Národní galerie v Praze přiblížila s pomocí virtuální reality proslulá díla nevidomým

28. 3. 2018 | Milada Zemanová
Díky virtuální realitě si mohli zrakově postižení doslova osahat vybrané světoznámé sochy. Stačilo navštívit unikátní výstavu Touching Masterpieces v Praze a staroegyptská vládkyně Nefertiti, David od proslulého Michelangela a Venuše Mélská z helénské doby byly doslova na dosah ruky.

Nedotýkat se, nesahat! Takové nápisy jsou zcela běžné například v muzeích a na výstavách. Nicméně pro zrakově postižené, pro které je hmat nejdůležitějším spojením se světem, tím vzniká nepřekonatelná bariéra. Tu se však snaží prolomit projekt Touching Masterpieces, který byl minulý týden k vidění v Praze.

Výstava Touching Masterpieces proběhla ve dnech 23. a 24. března 2018 v Anežském klášteře, která patří pod Národní galerie v Praze, a jednalo se o počin skutečně unikátní. Na obdobných akcích totiž nevidomí a zrakově postižení lidé obdrží repliky uměleckých děl, které si mohou osahat. Touching Masterpieces je však vystavěn na virtuální realitě. Návštěvníci obdržely speciální haptické rukavice, jež pomocí vibrací a 3D modelu zprostředkovaly tento ojedinělý kulturní zážitek.

Jak výstava probíhala a co na tento zážitek říkají návštěvníci, se dozvíte ve videu níže.

Během výstavy si haptické rukavice vyzkoušela například i nevidomá česká klavíristka Ráchel Skleničková, která své pocity popsala přítomným novinářům následovně:

„Člověk cítí vibrace, jako když vibruje mobil. Je to jiný způsob vnímání než hmatem, je třeba se s tím sžít, na vnímání detailů je to složitější. Je to jiné, než když se sahá na sádrový odlitek ... tady je možné se dostat skrz tu vibraci, tedy skrz ten objekt, pozná se, když jste na povrchu."

Na projektu spolupracovala česká agentura Geometry Global Prague, nadace Leontinka, která pomáhá zrakově postiženým dětem a studentům a v neposlední řadě také španělský startup NeuroDigital.

Zakladatel španělské firmy NeuroDigital, Luis Castillo pro Český rozhlas uvedl:

„Trik je vytvořit haptické mapy z 3D skenů. Používáme laserový sken, z toho děláme 3D modely a potom máme vlastní technologii, která je převádí na technologické mapy. Když se dotýkají 3D modelu sochy, primárně cítí jeho hranice. To je velmi důležité, aby si představili, že před nimi něco stojí. Díky multifrekvenčí technologii pak můžou vnímat i jednotlivé tvary a to včetně drobnějších částí jako jsou oči nebo uši sochy, detailů rtů a taky rozdílů mezi jednotlivými materiály. Zkrátka všechno. V kostce jsou to vibrace s velkým rozlišením.”

Zmíněné vytvořené 3D skeny jsou veřejně dostupné na oficiální webové stránce Touching Masterpieces. A pokud máte potřebné vybavení, můžete si jednotlivá díla „osahat” kdekoliv a kdykoliv, třeba ve svém obývacím pokoji. Prozatím jsou k dispozici pouze 3D skeny Davida, Venuše Mélské a busty Nefertiti, ale do budoucna má být tato nabídka rozšířena i o další umělecká díla.

Zdroje: Touching Masterpieces, Český rozhlas, Adweek

Štítky dokumentu: Marketing v neziskovém sektoru

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: