Startup Videoflot získal třicetimilionovou investici od společnosti Y Soft

5. 6. 2014 | Petr Michl

Brněnský startup Videoflot se dohodl na strategickém partnerství s brněnskou společností Y Soft,  globálním hráčem na trhu tiskových řešení pro firmy. Investiční fond Y Soft Venture Capital získává za třicet milionů korun minoritní podíl ve startupu.
Jeho cílem je spojit videotvůrce a jejich zákazníky - dvě strany, které se nemusí obvykle tak snadno nalézt a často mají zcela odlišné představy o tom, jaká je skutečná cena za videoprodukci. K objasnění této otázky jsme se s pomocí Videoflotu snažili přispět i na tránkách Marketing Journalu případovými studiemi v sérii článků "Co za to?" aneb Kolik stojí video.

Dosavadní historii startupu lze ve zkratce shrnout takto: Videoflot na sebe poprvé upozornil virálem s cyklistou na dálnici těsně po svém vzniku ve startup akcelerátoru Jihomoravského inovačního centra, Starcube, v roce 2012. Následovalo třetí místo v soutěži Vodafone nápad roku 2012 a cesta do Jižní Ameriky na půlroční účast v prestižním akcelerátoru StartUp Chile. V roce 2013 začal Videoflot získavat první platící zákazníky a v květnu 2014 pak získal investici ve výši 30 milinoů Kč z fondů Y Soft Venture Capital, která systematicky podporuje nadějené startupy.


Virál, který pomohl budování povědomí o Videoflotu. Rozklad jeho nákladů a historky z natáčení můžete najít v článku „Co za to?" aneb Kolik stál český virál „Šílenec na D1"

Dohodnutou spolupráci komentuje David Spáčil, zakladatel a výkonný ředitel Videoflotu: „Znamená to pro nás nejen zásadní finanční injekci, ale také možnost využít know-how, nástroje a zkušenosti s vývojem i s řízením firmy, prostě opravdu strategické partnerství. Po letech fungování na bázi osobního nadšení v několika málo lidech můžeme výrazně rozšířit tým, zaměřit se více na zahraniční trhy a pořádně se do toho opřít. V podstatě jsme s Y Softem na Videoflot přišroubovali raketový motor. Teď je potřeba to celé uřídit a udržet směr."

Václav Muchna, CEO společnosti Y Soft a investor Videoflotu vysvětlil, že za jeho rozhodnutím stála především důvěra ve vůdce projektu: „V Davidovi je obrovská energie a jasná vize, podepřená roky práce ve videoprodukci a znalostí trhu. Videoflot také naplňuje 4 klíčová kritéria, podle kterých hodnotíme startupy: Vize a nápad, produkt, který se už na trhu osvědčil, potenciál pro globální expanzi a nakonec management, který má šanci projekt úspěšně rozjet. Jen na posledním kritériu zamítneme až 40 % projektů. Nápady má totiž každý, ale samotné nadšení nestačí. Rozhodující je, dokázat je zrealizovat."


Tým Videoflotu před současným rozšířením. zprava: Katarína Lišková, Marek Freon" Blažek, David Havran" Spáčil, Martin Matuszek a Barbora Barbucha" Jiříčková

Co je tou zmíněnou vizí? David Spáčil vysvětluje: „Do dvou let bychom chtěli vybudovat globální ekosystém pro videoprodukci, který bude otevírat dveře na trh mladým talentům. Bez mezičlánků, efektivněji a svobodněji."

S investicí a takto velkým cílem přicházejí samozřejmě velké změny, nabírání nových talentů, posilování týmů pro vývoj a marketing. Zeptali jsme se proto Videoflotu na podrobnosti.

Kolik nyní pracuje lidí ve Videoflotu a jaký máte plán pro nový nábor?

David Spáčil: Aktuálně pracuje ve Videoflotu 12 lidí. Na vývoj a UX design hledáme (velmi urgentně) kvalitní lidi z Brna, novou posilou do marketingového týmu je zkušený finský videotvůrce Julius Koskela, který bude mít na starosti mezinárodní ambasadorský program, využijeme také stážisty AIESEC z Kanady a Brazílie, kteří nám pomůžou s lokalizací, průzkumem trhu a community marketingem v jejich cílových zemích a rodných jazycích.

Jaká je marketingová strategie pro větší růst na globální úrovni? Jaké marketingové nástroje hodláte použít a jaké trhy začnete dobývat prioritně?

Radek Hradil (head of marketing): Budeme hodně využívat influencer marketing a word of mouth marketing - tedy práci na individuální bázi se zajímavými a názorově vlivnými videotvůrci a bloggery, kteří budou ochotni Videoflot podpořit osobním doporučením, případně článkem nebo kontakty na další zajímavé videotvůrce a instituce. Velkým pilířem bude dosud úspěšný obsahový marketing - případové studie a e-booky, objasňující kolik stojí video. Budou přitom lokalizované podle cen v cílových regionech, podpořené pečlivě zacílenou PPC reklamou a intenzivní community marketingem na sociálních sítích. Budeme budovat globální videokomunitu odspoda nahoru. Půjdeme po kvalitě lidí, ne po rychlém nabírání čísel. V určitém bodě určitě budeme chtít zapracovat na mezinárodním virálu, (podobně jako s českým cyklistou na dálnici), což je pro video výborný nástroj, ale na to je ještě brzy.

Díky vaší historii se zdá jako logické zaměření na jižní Ameriku. Zaměříte se mimo španělsky mluvících zemí i na Brazílii mluvící portugalštinou?

Radek Hradil: S pronikáním na brazilský trh nám bude pomáhat Davidem zmíněný stážista, brazilec João Marcelo Martins, španělsky mluvící země má na starosti naše perfektně španělsky mluvící community manažerka Katarína Lišková. Budeme hojně využívat kontakty a zkušenosti z programu Startup Chile a strategii vstupu na trhy latinské Ameriky jsme také již konzultovali se specialistou Y Softu, což nám velmi pomohlo.

Zmiňujete se o výzvě vybudovat globální ekosystém pro videoprodukci. Co takový ekosystém zahrnuje a co má nabídnout navíc oproti stávající službě zprostředkování poptávky a nabídky?

David Spáčil: Půjde především o propracování funkcionality pro tvůrce - doplnění entity casting (videotvůrci budou moci v cílových lokalitách rovnou hledat tváře nebo hlasy pro svá videa), dále hledání lokací a možností pronájmu techniky přímo v místě natáčení. Skutečně budujeme „ekosystém" - není to jen buzzword.

Štítky dokumentu: Startup

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: