Instagram omezí zobrazení sexuálního a urážlivého obsahu

17. 4. 2019 | Milada Zemanová
Obsah, který je na hraně, ale ještě neporušuje Zásady komunity, se nově nebude zobrazovat v sekci Explore (Prozkoumat) ani na stránkách s hashtagy. Omezení se bude týkat obsahu, který je násilný, explicitní / šokující, sexuálně sugestivní, dezinformační nebo spam.

Instagram je plný spoře oděných modelek a memů, u kterých se člověk nezřídka zamyslí, jestli už náhodou neporušují Zásady komunity této platformy. A právě takový obsah by od tohoto týdne měl mít menší dosah. Došlo totiž k úpravě šíření příspěvků s „nevhodným“ obsahem, který sice neporušuje Zásady komunity, ale přeci jen je jeho šíření nežádoucí (např. sexuálně podbízivé posty).

Pokud je tedy příspěvek sexuálně podbízivý, ale nezobrazuje sexuální akt nebo nahotu, mohl by být stále degradován. Podobně, pokud meme neobsahuje nenávistné projevy nebo obtěžování, ale je považován za oplzlý, násilný nebo škodlivý, může jej vidět méně uživatelů.


Fotografie z tiskové konference Facebooku v Menlo Park. Součástí prezentace byla ukázka obsahu, který Instagram vyhodnocuje coby nevhodný k doporučení. Jedná se mimo jiné o násilný, explicitní a sexuálně podbízivý obsah. Zdroj: TechCrunch

Instagram k tomuto uvedl:

„Tento typ obsahu se nemusí objevit pro širší komunitu v sekci Explore Prozkoumat nebo na stránkách s hashtagy.”

Zmíněný krok může výrazně omezit tvůrce obsahu při snaze získat nové followery. Will Ruben, zastávající v Instagramu pozici product lead for Discovery, dále doplnil:

„Začali jsme používat strojové učení, abychom určili, zda je publikovaný obsah možné doporučit naší komunitě.”

Kromě strojového učení Instagram školí moderátory obsahu, aby dokázali rozpoznat hraniční obsah, který (téměř) porušuje Zásady komunity. Moderátoři takový obsah označí štítkem a právě na jejich základě se bude učit zmíněný algoritmus.

Instagram bude rozlišovat, který obsah porušuje jeho Zásady komunity, a tedy bude odstraněn z platformy, a obsah, který sice Zásady neporušuje, ale není vhodný k doporučení. Ten pak nebude k dispozici v sekci Prozkoumat ani na stránkách s hashtagy. Zdroj: TechCrunch, fotografie z tiskové konference Facebooku v Menlo Park.

Problematické příspěvky nezmizí ovšem z Instagramu úplně. Jak se zástupci této platformy vyjádřili pro TechCrunch, nová nastavení neovlivní podobu feedu ani Stories. Nicméně, Mark Zuckerberg se nechal slyšet, že je potřeba snížit dosah obsahu, který je tzv. na hraně. Na Facebooku se bude nově snižovat i přímo v news feedu. Je tedy možné, že k tomuto kroku dojde nakonec i na Instagramu, což by pravděpodobně snížilo schopnost tvůrců oslovit své stávající fanoušky a oni by tak své příspěvky nemohli zpeněžit. 

Mezi obsahem, který Instagram nechce nadále doporučovat, jsou i falešné zprávy a dezinformace. Zdroj: TechCrunch, fotografie z tiskové konference Facebooku v Menlo Park. 

Je jasné, že s ohledem na nekalé techniky click-bait, fake news a obtěžující obsah, jsou avizované kroky žádoucí. Současně se však jedná o významný krok cenzury ze strany Instagramu. Bude totiž omezovat sexuální, nikoliv explicitní obsah, který je na Instagramu velmi populární. Toto samozřejmě platí i o memech nebo vtipech, které by mohly urážet některé lidi, i když nejsou obtěžující.

Prozatím však neexistuje žádný návod pro autory definující, jak konkrétně vypadá hraniční obsah, který nebude dále podporován. Zástupci Instagramu pouze uvedli, že násilné, grafické / šokující, sexuálně sugestivní, dezinformační a spamové obsahy lze považovat za „nevhodné doporučení“, a proto se nezobrazí v sekci Explore (Prozkoumat) nebo na stránkách s hashtagy.

Další z nekalých praktik, proti kterým Instagram bojuje, je spam a tzv. click-bait. Tyto formy obsahu by měly díky avizovaným změnám získat mnohem méně zhlédnutí. Zdroj: TechCrunch, fotografie z tiskové konference Facebooku v Menlo Park. 

Uvidíme tedy, jestli se plánované změny skutečně nedotknou zobrazování ve Feedu a Stories. Prozatím chybí specifikace, která by blíže určovala, zda se jedná o problematický obsah, nebo ne. Můžeme tedy očekávat řadu diskusí a komentářů směrem ke spravedlivému a důslednému prosazování nové politiky

Zdroje: TechCrunch, Instagram, Facebook

Kam dál?

Facebook v rámci svého boje proti problematickému obsahu jde v nových úpravách algoritmu daleko. Nově zavedenou metrikou click-gap hodnotí autoritu stránek, a fušuje tak do řemesla Googlu.

Štítky dokumentu: Instagram

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: