Nenávistný obsah je vytlačován. Aplikace Parler dostala stopku od společností Apple, Google a Amazon

11. 1. 2021 | Petr Michl
Mobilní aplikace Parler byla prý využita i pro domlouvání útoku na americký Kapitol. Technologičtí giganti s platformami hostujícími mobilní aplikace ji rychle vyřadili. Je to špatná zpráva pro případnou „sociální síť Donalda Trumpa“.


Zdroj: Parler

Hranice toho, co je a není přípustné v sociálních médiích, se minulý týden výrazně posunuly. A navíc tu je nevídaný precedent pro to, na koho se vztahují. Poté, co byl nejprve dočasně a posléze na neurčito supspendován účet dosluhujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa Na Facebooku i Twitteru, se zdá, že výjimky neexistují. Myšlenkově spříznění jedinci s Trumpovými podporovateli, kteří se vydali na zteč sídla amerického Kongresu, tento krok pochopitelně nesli nelibě a svou komunikaci zesílili v alternativě: mobilní aplikaci Parler slibující svobodný projev bez jakýchkoliv omezení. Rychlý zákrok technologických gigantů nicméně ukázal, že minimálně ve světě mobilních aplikací to budou mít podobné projekty těžké. Parler ze svých ekosystémů pro stahování a koupi appek postupně vyřadily společnosti Google, Apple i Amazon.

„Byl to koordinovaný útok technologických gigantů za účelem zabití konkurence na trhu,“ uvedl CEO Parleru, Joe Martze, s podotknutím, že byli „příliš úspěšní příliš brzy“. Parler vznikl v USA v roce 2018 a podobá se v lecčem sociálnímu médiu typu Twitteru. Můžete sledovat jednotlivé uživatele, jejich příspěvky s textovým omezením 1000 znaků lze doplnit audiovizuálním obsahem. Příspěvky lze komentovat nebo přesdílet a „lajkovat“. Má prý 2,8 milionu uživatelů a dle vyjádření Marzeho pro Fox Business jde převážně o americké konzervativce.  


Zdroj: Parler / Google Play

Parleru jsou vyčítána velmi volná pravidla pro sdílený obsah. Washington Post informoval o tom, že on a další alternativní aplikace mohou být využity pro zorganizování dalších útoků v příštích týdnech. Některé z kontroverzních příspěvků, které se v Parleru vyskytovaly, si můžete prohlédnou v galerii následujícího tweetu.

Níže v detailu je výzva k dalšímu „washingtonskému setkání přátel Donalda Trumpa“ den před plánovanou inaugurací Joea Bidena do úřadu prezidenta, pochopitelně se zbraněmi a „v počtech, které žádná armáda nebo policie nemůže vyrovnat“.


Zdroj: Sleeping Giants / Twitter

Zmíněné hnutí Sleeping Giants má podobně jako v Česku například organizace Nelež za cíl přesvědčit společnosti, aby neinzerovaly v médiích podporujících nenávist, rasismus a fake news. Bylo značně úspěšné například v tom, aby se stovky značek (včetně BMW, Visa nebo Nestlé) zavázaly neinzerovat v online médiích typu pravicově konzervativního Breitbartu. Nyní v průběhu minulého týdne volalo po akci proti Parleru jmenovitě právě Apple a Google, které dlouho neváhaly.

Apple v sobotu 9. 1. při oznámení odstranění Parleru z App Store uvedl, že „vždy podporoval v rámci App Store reprezentaci různých úhlů pohledu, ale není na něm místo pro výhružky násilím a nezákonnými aktivitami“. Google se odhodlal ke stejnému kroku dokonce o den dříve v pátek 8. ledna s „vědomím pokračujícího publikování příspěvků na Parler s cílem podnítit násilí ve Spojených státech“.

Aplikace na Androidu jdou obejít skrze „sideload“ mimo Google Play, na zařízeních od Apple to ovšem znamená konečnou pro Parler i v rukách IT zběhlých uživatelů.

Menším, ale také potenciálně citelný zásahem, pro Parler je jeho odstranění z platformy Amazonu. To bylo de facto vyžádané částí jeho zaměstnanců sdružujícími se v organizaci Amazon Employees For Climate Justice.

Toto není paywall.

Registrujte se zcela zdarma a získáte:

  • přístup k tomuto článku;
  • přístup k veškerému prémiovému obsahu;
  • každotýdenní newsletter s přehledem toho nejlepšího;
  • možnost soutěžit o zajímavé ceny;
  • a navíc zajímavé slevy na marketingové workshopy.

Vyplňte registrační formulář níže a budeme vědět o tom, pro koho píšeme a co vás nejvíc zajímá.


Na Marketing Journalu vás zajímají témata:


Jak byste definovali hlavní náplň vaší práce?


Kolik let jste v oboru?


Pracujete primárně jako:   



Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?



Sdílejte tento článek:
Podobné články: