Jihomoravské inovační centrum oslavilo desáté narozeniny

17. 7. 2013 | HT

Jihomoravské inovační centrum je jedna z nejúspěšnějších českých institucí, která pomáhá rozvíjení podnikatelských nápadů a startupové infrastruktuře obecně. Marketing Journal proto informuje o průběhu i výsledcích startupového akcelerátoru JIC,  StarCube, stejně jako o zajímavých projektech, jakými jsou Spoteee nebo Matematika.hrou.cz. Včera JIC oslavil deset let od podpisu zakládací smlouvy zástupci Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity, Vysokého učení technického, Veterinární a farmaceutické univerzity, Jihomoravského kraje a Statutárního města Brna z 16. července 2003. Prohlédněte si, co se v JIC za poslední dekádu povedlo.

Centrem prošlo 150 firem

Za 10 let fungování prošlo centrem okolo 150 firem, které získaly klíčovou pomoc při startu podnikání. Kromě prostor se jedná hlavně o služby Innovation parku - konzultace, networkingové akce, workshopy i mentoring od zkušených podnikatelů. Z generace prvních firem, které centrum podporovalo, vyrostly úspěšné společnosti Y soft či Webnode. Nyní na ně navazují další rychle rostoucí firmy: Safetica, Invea-tech, Phonexia nebo ADM. V současnosti sídlí v Innovation parku 55 firem především z IT, biotechnologií či strojírenství.

Zavedené podniky získaly 1500 nových kontaktů

Na networkingových akcích určených i pro zavedené společnosti např. na akci 120 vteřin pro inovativní firmy zprostředkoval JIC okolo 1500 nových kontaktů mezi firmami i výzkumnými institucemi, ze kterých vzniklo více než 650 nových spoluprací.

Z jedné koruny pro vědce je pět

V rámci napojování podnikatelů na vědce a výzkumná centra v regionu spustil JIC ve spolupráci s městem Brnem jako první v ČR inovační vouchery. Letos oslavil projekt pět let, o voucher požádalo dosud 911 firem, 229 z nich voucher získalo. Brno tak podpořilo spolupráci firem a vědců více než 28 miliony korun. Podle evaluace z roku 2012 se každá koruna, kterou Brno do projektu vloží, vrátí pětkrát ve formě výzkumu, který si firmy návazně zadají ze svých vlastních prostředků.


Společnost Filmochod získala inovační voucher na vývoj prototypu kamerového jeřábu na VUT v Brně.

Z 53 nápadů vzniklo 22 společností

S cílem podporovat podnikavost lidí v regionu uskutečnil JIC již pět běhů podnikatelského akcelerátoru StarCube, do kterého se přihlásilo více než 600 zájemců.  Z nich bylo přijato 53 projektů, za tři měsíce intenzivního programu z nich vzniklo 22 firem. Společnosti jako GINA, Celebrio, Videoflot, SkyPicker, Reservio, Servis na klik nebo Caversoft začínaly své podnikání právě ve StarCube.


Posledního běhu StarCube na jaře 2013 se mohly zúčastnit i týmy ze zahraničí. Na snímku Jordánec Abdulah Lababidi, jehož projekt Braci získal na závěrečné StarCube show v květnu 2013 třetí místo.

10 000 lidí proškoleno technologiemi Microsoftu

V rámci JIC funguje i Microsoft inovační centrum (MIC), které nabízí začínajícím firmám přístup k nejnovějším technologiím, zprostředkovává přednášky a workshopy o technologických trendech a nabízí i zapůjčení telefonů a tabletů pro testování či vývoj aplikací. Za pět let fungování MIC prošlo technologickými školeními více než 10 000 lidí.

JIC získal cenu pro třetí nejlépe mezinárodně zapojené centrum

JIC získal na poli podpory inovačního podnikání řadu cen, nejvýznamnější z nich je úspěch v soutěži Technopolicy Network v roce 2011, centrum získalo ocenění za třetí nejlépe mezinárodně zapojený inkubátor na světě, v těsném závěsu za centry z Austrálie a Nového Zélandu.


Tým JIC

Co bude dál?

Do roku 2020 má JIC před sebou ambiciózní vizi, a to přinést Jihomoravskému kraji jednu novou firmu s miliardovým ročním obratem, tři regionální společnosti s celosvětovým dosahem, péči o 300 mezinárodně konkurenceschopných firem a 2020 vysoce kvalifikovaných pracovních míst. Mise organizace přitom zůstává stejná - pomáhat lidem tvořit firmy, které mění svět.

Štítky dokumentu: Startup

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: