Značky na Instagramu bojují o fanoušky. Jejich organický engagement výrazně poklesl

19. 7. 2019 | Aneta Birnerová
Sociální síť Instagram zažívá to, co před několika lety Facebook. Její oblíbenost mezi uživateli přitahuje stále větší procento značek, které se vysilují v boji o pozornost u potencionálních fanoušků.

Zdroj: Quinn KampschroerPixabay 

Značky na Instagramu zažívají výrazné oslabení plošného organického dosahu. Podle nové studie společnosti Trust Insights' zájem uživatelů o jejich příspěvky dlouhodobě upadá. Důvodem je nárůst počtu komerčních subjektů na této platformě, k čemuž napomáhá i její nedávné rozhodnutí plně se zaměřit na e-commerce prostřednictvím možnosti nakupovat přímo v aplikaci. Zkrátka zatímco společností přibývá, zlaté časy masivního nárůstu běžných uživatelů již patří do marketingového vzpomínkového alba. 

Agentura Trust Insights' analyzovala 1 430 995 příspěvků z 3,637 profilů jednotlivých společností na Instagramu (bez ohledu na Instagram Stories) a vyhodnotila kontinuální míru zájmu uživatelů o danou značku. Výzkum trval od počátku roku 2019 do počátku prázdnin a jeho výsledky se můžete vidět na následujícím grafu. 

Podobné grafy jsou důkazem, že historie se častokrát opakuje. Podobnou situaci před několika lety zažíval Facebook, který si s ní poradil ještě větším omezením vlivu značek ve jménu upřednostnění uživatelského obsahu. Mark Zuckerberg argumentoval (a stále argumentuje) tím, že lidé na jeho platformě (platformách) chtějí vidět zejména příspěvky jejich přátel a rodiny, komerční obsah je pro ně okrajový. 

Proti tomuto tvrzení stojí fakt, že 80 % uživatelů Instagramu záměrně sleduje nějakou značku či společnost. Nicméně klíčové je zde stále rozhodnutí samotné sociální sítě o dalším postupu, a protože Instagram patří do rodiny Marka Zuckerberga, můžeme očekávat, že i zde začne být kladen ještě větší důraz na placený obsah v rámci reklamních kampaní. 

Influenceři ztrácí vliv

Ani influenceři podle této studie z této situace nevycházejí nejlépe. Jejich aktuální ztráta vlivu je ještě drastičtější, jak můžete vidět na následujícím grafu znázorňující vývoj zájmu o módní instagramery a instagramerky. 

Tento stav potvrzují také data, která sdílela analytická společnost InfluencerDB s deníkem Mobile Marketer. Nárůst či pokles oblíbenosti influencerů je zde měřen poměrem průměrného počtu lajků u každého (sponzorovaného i nesponzorovaného) příspěvku a počtů fanoušků. Podle této studie zájem o sponzorované příspěvky poklesl ze 4 % (data z roku 2016) na pouhá 2,4 %. Během této doby poklesl také již zmiňovaný organický dosah ze 4,5 % na 1,9 % bez ohledu na zaměření influencera —úbytek zájmu fanoušků zažívají jak lidé z módní branže, tak profesionálové ze světa fitness. Jeden z nejhorších výsledků pak postihl cestovatele s poklesem z 8 % v roce 2018 na 4,5 % v současnosti.

Jak se z této rozbité horské dráhy uživatelského nezájmu evakuovat? Stačí si uvědomit, že dnes již nemluvíme o zákaznících, ale o fanoušcích. Lidé se dnes v rámci nákupního chování mnohem častěji rozhodují podle zákaznického zážitku a firemního příběhu než podle ceny. Společnost jim musí rozumět a umět s nimi kontinuálně komunikovat. S tím tedy souvisí přesné vytyčení cílové skupiny, které se chcete věnovat. 

Počet uživatelů, jež na Instagramu můžete organicky zaujmout, se stále zmenšuje, jediným řešením je tedy vybudování hlubšího vztahu s těmi, které opravdu zajímáte. 

S tím také souvisí angažování mikroinfluencerů pro vaši věc. V dnešních marketingových podmínkách se zkrátka vyplatí spolupráce s větším množstvím mikroinstagramerů, než smlouva s velkou online celebritou. 

Zdroj: socialmediatoday.comsearchenginejournal.com

Štítky dokumentu: Instagram Marketingový výzkum

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: