Mailchimp rozhýbal své logo, hraje si s jeho obrysem a přidává barvy

8. 11. 2021 | Lucie Životská
Mailchimp, notoricky známý jako poskytovatel nástrojů mass mailingu, se rozhodl rozhýbat své logo. Už mu nestačí pomrkávající opička Freddie, ale přidává také další barvy a hraje si s liniemi. S dynamikou nových animací se nemaže (pozor, epileptici!).

Identita značky Mailchimp je spojována především s opičkou Freddie, která na vás rošťácky mrká z jejího loga. Značka je takto velmi dobře zavedená, a tedy byste řekli, že není třeba žádných dalších „opičáren“. Ovšem rozpohybování jejich Freddieho není vlastně ničím jiným. Update jejich brandingu má upozornit na rozšiřující se portfolio služeb.

 

Co se vlastně mění? Nic a přece hodně 

Nejedná se sice o čistokrevný rebranding, ale o doplnění vizuálu loga, které má připomenout i to, že se Mailchimp již nezaměřuje pouze na mass mailing, ale také na online prezentaci značek, výstavbu webů nebo trackování online kampaní. A tedy musí o to účinněji zacílit na své potenciální zákazníky v online prostředí. A upoutat jejich pozornost.

Mailchimp nový vizuál

Přichází s nadstavbou své identity o její, řekněme, kinetický aspekt. S dynamikou loga jim pomohlo kreativní studio DIA, které v minulosti pracovalo i na animaci loga pro značky Squarespace nebo Niky.

 

Hrátky s barevným obrysem opičáka

Základem je u nového vizuálu animace obrysu hlavy Freddieho, který postupně vyplní obrazovku, mění své barvy a případně se zmenší nebo zvětší. Animace to je velmi dynamická a výrazná.  S obrysem šimpanzí hlavy si kreativci pohráli, vytvořili sadu abstraktních a organicky se měnících forem, které lze používat i jako rámečky nebo přechody ve videích.

Mailchimp nový vizuál

Tyto animace byly zatím zveřejněny na webinářích společnosti a Mailchimp slibuje, že je rozšíří také na své stránky a do aplikací.

 

Mailchimp není první značkou, která rozhýbává své logo

Jak byla naznačeno již výše, Mailchimp není zdaleka jediný, kdo takto se svým logem a vizuálem pracuje. Stačí se chvíli zamyslet, například na stránkách Netflix jako první uvidíte červené čáry, které přilétnou a při vzdálení se složí do loga této platformy.

Netflix logo animace 

Mezi obdobně dynamicky smýšlející značky se řadí ale také Amazon nebo FedEx.

Amazon logo animace  

FedEx logoaniamce

Proč si vlastně dávat práci s animací loga?

Žijeme v době vizuální. Vše se dnes zrychluje, informace se dostávají do zkratky a zároveň se lépe konzumují, když zaujmou, když jsou dynamicky prezentované. Videa zkrátka táhnou. A pravou je, že obecně lidský zrak se spíše přitáhne k něčemu, co se hýbe.

Animace samotné nevedou k prodeji jako takovému, nezaručí vám nové zákazníky. Ale například u firmy Google je hezky vidět, jak svými téměř každodenními animacemi Doodle u vyhledávacího políčka přitahuje pozornost. Investice právě do animací spojených se značkou nezaručí rychlou návratnost, ale vklad do životnosti značky. Lidé si značku spíše zapamatují, když se s ní laicky řečeno „něco děje”.

Právě animací se mohou dnes už často hodně podobná loga odlišit. Pohyb upoutá pozornost, o kterou dnes firmy bojují nejvíce. Za těch pár prvních zlomků vteřiny můžete jako značka díky animacím vyslat mnohem silnější signál než statická konkurence. Animace tak může cílit na emoce pozorovatelů/diváků. Pohybem spíše vyvoláte překvapení nebo vzrušení než při pohledu na statické logo. Stejně tak můžete tímto způsobem mnohem lépe sdílet hodnoty vaší značky nebo příběh.

 

Není to už moc? (A co na to epileptici)

Nový vizuál Mailchimpu může vyvolávat též lehkou kontroverzi. Animace k upoutání používá zrychlené sekvence a problikávání mnoha barev

Mailchimp nový vizuál

 

„Ne každý vnímá pohyb, animace a barvy blikající na obrazovce stejným způsobem,” komentuje pro Fast Company Jonathan Shariat, designér animací pro společnost Google. Tedy to, co se může zdát někomu zábavné, či vtipně bizarní, může na ostatní působit otravně až nebezpečně.

Mailchimp nesmí tedy zapomenout na účel a musí svůj vizuál správně vybalancovat. Blikající opičí obrys určitě zaujme, ale zároveň je potřeba ho vždy přizpůsobit účelu, formátu a platformě. 

Zdroj: Fast Company.com, Mailchim.com, UXdesign.cc, JusCreative.com 


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: