Čtyři banky spouští Cvak, výhodnější platební řešení pro obchodníky, kteří odmítají platbu kartou

23. 1. 2024 | Petr Michl, TZ
V Česku se 80 % malých podnikatelů vyhýbá placení kartou. A to přesto, že ho preferuje 8 z 10 zákazníků. Můžou za to poplatky za transakci platební kartou. Air Bank, Fio banka, mBank a MONETA Money Bank spouští platební řešení Cvak, které by mělo být levnější než spodní sazba za transakci při platbě kartou.

8 z 10 Čechů preferuje bezhotovostní platby. Přesto u nás 40 % transakcí probíhá hotově. U malých obchodníků je podíl hotovostních transakcí dokonce 80 %. Zaplnit prázdná místa na mapě Česka, kde se dosud nedá platit kartou, mají ambici inovativní banky Air Bank, Fio banka, mBank a MONETA Money Bank. Ty budou podporovat nyní uvedené platební řešení Cvak, která má být vstřícné i k podnikatelům. Cvak je snadný na používání, bez složitých poplatků a vedlejších nákladů, a navíc zcela univerzální – nezávislý na bance obchodníka i zákazníka.

Podle studie poradenské společnosti McKinsey z roku 2022 zmiňují obchodníci mezi hlavními důvody, proč za své zboží nebo služby neumožňují platit bezhotovostně, drahé terminály, nepřehledné poplatky, složité papírování i obtížnou instalaci techniky. Platební řešení Cvak tyto bariéry ruší, a přitom nadále zachovává jednoduchost placení pro zákazníka.

Platební řešení Cvak je unikátní v tom, že v jedné platformě spojuje možnost placení z účtu na účet (tzv A2A platby) a platby digitalizovanou platební kartou.

Pokud má zákazník ve svém mobilu nainstalované mobilní bankovnictví některé z bank aktivně podporujících Cvak, platba se provede prostřednictvím platby z účtu na účet. Pokud zákazník nemá ve svém telefonu mobilní aplikaci takové banky, platba je provedena přes Google Pay nebo Apple Pay. Platby jsou tak provedeny rychle, jednoduše a pohodlně, jako když zákazník platí kartou na klasickém terminálu. Prostřednictvím Cvaku mohou zaplatit klienti všech bank.

Obchodníkovi k přijímání bezhotovostních plateb přes Cvak stačí mobilní aplikace Cvak spárovaná s jeho bankovním účtem, který využívá k podnikání. Obchodník může pro své podnikání dál používat účet, na který je zvyklý.

V této nové platební metodě vidíme příležitost k významnému posunu v systému přijímání bezhotovostních plateb u malých podnikatelů a živnostníků, kteří jsou skutečnou páteří naší ekonomiky. Nepřekvapuje mě, že tuto inovaci zavádíme společně s Air Bank a dvěma dalšími partnery – Fio bankou a mBank. Na druhou stranu mě mrzí, že u takové příležitosti nevidím banky další, především ty největší,“ říká Tomáš Spurný, generální ředitel a předseda představenstva MONETA Money Bank.

 

Platba přes Cvak: 

  1. Obchodník ve své aplikaci Cvak zadá požadovanou částku.

  2. Zákazník přiloží svůj mobil k NFC kartě.

  3. Zákazníkovi se na jeho telefonu objeví částka, kterou má zaplatit a potvrdit (platba probíhá buď z účtu na účet, nebo prostřednictvím digitalizované platební karty).

  4. Obchodník ve své aplikaci Cvak hned vidí, že je platba úspěšně provedena. Hotovo

 

Poplatek z transakce činí pro obchodníka 0,8 %

Podstatným faktorem, podle kterého se obchodník rozhoduje, zda nabídne svým zákazníkům možnost platit bezhotovostně, je bezpochyby cena. A to nejen cena za službu, ale i celková poplatková politika a přehlednost všech poplatků spojených s daným způsobem přijímání bezhotovostních plateb.

Cvak proto přichází s jednoduchou poplatkovou strukturou. Za využívání služby platí obchodník jen jeden poplatek. Ten je stanoven na 0,8 % z transakce. To znamená, že si obchodník snadno spočítá, kolik ho služba bude stát. Navíc ve chvíli, kdy nebude Cvak využívat, neplatí žádné další poplatky. Konkurentem Cvaku je v tuto chvíli například služba Qerko, která zpoplatňuje transakci sazbou 1,35 %. U platby kartou je těžké říct univerzální průměrné procento nákladů obchodníka z platby, protože se liší dle sazby vydavatele karty (banky), karetní asociace i poplatku za transakci (záleží i na typu platebního terminálu). U menších částek v rámci stokorun se ale dle zjištění Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR pohybuje nad 1 %, může ale dosáhnout třeba i 2+ %. 

Současné běžně dostupné možnosti přijímání bezhotovostních plateb se obvykle vyznačují složitým systémem nejrůznějších poplatků. Často kombinují fixní a variabilní náklady, jsou vztažené k objemu tržeb a obchodník platí, i když službu nevyužívá. Především pro malé podnikatele je pak velmi obtížné se v celém systému orientovat a spočítat si náklady. Cvak tento složitý systém boří a nastavuje zcela jednoduchou a transparentní poplatkovou strukturu,“ říká Jiří Suchý, ředitel divize Produkty a inovace Air Bank, v jehož týmu unikátní platební řešení Cvak vzniklo.

A dodává:

Využívání platebního řešení Cvak je pro obchodníky spojené s jediným poplatkem ve formě 0,8 procenta z platby a to je vše. Jedná se navíc o podstatně nižší sazbu, než na kterou se obvykle drobný podnikatel u současných platebních řešení dostane.“

Podle ekonoma Metropolitní univerzity Praha a člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) Dominika Stroukala Česko dlouhodobě zaostává v digitalizaci a ve srovnání se 27 zeměmi EU je pod průměrem na 19. místě: „Přestože státu se často digitalizovat nedaří, s inovacemi přichází soukromý sektor, a to právě včetně inovací v podobě bezhotovostních platebních metod. V Česku je hotovost na ústupu a je dobře, když trh reaguje na změnu preferencí lidí. České ekonomice by další větší rozšíření bezhotovostních plateb mohlo přinést nejméně 60 miliard ročně. Finanční přínos by rychle pocítili hlavně obchodníci, tím pádem by ale vydělal také stát a samozřejmě by z toho těžili i samotní spotřebitelé. Každý krok k většímu výběru, jak a kde pohodlně nakupovat, bychom tak měli vítat a podporovat.“

V tuto chvíli je služba Cvak svým uživatelským nastavením připravená zejména pro malé podnikatele, kteří své služby a zboží prodávají osobně. S jednou aplikací Cvak je spojena jedna NFC karta.

V další fázi nabídne Cvak uživatelsky vhodné prostředí i obchodníkům s více zaměstnanci nebo více provozovnami.

Platební řešení Cvak je již od začátku koncipované tak, aby se k jeho dalšímu rozvoji mohli připojit i ostatní hráči na trhu. Air Bank je ve vývoji řešení Cvak zapojená už od začátku, v průběhu roku 2024 se k projektu připojí také Fio banka, mBank a MONETA Money Bank.

Štítky dokumentu: E-Commerce

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: