Co stojí za úspěchem dokumentu V síti? Mimo tématu i skvělá marketingová strategie

20. 3. 2020 | Eva Dragulová, Petr Michl
Vít Klusák a Barbora Chalupová se v celovečerním dokumentu V síti zaměřili na těžké téma. Snímek o zneužívání dětí v online prostředí vidělo do zákazu veřejných akcí přes 300 tisíc diváků. Film vyvolal bouřlivé reakce dlouho předtím, než byl finálně sestříhaný. Bylo to však jen kvůli kontroverznímu námětu? Pojďme si fenomén V síti s podtitulem „z lovců se stanou lovení“ rozebrat podrobněji.

fenomén

Když šel v roce 2007 do kin dokument Občan Havel od Pavla Kouteckého a Miroslava Janků, stal se nejnavštěvovanějším českým dokumentem. Vidělo ho 163 726 diváků. Nyní však byl z přední příčky sesazen filmem Víta Klusáka V síti. Tento snímek tematizující sexuální predátory na internetu totiž v kině do plného zákazu veřejných akcí navštívilo 304 tisíc lidí, většina návštěvnosti přitom proběhla do 10. března, kdy nastal zákaz akcí od 100 lidí výše. Opatření proti pandemii tak ukončilo unikátní stav, kdy dokument válcoval v kinech všechny další snímky, včetně hollywoodských blockbusterů a obvykle velmi populárních českých komedií. 


Zdroj: kinomaniak.cz

Není to však jen téma, které poutá pozornost. K vysokému počtu diváků totiž také dopomohla skvěle uchopená marketingová a PR strategie, která samotné premiéře předcházela. Zájem o film se začal šířit zcela samovolně ještě dlouho předtím, než byl vůbec dotočen.

Jak to celé začalo?

Na počátku bylo jednoduché zadání společnosti O2. Co dva roky si nechává zpracovat podrobnou studii o tom, jak se české děti chovají na internetu. Když v roce 2017 v O2 zjistili, že z 27 tisíc dotazovaných dětí skoro pětina na síti zažila nějakou formu sexuálního obtěžování, rozhodli se oslovit Víta Klusáka a Barboru Chalupovou, aby o daném problému natočili desetiminutový virální spot a celou věc více zmedializovali. Jakmile však tvůrci začali sbírat materiál na serveru lidé.cz, velmi rychle jim došlo, že je celá problematika dětské bezpečnosti v on-line prostředí mnohem komplexnější a několikaminutové video ji nestihne ani nakousnout… 

Financování V síti 

Protože se Klusák a Chalupová společně shodli na tom, že si dané téma zaslouží větší prostor, z původní spolupráce s O2 nakonec sešlo. Autoři už nějaký materiál měli, ale k tomu, aby mohli film dotočit, potřebovali finanční podporu. Spustili tedy před 11 měsíci na crowdfundingové platformě HitHit sbírku na dokončení snímku. Otevřenost prvních ukázek byla šokující, což nejspíš k úspěchu této kampaně také významně přispělo:

Tvůrci také slíbili, že finance, které vyberou nad rámec cílové částky, věnují na osvětu. Jak to dopadlo? Dali si za cíl dosáhnout alespoň částky 850 tisíc Kč, za niž by film dokončili. Finálně však získali 3,5krát tolik. Vybrali přes 3 miliony Kč. Díky těmto penězům tak mohli pomocí speciální techniky zamaskovat predátory tak, aby zachovali autenticitu všech záběrů, a ještě jim zbylo dost na osvětovou kampaň a preventivní program pro základní školy, který plánovali spolu s dokumentem připravit.
Lidé, kteří jim přispěli, si mohli za odměnu vybrat třeba designový pepřový sprej do kabelky nebo vstupenky na exkluzivní předpremiéru. Ale to není vše. K mání byly i skutečné rekvizity z filmu (třeba telefony hereček) či kurz sebeobrany (což se po shlédnutí snímku leckomu může někomu jevit jako ten nejlepší nápad).

