BRANDstorming: Jak může e-shop budovat svou značku - 2. díl

1. 4. 2016 | Kateřina Tauchenová
Přečtěte si druhou část reportáže z konference BRANDstorming, na které se mluvilo mimo jiné i o tom, jak mohou e-shopy v tvrdé konkurenci uspět i bez vyvolání cenové války.

V první části reportáže z konference BRANDstorming 2016 jste si mohli přečíst prvních pět tipů, jak mohou e-shopy budovat svou značku. Stručně řečeno si e-shop musí zvolit správný název, promyslet poslání, udržovat jednotný styl komunikace, naslouchat svým fanouškům a také jim ukázat, že za e-shope stojí skuteční lidé. To však není všechno. Přečtěte si dalších pět rad Mateze Jindry z agentury Lovebrand, jak mohou e-shopy v dnešní tvrdé konkurenci uspět.

 

6. Buďte vidět i off-line

Lidé chtějí mít pocit, že obchod není jenom virtuální, že je i skutečný. Značky by se proto podle Jindry neměly bát ukázat i v offline médiích. Ne z výkonnostního důvodu, ale z toho brandového. Online média mají obecně dost nízkou kredibilitu, protože blog si nakonec může založit úplně každý. Proto například kombinace s propagací v tištěných médiích může podpořit vnímání toho, že je značka skutečná. Toho lze docílit i prostřednictvím pořádání akcí v prodejnách či různých srazů a účasti na tematických událostech.

„Příkladem je brněnský Sportobchod.cz, jenž má svou reklamu na různých sportovištích v Brně, která sponzoruje. Dělají také velké testování bruslí In Line Mega test. Přinesou 160 párů bruslí a lidé si je můžou vyzkoušet, osahat a mají pocit, že daná značka je něco reálného,“ popsal Jindra.

 

7. Ať je nakupování alespoň trochu zážitek

Nakupování je pro některé lidi nudná věc. E-shopy by se proto měly snažit udělat něco málo pro to, aby svého zákazníka potěšily, nebo aby jej pobavily. „Zkuste ho překvapit, zkuste jít dál, než on bude očekávat, že se dostane. Co kdybyste automaticky prodloužili úložní dobu na poště, když vám napíše, že si objednávku nestíhá vyzvednout? Nebo že byste zkrátili 30 denní dobu reklamace? Zkuste minimalizovat a zkrátit ty procesy, které nikoho netěší,“ vypočítával možnosti zlepšení Jindra.

Zákazníka ale může potěšit i taková maličkost, jako jsou důmyslně propracované texty na webu. Příkladem je třeba woox.cz, jehož vtipné popisky u produktů baví číst i ty, kteří si právě nic koupit nechtějí. Úspěšná je také strategie zážitkového” nakupování. Například Mixit.cz zákazníkům umožňuje namíchat si originální müsli přesně podle jejich chuti a jeho zákazníky to baví.

Zdroj: webové stránky e-shopu Woox

 

8. Dejte něco i těm, kteří nic nenakupují

„98 % uživatelů přišlo na váš web a nic si nekoupilo? Nevadí. I s těmito zákazníky můžete pracovat. Pokud jsou to ti, kteří si ještě nikdy nic nekoupili, dejte jim rady, jak si vybrat vhodný typ produktu. Pokud už doma něco od vás mají, poraďte jim, jak se o výrobek co nejlépe starat,“ vyjmenoval Jindra varianty práce s potenciálními zákazníky. Základem úspěchu je podle něj umět zaujmout i člověka, který zrovna nechce nic koupit.

Příkladem dobře zvládnuté komunikace s potenciálními zákazníky je e-shop megapixel.cz, kterému se podařilo na svém webu vybudovat rozsáhlou komunitu fotografů.

 

9. Spojte se s trendem nebo komunitou

Spojení s celebritou nebo určitou komunitou fungovalo mnohem dříve, než e-shopy vůbec vznikly. Důležitým krokem ale je najít danou oblast, komunitu nebo celebritu, která má s danou značkou něco společného. Pokud se to povede a značka pro tyto lidi udělá něco navíc, může očekávat, že se dostane do širšího povědomí a získá si i mnohem větší loajalitu členů komunity případně fanoušků dané celebrity.

Znamená to ale, že se budete muset občas vydat i do offline světa. Důležitá je autenticita. Vaši fanoušci potřebují cítit, že vás dané téma baví stejně jako je. Jen tak budete uvěřitelní. „Nesmí to dopadnout jako s iPhonem v ruce Jardy Jágra, kterému mu hokejová rodina dala pěkně sežrat, že nemá na Facebooku na fotce svůj oblíbený telefon od sponzora Huawei,“ upozornil Jindra na spojitost uvěřitelnosti a dlouhodobé konzistence nedávným faux-pas Jaromíra Jágra.

Naopak dobře má komunikaci s komunitami podle Jindry zvládnutý footshop.cz, který ve své prodejně pořádá večírky pro zákazníky, ale i pro různé subkultury, nebo Fresh Labels, u jejichž stanu na velkých koupalištích si lidé mohli v létě nechat potetovat své TOMS tenisky.

Zdroj: Instagram Footshopu

Dalším kladným příkladem je pak Trenyrkarna.cz, která dělá módní přehlídky v českých gaybarech, nebo Geekshop.cz, který sponzoruje titulky k Big Bang Theory, protože právě tam má svou komunitu.

 

10. Podpořte vlastní šuškandu kolem značky

„Šuškandě je potřeba jít naproti. Vyzvěte zákazníky, ať se ukážou se zbožím od vás, ať se s ním vyfotí a zveřejní fotku na sociálních sítích,” doporučil Jindra. Způsobů, jak to e-shop může udělat, je přitom podle něj mnoho. Příkladem může být například výzva k pořízení fotky umístěná v potvrzovacím e-mailu objednávky, nebo přímo v balení produktu. Ve výzvě by měla být specifikovaná i síť, na které by měli lidé své fotografie zveřejňovat, a také „poznávací znamení” soutěžních fotek, kterým bývá obvykle hastag.

Skippy.cz, který prodává dupačky pro dospělé, dá 100 Kč slevu na další nákup každému, kdo pošle spokojenou fotku zákazníka. ZOOT.cz má svůj hastag #zazitveci, který už si žije svým vlastním životem a lidi tak označují věci, které se nakoupili na ZOOTu.

Zdroj: Instagram ZOOT

Všech deset výše uvedených tipů shrnul Jindra na závěr prezentace zjednodušeně do následující poučky: „Mělo by to být o tom, že vy všichni jste někdy byli a ještě budete v roli zákazníka, třeba nějakého konkurenčního e-shopu. Zkuste se vžít do role vašich zákazníků a zkuste přemýšlet jejich optikou.

Zdroj obrázků: prezentace Mateze Jindry

Kam dál?

Pokud jste si ještě nepřečetli první půlku e-shopařského desatera pro budování značek, rychle klikněte sem.

Musíme ale upozornit také na podrobnější představení přístupu ke copywritingu ve Woox.cz. Už vám napsali zákazníci, že se vždycky těší na váš newsletter? Pokud ne, máte se co učit.


Vaše školení zahajte článkem WOOX radí, jak mít nejlepší zákazníky na světě.

Štítky dokumentu: Reportáže

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?