Česká učebnice fyziky mění zavedené pořádky v Malém Tibetu

23. 1. 2020 | Milada Zemanová
Rodiče a prarodiče v Malém Tibetu si neví rady. Věci se ztrácejí, jiné zase vybuchují, děti se vymkly kontrole a podle sousedů se kolem pohybuje nebezpečný démon...A co je příčinou takového pozdvižení? Fyzika. Tedy spíše česká učebnice fyziky. Teda vlastně, místní děti, kterým se do rukou učebnice fyziky dostala.

Organizace Brontosauři v Himalájích hledá dobrovolníky, učitele, akademiky a vědce, kteří by odjeli na 14 dní vzdělávat místní děti do Malého Tibetu. A k oslovení veřejnosti zvolila humornou výzvu s názvem Česká věda do Malého Tibetu. Kampaň zachycuje místní obyvatele a peripetie, kterým je jejich děti vystavují.

 

Věda do Tibetu

Více zde: www.VedaDoTibetu.cz Sdílej výzvu, ať se dostane k českým vědcům! Přepošli nebo označ renomovaného akademika, vedoucího vědeckého ústavu; nebo kamaráda, co rád pájí elektrické obvody, sbírá motýly, pozoruje hvězdy; učitele fyziky, chemie nebo biologie; nebo třeba Vašeho syna, který rád programuje roboty. Stačí kdokoliv s nadšením pro vědu! Přihlásit na cestu je potřeba do konce ledna na www.VedaDoTibetu.cz Cílem projektu je zajistit pravidelnou výuku věd ve škole Spring Dales Public School ve vesnici Mulbekh (severní Indie). V létě 2020 bude dokončena nová školní budova s učebnami specializovanými na fyziku, chemii, biologii a IT. Třídy však bude potřeba vybavit a začít v nich učit. Způsoby Vašeho zapojení jsou následující: * Odjet učit vědu děti do Malého Tibetu na 14 dní začátkem srpna (přihláška do konce ledna) * Poskytnout finanční dar na nové vybavení učeben nebo darovat použité vybavení * Odjet školit tamní učitele, jak využívat jejich novou infrastrukturu Podrobnosti zapojení zde www.VedaDoTibetu.cz Brontosauři v Himálajích podporují rozvoj školy Spring Dales Public School ve vesnici Mulbekh od roku 2008. Od té doby se zvýšil počet dětí z 80 na 250, studenti se stali nejlepšími z celého okresu a na investice jsme získali 14 mil. Kč, včetně darů od Dalajlámy. Každý ve vesnici Vás pozdraví Ahoj, na požádání zazpívá To ta Heľpa, popřípadě Vás seznámí s místním Jardou Jágrem. Více o neziskovce zde www.BrontosaurivHimalajich.cz

Zveřejnil(a) Brontosauři v Himálajích dne Úterý 21. ledna 2020

Nejedná se ovšem o jednorázový projekt, ale o pokračování několikaletého snažení. Jak uvádí organizace Brontosauři v Himalájích:

„Brontosauři v Himálajích podporují rozvoj školy Spring Dales Public School ve vesnici Mulbekh od roku 2008. Od té doby se zvýšil počet dětí z 80 na 250, studenti se stali nejlepšími z celého okresu a na investice jsme získali 14 mil. Kč, včetně darů od Dalajlámy. Každý ve vesnici Vás pozdraví Ahoj, na požádání zazpívá To ta Heľpa, popřípadě Vás seznámí s místním Jardou Jágrem.”

Natáčení se ujal režisér Marek Partyš, který se podílel již na natáčení loňského videa Jágrláma. Natáčení probíhalo přímo v Malém Tibetu a zapojili se do něj místní obyvatelé. Jak uvedl Ing. Jiří Sázel Ph.D., předseda Brontosaurů v Himálajích, tak je tamní obyvatelé za ta léta již znají, mají spolu dobré vztahy a rádi se zapojili do natáčení.

Pokud i vy chcete podpořit tamní děti a umožnit jejich vzdělávání, můžete se zapojit přímo na webové stránce Brontosauři v Himalájích. Přihlášky pro dobrovolníky je ovšem potřeba odevzdat do 31. ledna 2020. A pokud byste nechtěli vyrazit vyučovat sami, můžete přispět například finančně na vybavení tříd a laboratoří.

Zajímavostí je, že kampaň samotná nežádá oslovené lidi o finance, ale pouze o sdílení, aby se video mohlo dostat k dalším učitelům a dobrovolníkům. Za necelý den od své publikace získalo přes 1 000 sdílení a kampaň má po prvním dnu přislíbené dary v hodnotě 18 000 Kč.

Svou podporu kampani přislíbila i řada známých osobností, vysoké školy i technologická centra. Můžeme tedy očekávat, že kampaň vzbudí v následujících dnech ještě větší ohlas.

Česká reklamní stopa v Tibetu

Česká věda do Malého Tibetu ovšem není první kampaní na podporu Tibetu, na které se podílí česká organizace. V roce 2017 se stalo virálním video od organizace MOST ProTibet. To zachycuje rozčílení v Tibetu, když se tam vojenský zástupce vládnoucí strany dozví, že tamní mniši mají vystavenou vlajku, která je z jedné strany tibetská a z druhé česká.

Hledání toho, kdo za tím stojí, dovede důstojníka čínské lidové armády dokonce k telefonátu  do kanceláře prezidenta České republiky. Litanii si ovšem servilně vyslechne jeho mluvčí. „Jak je možné, že jsem našel důkaz vaší podpory? Mluv, ovce!“  křičí na Jiřího Ovčáčka.

Podívat se na video režírované Janem Látalem se můžete níže.

Toto není paywall.

Je skvělé, že odebíráte náš newsletter s přehledem toho nejlepšího z Marketing Journalu. Děkujeme za to! Aktualizací svého účtu provedete registraci do prémiového členství, s nímž můžete nadále číst bez omezení všechny články na našem webu.

Nic vás to nebude stát a jsou s tím spojené jen samé výhody.

S prémiovým členstvím získáte zdarma:

  • přístup k tomuto článku;
  • přístup k veškerému prémiovému obsahu;
  • a navíc zajímavé slevy na marketingové workshopy.

Vyplňte registrační formulář níže a budeme vědět o tom, pro koho píšeme a co vás nejvíc zajímá.


Napište prosím e-mailovou adresu, na kterou vám již chodí newsletter Marketing Journalu. Pomůžete nám tak váš účet spárovat.


Na Marketing Journalu vás zajímají témata:


Jak byste definovali hlavní náplň vaší práce?


Kolik let jste v oboru?


Pracujete primárně jako:   



Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?



Sdílejte tento článek:
Podobné články: