Donald Trump obvinil Google ze záměrného poškozování jeho osoby. Byly to fake news

31. 8. 2018 | Kristýna Vozková
Současný americký prezident zahájil na svém Twitteru mnohonásobný útok na Google kvůli šíření negativního obrazu jeho osoby. Ostrými slovy nešetřil, relevantními důkazy ano. Google jeho nařčení rychle vyvrátil.


Zdroj: @RealDonaldJTrump / Twitter

Donald Trump často a rád sdílí své názory s fanoušky na sociálních sítích. Tentokrát si vzal na paškál Google a obvinil jej z úmyslného poškozování jeho osoby a z „nadržování” prezidentu Obamovi. Žádné z jeho nařčení však není postaveno na pevných základech a prezident tak sám čelí řadě posměšků pro šíření fake news.

Trump nejdříve Google obvinil z toho, že ovlivňuje výsledky vyhledávání. Ve svém tweetu uvedl, že 95  % ze všech výsledků vyhledávání pro dotaz Trump news” zahrnuje levicová média, která prezidenta vykreslují v negativním světle, šíří různé lži, dezinformace a fake news a umlčují hlas jeho pravicových příznivců.

Toto vážné obvinění se však nezakládá na dostatečně důvěryhodných argumentech. Podle listu The Guardian Trump odkazuje na zprávu internetového serveru PJ media, podle které sice většina výsledků vyhledávání skutečně pochází od levicově orientovaných médií, zároveň jsou však za levicová považována téměř všechna kromě Fox News, Wall Street Journal, Economist či Daily Mail. Průzkum, na základě kterého server zprávu zveřejnil, jde navíc jen stěží označit za vědecký, neboť je založený na vzorku ze 100 výsledků vyhledávání pro heslo „Trump”. Přesto však příspěvek získal doposud téměř sto tisíc lajků a rozpoutal vášnivou debatu o americkém prezidentovi jako šiřiteli fake news.

Další útok na následoval jen o den později. Tentokrát prezident obvinil Google z toho, že straní bývalému prezidentovi. Na svém Twitteru sdílel video,  podle kterého Google během Obamovy vlády odkazoval z hlavní stránky na jeho projev z kongresu o stavu Unie. Od zvolení prezidenta Trumpa se tam však údajně žádný obdobný odkaz nevyskytuje. Ani v tomto případě však americký prezident nemá pro takovéto nařčení dostatek relevantních důkazů. Přesto však video s hashtagem #StopTheBias zhlédlo k dnešnímu dni 4,19 milionu lidí.

 

K celé kauze se oficiálně vyjádřila také společnost Google:

„V minulosti jsme nikdy na hlavní stránce nezveřejňovali odkaz na první prezidentský projev před Kongresem, protože technicky nejde o zprávu o stavu Unie. Nedělali jsme to ani v roce 2017, ani v roce 2009.“

Trumpovy důkazy oné diskriminace sestávají v tomto případě ze screenshotů nejistého původu. Údajně by se mělo jednat o údaje převzaté z archivu Wayback Machine. V tom samém archivu však najdeme fotografie dokazující, že se na Googlu odkaz na Trumpův projev v roce 2018 vyskytoval. Naopak snímky z roku 2016 využité ve videu by měly zobrazovat starou podobu loga, které prošlo úpravou už v roce 2015.

Tiskový mluvčí společnosti Google se vyjádřil v rozhovoru pro BBC také k osočení z manipulace s výsledky vyhledávání. Uvedl, že výsledky vyhledávání nestraní žádné politické ideologii a nejsou řazeny za účelem manipulace. Algoritmus, který Google využívá pro zobrazování výsledků, se totiž řídí jasnými pravidly a zahrnuje celou řadu aspektů, od relevance webu a jeho důvěryhodnosti, množství zobrazení až po vysoce personalizované aspekty jako poloha nebo věk a zájmy dané osoby. Pokud tedy americký prezident často a rád vyhledává články, které jej vykreslují v negativním světle, je více pravděpodobné, že se mu ve vyhledávání na základě jeho preferencí skutečně objeví. Google se vám totiž snaží zobrazit právě to, co si přejete vidět.

Trumpův hon na Google se tak stal terčem ostré kritiky. Prezident je mnohými obviňován, že se sám snaží ovlivnit veřejné mínění o jeho osobě šířením falešných zpráv. Řada jeho odpůrců v komentářích neopomenula zmínit Trumpovu posedlost termínem „fake news” a jeho potřebu označovat za fejková všechna média, včetně CNN, která jej nelíčí v pozitivním světle bez ohledu na relevanci informací. Vyskytla se celá řada komentářů obhajující algoritmus vyhledávání Google a jeho boj proti falešným zprávám, ale také komentáře podporující prezidenta a upozorňující na netransparentnost algoritmu.

Zdroje: theverge.com, businessinsider.com, bbc.co.uk , Twitter Donalda Trumpa

Štítky dokumentu: Legislativa

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: