Twitter Ads v akci

20. 10. 2015 | Vojtěch Lambert
Jak na Twitter reklamy? Co umí, jaké mají formáty a kolik stojí? Podívejte se na náš přehled.


Twitter se řadí mezi 5 největších sociálních sítí v České republice. U nás ho aktuálně využívá něco mezi 300 až 400 tisíci uživatelů (aktivních účtů). Pro srovnání na celém světě jich má Twitter celkem 300 miliónů. Přestože ho nedávno předskočil Instagram, stále se jedná o velmi zajímavou platformu zejména kvůli typům uživatelů a rychlosti šíření informací. Začátkem září navíc Twitter otevřel reklamu pro všechny účty i v České republice. Díky tomu nyní můžete inzerovat i po menších částkách skrze bidding systém a nemusíte nakupovat reklamu přímo u Twitteru - stačí jednoduše otevřít Twitter Ads a začít inzerovat. Přehled, jak na to, poskytl ředitel agentury LCG New Media, Vojtěch Lambert.

Jaké jsou typy reklam?

Na Twitteru můžete promovat 3 typy reklamtweety, videa a twitter karty. Sponzorované tweety vypadají stejně jako klasické tweety (neboli posty na této sociální síti), akorát mají svou funkci. Tweety mohou nést nejen texty, ale i fotografii či odkaz. Videa dokážou doručit požadovanou informaci ve více interaktivním pojetí. Twitter karty pak nabízí kombinaci více možností – například zaujetí fanouška skrze tweet s videem z YouTube, sběr emailů skrze odkaz na speciální dopadovou stránku, atd. Twitter karty navíc nabízejí možnost přidání call-to-action tlačítka (výběrem z 24 možností nebo napsáním si vlastní výzvy).

Všechny reklamy mají velmi přehledné analytiky. Výsledky lze vyhodnocovat na základě všech oblastí, které lze nastavit při segmentaci cílového publika. Nechybí ani možnost exportu.

 

Jaké jsou funkce reklam?

Twitter nabízí celkem 6 funkcí reklam. Základní variantou je získávání nových followerů. Druhou variantou je vedení kliků na webové stránky. Díky speciálním pixelům můžete sledovat i konverze na webu, což ocení zejména eshopy nebo služby, které se potřebují změřit například na konverzní poměr přihlášení k odběru newsletterů. Třetí možností je zobrazení tweetu na základě co největšího zásahu publika. Twitter nabízí také podporu pro instalaci aplikací, zhlédnutí nativního videa (zatím v beta testu - pozn. red.) a Twitter Leads. Ty lze využívat při sběru emailů zainteresovaných uživatelů. Funkcí je tedy požehnaně, a každá firma tak může otestovat, co jí funguje na danou službu či produkt nejlépe.

Ukázka tweetu společnosti Goldie Box s Call-to-Action Shop Now" lákají k nákupu v e-shopu.

Jak lze cílit?

 Právě cílení je na Twitteru jedno z nejzajímavějších. Mimo klasické cílení na demografické údaje či zájmy uživatelů, můžete cílit přímo na followery určitých účtů. Udělejte si tedy přehled influencerů ve vaší cílové skupině a na jeho followery zacilte reklamy. Je to velmi účinné.

Kolik to stojí?

Cena je to, co všechny bude zajímat asi nejvíce. Například v porovnání s reklamou na Facebooku nebude ta na Twitteru nejlevnější. Při námi nastavených kampaní jsme se pohybovali následovně:

  • Klik na web – pohybovali jsme se kolem EUR 1,2 (tedy asi 35 Kč)
  • Follower nás v cílené reklamě stál od 1 do 2 EUR (27-50 Kč) v závislosti na přesnosti cílení

Z tohoto důvodu je Twitter zajímavý zejména pro služby či produkty ve vyšší cenové hladině. V České republice je však demografie uživatelů Twitteru velmi zajímavá – větší města, střední a vyšší příjmové skupiny. Twitter si zde proto svoje uživatele rozhodně najde. Pro inzerenty však bude velmi důležité velmi precizní cílení reklam, pravidelné vyhodnocování a optimalizace.

Štítky dokumentu: Twitter

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?