Potvrzení důležitosti tématu

Dokument V Síti udělal díky crowdfundingové kampani především první výrazný zářez do povědomí veřejnosti. Ještě nebyl ani sestříhán, ale dalo se tušit, že to bude něco velkého, a navíc velmi relevantního de facto pro každého, kdo má doma dítě. 

Tento dojem byl ještě posílen v červnu, příhodně v době finalizace kampaně na HitHitu. A to díky výzkumu od 02. Jak jsme již psali výše, co dva roky si tato společnost nechává zpracovávat studii, jak se mladí chovají na internetu. Poslední výsledky výzkumu, který provedli ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci, veřejnosti prezentovali právě na tiskové konferenci v červnu 2019. Byl zde přítomen i Vít Klusák, jakožto tvůrce připravovaného snímku V síti. 

Ze studie vyplynulo, že 41 % dětí už někdy obdrželo choulostivou fotku od neznámého, 43 % zažilo verbální agresi a šikanu přes Facebook Messenger, nejnebezpečnější ovšem bylo, že téměř 70 % se po výzvě o osobní setkání na schůzku skutečně vydalo. Klusák výsledky tehdy komentoval takto:

„Uvedená čísla jsou až neuvěřitelná a jen potvrzují fenomén, o kterém bude i náš dokumentární film V Síti. Chceme vynést téma zneužívání dětí na internetu na světlo způsobem, který by konečně otevřel oči nejen rodičům, ale i učitelům a nejlépe i zákonodárcům. Náš film následně rozšíříme o preventivní kampaň, na které spolupracujeme se zdařilým projektem O2 Chytrá škola.“ 

Dané statistiky tvůrcům pomohly celý problém rámcově ukotvit, ilustrovaly, jak je celý problém rozsáhlý a že z něj vidíme jen špičku ledovce. A pochopitelně vedly k další vlně mediálních výstupů a komentářů, které dokumentu pomáhaly, i když některé nebyly primárně o něm. 

Film s nástavbou

Klusák s Chalupovou krom celovečerního filmu navíc sestříhali druhou verzi V síti: Za školou, která je určena právě pro děti. Je kratší a některé problematické záběry z ní byly odstraněny, explicitní sexuální scény rozostřeny. Po shlédnutí filmu by pak na něj správně měla navazovat diskuze s jeho protagonistkami a odborníky, kteří by mladistvým měli objasnit některé zápletky a nastínit jim, kde mohou v případě, že něco podobného sami zažili, najít potřebnou pomoc.

Součástí celé kampaně je i kniha Kdo chytá v síti, v níž najdete zpovědi sexuálně zneužitých dětských obětí, které jsou dnes dospělými ženami. Také se na problém dětského zneužívání můžete podívat prismatem sexuologa, a navíc v textu najdete i predátorův pohled, včetně záznamů jeho terapie.

Toto není paywall.

Je skvělé, že odebíráte náš newsletter s přehledem toho nejlepšího z Marketing Journalu. Děkujeme za to! Aktualizací svého účtu provedete registraci do prémiového členství, s nímž můžete nadále číst bez omezení všechny články na našem webu.

Nic vás to nebude stát a jsou s tím spojené jen samé výhody.

S prémiovým členstvím získáte zdarma:

  • přístup k tomuto článku;
  • přístup k veškerému prémiovému obsahu;
  • a navíc zajímavé slevy na marketingové workshopy.

Vyplňte registrační formulář níže a budeme vědět o tom, pro koho píšeme a co vás nejvíc zajímá.


Napište prosím e-mailovou adresu, na kterou vám již chodí newsletter Marketing Journalu. Pomůžete nám tak váš účet spárovat.


Na Marketing Journalu vás zajímají témata:


Jak byste definovali hlavní náplň vaší práce?


Kolik let jste v oboru?


Pracujete primárně jako:   



Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?



Sdílejte tento článek:
Podobné články: