Jsme v tom společně? Všechny reklamy z období pandemie jsou otravně stejné

7. 9. 2020 | Aneta Birnerová
Kam se v době karantény poděl smysl pro humor? Spotřebitelé jej potřebují, ale značky se ho stále bojí použít. Až na několik výjimek. Povídejte se, které to jsou.


V nové reklamě od značky krmiva pro domácí mazlíčky Nutro se jistě poznáte.

Přichází reklama pomalu o vtip? Dom Boyd ze společnosti Kantar se bojí o budoucnost našich úsměvů během komerční pauzy.

Jedná o dlouhodobý trend, který vyvrcholil v době pandemie. Značky se bojí humoru. Raději se vyhývají odvážným nápadům a divákům stále dokola opakují, že jsme v tom společně, je čas zpomalit a všechno bude zase dobré. (Ještě lepší, pokud si koupíte propagovaný automobil nebo trendy elektroniku.)

Že se ze strany značek nejedná o nejlepší tah vypovídá mimojiné britská studie společnosti Kantar. Ta ukazuje, že lidé humor vítají jako připomínku „normálních časů.” Chtějí tak na chvíli uniknout z krizového období do mentální lehkovážnosti. 

Pouze 25 % dotazovaných se hlásilo k názoru, že by se značky v tomto období měly vyloženě humoru vyhnout. To není moc. 

S těmito závěry koresponduje i uživatelské chování na sociálních sítích během karantény. Podle reportu společnosti Influencer a GlobalWebIndex, který navazuje na online výzkum společnosti GlobalWebIndex z května tohoto roku, 72 % respondentů sledujících influencery přiznává, že během karantény strávili na sociálních sítích více času. Celých 41 % dotazovaných uživatelů sledujících influencery pak v souvislosti se značkami v této době očekává právě pozitivní a povzbudivý přístup. Dále 37 % respondentů hledá u značky vyjádření jejích pevných hodnot, dále také ukázání lidskosti a vlastní osobnosti (35 %).

Tím se dostáváme k druhému problému reklamy v tomto období. Tím, že se snaží hlavně neurazit, značky ztrácí hodně ze své osobitosti, kterou do svých reklam obvykle vkládají. Ze sledování reklam se pak stává jeden dlouhý záběr na prázdná města protkaný motivačními citáty. 

Toho si všiml i uživatel Microsoft Sam, který na Youtube zveřejnil kompilaci reklam, které se objevily v posledních měsících. 

Z jeho kompilace spotů je více než jasné, že většina velkých značek (ve videu vidíme například Apple, Budweiser nebo FedEx) se uchýlila k podobnému vizuálu i voiceoveru. Nejfrekventovanějšími slovy a souslovími posledního čtvrt roku se tak staly: „v časech, jakou jsou tyto”, „více než kdy dřív”, „rodina”, „domov”, „jsou/jsme tu pro vás.” 

Svých pět minut slávy si užívají klišé jako „vždycky jsme tu byli pro vás”, „sice se nemůžeme setkat, ale zůstáváme propojení” nebo „společně to dáme a překonáme těžké časy.”

Jedno je jisté. Ať už jsou teď jakékoliv časy, nikdy jindy si reklamy na pivo, doručovací službu a automobil nebyly podobnější. 

Vtip žije v reklamách z běžného života

Naštěstí ne úplně všechny reklamy jsou dnes abstraktní a zjihlé. I v těchto kreativně těžkých dobách se najdou odvážné značky, jež svým zákazníkům dopřejí špetku milého humoru. Jejich klíčem k úspěchu je zobrazovat komické situace, se kterými se ztotožní každý, kdo strávil nějaký čas doma v karanténě a začal z toho trochu „bláznit.” 

Nutro | Who want’s a walk?

V jednom z našich předchozích článků jsme právě na takovou vtipnou reklamu narazili. Postarala se o ni značka krmiva pro domácí mazlíčky Nutro. Reklama popisuje změnu situace, kterou přinesla karanténa. Najednou totiž místo jedné vymodlené procházky denně jsou psi postavení před situaci, kdy je jejich páníčci tahají ven takřka každých pět minut. A jaký je výsledek? To zjistíte v reklamě z dílny BBDO New York a produkční společnosti o Positive.

Toto není paywall.

Registrujte se zcela zdarma a získáte:

  • přístup k tomuto článku;
  • přístup k veškerému prémiovému obsahu;
  • každotýdenní newsletter s přehledem toho nejlepšího;
  • možnost soutěžit o zajímavé ceny;
  • a navíc zajímavé slevy na marketingové workshopy.

Vyplňte registrační formulář níže a budeme vědět o tom, pro koho píšeme a co vás nejvíc zajímá.


Na Marketing Journalu vás zajímají témata:


Jak byste definovali hlavní náplň vaší práce?


Kolik let jste v oboru?


Pracujete primárně jako:   



Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?



Štítky dokumentu: Komentář Kreativní reklama
Sdílejte tento článek:
Podobné články: