Keramika Soukup

Content marketing

We wanted Keramika Soukup's assortment to be as close as possible to the end customer. At Bydleme Stylově blog, potential customers are invited to selected interiors where they can see the work of professional architects and designers. The blog provides readers with regular inspiration and practical advice for cozy and stylish living.


Keramika Soukup

Results? Look at them.

  • %
    growth of social network community

  • articles on the blog from May 2016 to January 2017

Co jsme dokázali:

In May 2016 we launched the blog Bydleme Stylově (www.bydlemestylove.cz), where we regularly provide readers with an overview of current trends in living and design, inspiration and practical tips. The tiles, floor tiles, floors and bathroom equipment that attract readers can be immediately claimed at the Keramika Soukup. Besides the content blog, we are also building a community on social networks - Facebook and Instagram.

What was the goal of working with a client?

Keramika Soukup has a leading position in the sale of tiles on the Czech market. It has also branches in the Slovak Republic and the United Arab Emirates. Since 2016, we have been managing their lifestyle blog Bydleme Stylově (Stylish Living).

A highly-visited blog, representing the assortment and referring to the company's product website.
Building awareness of Keramika Soukup as a company following new trends and delivering to the customer not only a product but also a perfect service.
Linking the expert opinions of known architects and inspiration by products.

Keramika Soukup

„Investoři novostaveb a rekonstrukcí hledají inspiraci a kvalifikovanou radu stále častěji na internetu. Obsah, vznikající ve spolupráci agentury Focus s profesionálními architekty a designéry, přivádí na naše stránky a do vzorkových prodejen mnoho nových potenciálních zákazníků.“

Jiří Soukup jr.   /   Keramika Soukup

During the realization...

V květnu 2016 jsme spustili blog Bydleme Stylově (www.bydlemestylove.cz), na kterém pravidelně přinášíme čtenářům přehled o aktuálních trendech v bydlení a designu, inspiraci i praktické tipy. Obklady, dlažby, podlahy a koupelnové vybavení, které čtenáře zaujmou, je možné ihned poptat u firmy Keramiky Soukup. Vedle obsahového blogu současně budujeme také komunitu na sociálních sítích – na Facebooku a Instagramu.

Does it sound good to you? Let's just meet up.


Make an appointment
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.