Trumpova klatba na Facebooku a Instagramu má konečný termín. Bude trvat jen 2 roky

6. 6. 2021 | Petr Michl
Facebook nechce vymazat Trumpa navždy. S úpravou délky a podoby jeho sankce přichází i se zásadní revizí svých podmínek. Pro běžné uživatele bude platit systém počítání prohřešků (proti Zásadám komunity) s mnohem větší mírou transparentnosti.


Zdroj: @RealDonaldJTrump / Twitter


Útok podporovatelů Donalda Trumpa na americký Kapitol byl pro celou řadu sociálních sítí důvodem, proč ho vykázat. I Facebook dával události z 6. ledna 2021 za vinu Trumpovi a jeho podporování narativu, že mu byl ukraden mandát prezidenta USA ve zmanipulovaných volbách, načež deaktivoval jeho účty na Facebooku a Instragramu. Může být ale ban pro veřejnou osobu trvalý? Nyní odpověď na tuto otázku známe.

Právě zákaz bez možnosti změny byl něčím, co vadilo Facebookem postavené Dozorové rady (Oversight Board). Facebook to připomíná v tiskové zprávě:

„Kritizovala časově neomezenou povahu pozastavení (Trumpova) účtu a uvedla, že 'nebylo vhodné, aby Facebook uložil neurčitý a nestandardní trest pozastavení na dobu neurčitou'. Rada nám uložila, abychom rozhodnutí přezkoumali a reagovali na něj jasným a přiměřeným způsobem, a vydala řadu doporučení, jak zlepšit naše zásady a procesy."

Výsledkem vzetí těchto doporučení do úvahy je to, že Trumpovi bude pozastaven účet na 2 roky s tím, že start tohoto období se počítá od 6. ledna 2021. Před 6. lednem 2023 Facebook zhodnotí, zda-li ohrožení veřejné bezpečnosti již pominulo. Pokud by se tak nestalo, mají v Menlo Parku nově jakýsi sazební trestů pro veřejné osobnosti (viz foto níže) „v dobách občanských nepokojů a pokračujícího násilí“, přičemž se pochopitelně předpokládá, že případné penalizované účty k tomu přispívají. Jednotlivé sazby jsou na 1 měsíc, 2 měsíce, 6 měsíců, 1 rok a 2 roky.



A stejně jako u tradičních právních rámců se i zde počítá s vyššími tresty pro recidivisty. „Po zrušení pozastavení (účtu) bude následovat přísný soubor rychle se stupňujících sankcí, které budou spuštěny, pokud se pan Trump v budoucnu dopustí dalších porušení. Zahrnuje až trvalé odstranění jeho stránek a účtů,“ nevzdává se Facebook možnosti udělit permanentní zákaz.  

Facebook slibuje větší transparenci i u sankcí pro běžné uživatele

Toto počítaní prohřešků se ovšem netýká pouze veřejně známých osob. Facebook nově představil tzv. Strike System, který operuje s vyššími sankcemi za porušení Zásad komunity na Facebooku či Instagramu u recidivistů. Pozitivní změnou by ovšem mělo být, že uživatelé nebo Stránky a Skupiny s negativním „zářezem“ se dozví, že u nich Facebook vede v patrnosti konkrétní prohřešek. Jejich počítání se ale maže po 1 roce. Tedy i černá minulost neznamená absolutní možnost nápravy.

Čistě na papíře vypadá přijatá politika poměrně měkce, a to konkrétně:

    • 1 porušení: Upozornění a žádná další omezení.

    • 2 porušení: Na jeden den se omezí vytváření obsahu, například zveřejňování příspěvků, komentování, používání služby Facebook Live nebo vytváření stránek.

    • 3 porušení: Třídenní omezení vytváření obsahu.

    • 4 porušení: Sedmidenní omezení vytváření obsahu.

    • 5 a více porušení: 30denní zákaz vytváření obsahu.


K tomu Facebook dodává:

Pokud je vámi zveřejněný obsah v rozporu s našimi přísnějšími zásadami, jako jsou například zásady týkající se nebezpečných osob a organizací, můžete kromě výše uvedených standardních omezení získat další, delší omezení přístupu k některým funkcím. Například vám může být na určitou dobu omezeno vytváření reklam, počínaje prvním porušením.

Budeme vás informovat, pokud odstranění(vašeho obsahu, pozn. red.) vede k (započítanému) porušení nebo omezením vašeho účtu, Stránky nebo Skupiny. Historii porušení, některá omezení, která mohou být vašemu účtu uložena, a dobu jejich trvání můžete vidět ve svém stavu účtu na Facebooku (položka v Nastavení pojmenovaná Account Status, pozn. red) (Všimněte si, že Instagram zatím nemá funkci statusu účtu, takže zatímco můžete vidět svá varování, nebudete moci vidět svá omezení).

Stránky a Skupiny na Facebooku, které opakovaně porušují naše zásady, mohou být odstraněny z doporučení a jejich distribuce může být omezena. Stránkám může být také omezen přístup k některým funkcím monetizace a u Skupin může být vyžadováno, aby příspěvky schvaloval správce. Pokud spravujete Stránku nebo Skupinu, můžete informace o porušeních a omezeních najít na stránce Kvalita Stránky nebo Kvalita Skupiny.“

 

Přísnější sazby

Facebook se s mazáním a pozastavováním (běžných) účtů dosud příliš nerozpakoval. A mimo pár obecných vyjádření o porušování Zásad komunity se nutně postižený ani o povaze svého prohřešku nemusel nic bližšího dozvědět. Ač výše mluvíme o změkčení přístupu, neznamená to, že trvalá odstraňování účtu nikdy nenastanou.

Facebook nyní uvádí, že mohou nastat po 6. prohřešku. Zároveň ale může být „cesta ven“ rychlejší. K tomu Facebook říká:

Toto není paywall.

Je skvělé, že odebíráte náš newsletter s přehledem toho nejlepšího z Marketing Journalu. Děkujeme za to! Aktualizací svého účtu provedete registraci do prémiového členství, s nímž můžete nadále číst bez omezení všechny články na našem webu.

Nic vás to nebude stát a jsou s tím spojené jen samé výhody.

S prémiovým členstvím získáte zdarma:

  • přístup k tomuto článku;
  • přístup k veškerému prémiovému obsahu;
  • a navíc zajímavé slevy na marketingové workshopy.

Vyplňte registrační formulář níže a budeme vědět o tom, pro koho píšeme a co vás nejvíc zajímá.


Napište prosím e-mailovou adresu, na kterou vám již chodí newsletter Marketing Journalu. Pomůžete nám tak váš účet spárovat.


Na Marketing Journalu vás zajímají témata:


Jak byste definovali hlavní náplň vaší práce?


Kolik let jste v oboru?


Pracujete primárně jako:   



Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?



Štítky dokumentu: Facebook
Sdílejte tento článek:
Podobné články: