Rusko připravuje zákon pro boj s fake news

24. 7. 2018 | Milada Zemanová
V současné době se v Rusku nesmí na internetu podporovat homosexualita ani ohrožovat veřejný pořádek. Nový zákon pro boj s falešnými zprávami může svobodu slova ještě více omezit.


Kreml. Zdroj: Viecheslav Lopatin na Shutterstock

Rusko často samo čelí obvinění z šíření falešných zpráv, připomeňme si například jeho americkými tajnými službami potvrzené vměšování do prezidentských voleb v USA v roce 2016. Nyní chce tato mocnost zatočit s falešnými zprávami ve své domovině, a proto připravuje zákon. Kritici nicméně upozorňují, že tím bude omezena svoboda slova na internetu.

Zmíněný zákon mimo jiné navrhuje, aby sociální sítě byly zodpovědné za „nepřesné” komentáře, které uživatelé publikují. Dle v současné době platné legislativy mohou být ruští uživatelé sociálních sítí trestáni za podporování homosexuality, ohrožování veřejného pořádku, nebo když bude jejich chování vyhodnoceno jako extremistické. V uvedených případech lidem hrozí nejen pokuty, ale i vězení.

Pokud bude navrhovaný zákon schválen, webové stránky s více než 100 000 denními návštěvníky a nástrojem pro komentování, budou muset odstranit fakticky nepřesné informace, nebo jim bude hrozit pokuta ve výši 50 milionů rublů, tedy přibližně 17,5 milionu Kč.

Tento zákon dále nařizuje sociálním médiím, aby nepřesný obsah odstranila do 24 hodin po upozornění. Tyto podmínky však vzbuzují obavy, že moderátoři budou nepřesný obsah posuzovat ve prospěch úřadů. Daný návrh zákona usnadní státu možnost vyvíjet tlak na vedení sociálních médií, aby spolupracovala s bezpečnostními službami. Bude totiž požadovat, aby zřídily kanceláře v Rusku, což je krok, kterému se dosud společnosti Facebook a Twitter vyhnuly, aby nespadaly pod ruskou jurisdikci.

Evropský boj s falešnými zprávami

Tzv. fake news jsou celosvětovým problémem. V rámci Evropské unie vznikla expertní skupina, která se má zabývat problematikou dezinformací a falešných zpráv a má navrhnout, jak proti sílícímu fenoménu falešných zpráv bojovat. V Německu v letošním roce začal platit zákon proti šíření dezinformací a projevů nenávisti a Francie obdobný zákon chystá. I Česká republika se touto problematikou zabývá, v roce 2017 u nás vzniklo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které má za cíl boj s dezinformacemi a propagandou. Upřímně ale není snažení této instituce příliš úspěšné, v mnohém kvůli tomu, že k tomu postrádá skutečně efektivní nástroje a legislativní oporu.

Zdroje: The New York Times, Euroskop, Euractiv

Kam dál?



Zatímco EU nebo některé státy se kloní k tomu, že budou muset falešné zprávy označit a trvději proti nim zasáhnout, největší sociální médium si na sebe samo takový bič neuplete. Facebook prohlásil, že nebude mazat fake news. Jen je upozadí.

Štítky dokumentu: Legislativa

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: