Tento dům postavila 3D tiskárna za 24 hodin

8. 3. 2017 | Petr Michl
Jedna velká a precizní tiskárna a žádní nekompetentní zedníci. I tak může vypadat budoucnost stavebnictví. Společnost Apis Cor postavila malý obytný dům za necelý den a s cenovkou lehce přesahující čtvrt milionu korun.

 

Image 3D tisku osciluje někde mezi zázračným vynálezem, díky němuž si budeme moci vše potřebné vytvořit doma, a užitečnou technologií, když potřebujete vytvořit součástku přesného tvaru, která by vás stála v klasické industriální výrobě majlant. Úspěch společnosti Apis Cor opět ukazuje, že jeho využití může mít ryze praktický význam, který může ovlivnit životy nespočtu lidí. Podařilo se jí vytisknout čtyřpokojový objekt pro běžné bydlení za pouhý 1 den.

Dům netradičního tvaru byl vyroben za přítomnosti tiskárny na stavbě během 24 hodin. Její náplní byla přitom směs betonu, z níž jsou vytvořeny, základy, zdi a vnější obal domu. Denní limit se týkal i zabudování rozvodů elektřiny a tepla. Později byla dodána okna, nábytek nebo nátěr budovy. Celková cena za stavbu domu s rozlohou 38 metrů čtverečních činila 10 134 amerických dolarů (tedy necelých 270 tisíc korun).

Dům se skládá z chodby, koupelny a obývacího pokoje s kuchyní a stojí na pozemcích Apis Cor v Rusku. Dle společnosti je jeho životnost až 175 let.

První dům vytisknutý na 3D tiskárně vznikl už v roce 2015 v Číně. Byl ovšem složený z velkých částí, které byly poté smontovány. Hlavní inovací Apis Cor je to, že dům je doslova litý na místě. Zakladatel startupu sídlícího v Rusku a v USA v San Francisku, Nikita Chen-yun-tai, to více přibližuje:

Když jsem poprvé přemýšlel o vytvoření mého stroje, svět už znal stavění s pomocí 3D tiskárny. Všechny předchozí tiskárny měly ovšem společnou jednu věc: byly portálového typu (tedy ve velikosti vyšší než samotná stavba - pozn. red.). Jsem si jistý, že takový design nemá pro svou rozměrnost budoucnost. Zbavil jsem se proto tohoto omezení a rozhodl se vylepšit podobu jeřábu."

Rozšíření takovéhoto způsobu výstavby by ji mohlo výrazně zlevnit. Na stránkách Apis Cor mluví o 40% úspoře oproti klasickým stavebním metodám. Zlevnění by pochopitelně přišlo na úkor lidské práce, které stavba trvá o poznání déle.

Chtěli jsme pomoci zlepšit životní podmínky bydlení lidem na celém světě. Z tohoto důvodu se proces stavby musí stát rychlý, jednoduchý a musí při tom přinášet vysokou kvalitu. Aby se tak stalo, potřebujeme těžkou práci delegovat strojům," uvádí Chen-yun-tai. Jeho ambice se přitom neomezují jen na tuto planetu. Na stránkách Apis Cor najdete ve vizích společnosti i připravenost stavět nová obydlí na Marsu. Povězme si ale, že dost velkou revolucí by byla již změna způsobu výstavby na Zemi.



Zdroje: Zero Hedge, Apis Cor

Štítky dokumentu: Startup

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: