Elon Musk kupuje Twitter za 44 miliard dolarů

25. 4. 2022 | Petr Michl
Elon Musk koupil Twitter za zhruba 44 miliard dolarů (cca bilion korun). Twitter by měl odejít z burzy a měl by být plně v soukromém držení Muska, kterého nebudou rozptylovat očekávání akcionářů.


Zdroj: Elon Musk od Marina Lichnevska na Shutterstock  / úprava Marketing Journal

Elon Musk v pondělí uzavřel dohodu o koupi Twitteru za zhruba 44 miliard dolarů. Potvrdily se tak spekulace, že se dohoda blíží, které prosakovaly v průběhu posledních dní.

A zdá se, že vlastně jen byly přijaty podmínky Muskovy nabídky, která vyšla na veřejnost 14. dubna na základě obsahu jednoho z dokumentů poskytnutých Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Musk přitom tehdy v prohlášení pro SEC uvedl:

„Investoval jsem do Twitteru, protože věřím v jeho potenciál stát se platformou pro svobodu projevu na celém světě a věřím, že svoboda projevu je společenským imperativem pro fungující demokracii... Od doby, kdy jsem investoval, si však uvědomuji, že společnost v současné podobě nebude ani prosperovat, ani sloužit tomuto společenskému imperativu. Twitter je třeba transformovat na soukromou společnost."

„V důsledku toho nabízím odkoupení 100 % Twitteru za 54,20 USD za akcii v hotovosti, což je 54% prémie oproti dni předtím, než jsem začal do Twitteru investovat, a 38% prémie oproti dni před veřejným oznámením mé investice. Moje nabídka je mou nejlepší a konečnou nabídkou, a pokud nebude přijata, budu muset přehodnotit svou pozici akcionáře."

To, že se výše uvedené naplnilo, dělá z obchodu za cca 44 miliard dolarů (cca bilion korun) jednu z největších transakcí při převzetí společnosti do soukromých rukou. A to prý Musk do konce roku plánuje. Twitter by měl být stažen z burzy a být vyloženě Muskovým soukromým majetkem. Transakce stojí mimo společnost Tesla, je to skutečně Muskův soukromý záměr, který si bere na triko i právně.

V jednom z aktuálních prohlášení pak deklaroval:

„Svoboda projevu je základem fungující demokracie a Twitter je digitální náměstí, kde se diskutuje o věcech důležitých pro budoucnost lidstva.“

Na samotné platformě se pak objevil tweet s tím, že doufá, že i jeho největší kritici zůstanou na Twitteru, protože o tom svoboda slova je.

Následně pak přidal svou citaci z tiskové zprávy, která mimo svobody slova zmiňuje i to, že Musk chce vylepšit Twitter s pomocí nových funkcí, algoritmy mají být v open source módu za účelem zvětšení důvěry. Součástí plánu má být i porazit spamboty a za tím účelem také autentifikovat uživatele (všechny lidi).

Bret Taylor, předseda představenstva Twitteru, ve výše zmíněné tiskové zprávě uvedl, že „navrhovaná transakce přinese značnou peněžní prémii (ceny akcií, pozn. red.) a věří, že je to nejlepší cesta vpřed pro akcionáře společnosti Twitter".

A je dost možné, že to i budoucnost potvrdí. Cena akcií Twitteru se ještě v polovině března pohybovala na úrovni 33 dolarů za akcii, kam spadla z nejvyšší hodnoty 80 dolarů na akcii. Prodat tak akcie firmy při ceně více než 54 dolarů poté, co akciový techno-optimismus posledních 2 let začal slábnout, je bezpečný obchod. Obzvláště, když Twitter byl za dobu své existence na rozdíl od společnosti Facebook v zisku jen několik let. Musk už nyní mluví o zavedení modelu předplatného, které by mělo příjmy navýšit — i tak ale nemá Twitter v době přicházejících regulací pro sociálních médií ze strany EU i orgánů v USA nic jistého. Je ovšem jisté, že bude mít vlastníka, který bude pořádně slyšet.

Kam dál? 

Ta otázka je nasnadě. Co plánuje Elon Musk s Twitterem? Pokoušíme se na to odpovědět v tomto článku

Štítky dokumentu: Twitter

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: