Jak se cítí zdravotníci z první linie? Silná kampaň upozorňuje na to, že 2 z 5 trpí posttraumatickou stresovou poruchou

13. 9. 2021 | Petr Michl
Ne všichni zdravotníci čelící pandemii unesou nálož zbytečných úmrtí. Britská kampaň dodává sílu nejen 40 procentům zdravotníků z první linie, kteří trpí posttraumatickou stresovou poruchou.

 

V pandemii jsme bohužel už mnohokrát viděli záběry na přehlcené jednotky intenzivní péče, pacienty připojené na mimotělní oběhy s malou nadějí na přežití nebo na zármutek jejich bližních, jež s nimi nemohli být v jejich posledních chvílích. Velmi málo pozornosti bylo ovšem věnováno emocím profesionálů, kteří u nich byli. Přesně o to se snaží britský spot neziskové organizace Frontline19.

Vidíme tak zdravotnici Vicky, která se zhroutí v pláč poté, co oznámí po telefonu úmrtí pacienta jeho příbuzné, řidiče ambulance, jenž se musí při odvozu ženy do nemocnice vyrovnávat s otázkou jejího muže, jestli ji někdy ještě uvidí, lékaře neschopného zachránit pacienta, jeho vztek a pláč. A především smutek a apatii zdravotníků, která je přepadá i v civilním životě — právě to patří k projevům posttraumatické stresové poruchy, kterou dle Frontline19 může trpět až 2 z 5 zdravotníků z první linie.

Spot nesoucí název „One Crisis Has Caused Another“ („Jedna krize přinesla další“) můžete zhlédnout níže.

Velkou část emoční síly tohoto díla nese hudební podkres, kterým je coverem písně Billie Eilish, When The Party's Over, od Jamese Blakea. Za produkcí spotu stojí společnost Nomuba, za kreativou a dalšími částmi kampaně pak reklamní agentura adam&eveDDB. Její kreativní ředitel Ant Nelson říká:

Sdílejte tento článek:
Podobné články: