Nové dvoufaktorové ověření totožnosti může krátkodobě snížit podíl plateb kartou v e-shopech až o 10 procentních bodů

12. 1. 2021 | Petr Michl
Už jste letos zvládli online platbu kartou s novým způsobem ověření? Dle Shoptet spotřebitelé budou potřebovat jisté učící období, po které může počet online plateb karet citelně poklesnout.


Zdroj: Stock Photos on Shutterstock

Povinnost bank nově zajistit při online platbě bezpečné ověření totožnosti dvěma ze tří možných faktorů může krátkodobě snížit podíl plateb kartou v e-shopech. Tuto platební metodu v současnosti využívá zhruba 36 % Čechů, podle společnosti Shoptet by však její podíl mohl na několik týdnů až měsíců klesnout až na 26 %. Důvodem bude hlavně pozvolnější adaptace na nový způsob potvrzení plateb.

České banky mají od prvního ledna povinnost na základě nařízení SCA (silné ověření zákazníka), které vytvořil Evropský orgán pro bankovnictví (EBA), zajistit ověření každé platby kartou dvěma ze tří faktorů. Těmi jsou speciální kód ePIN, biometrické údaje jako otisk prstu nebo sken obličeje, a také mobilní klíč. Pro potvrzení online platby kartou již není dostačující jen kód z SMS zprávy jednoduše opsaný do rozhraní platební brány. Právě to může podle společnosti Shoptet, největšího českého poskytovatele e-shopových řešení, krátkodobě snížit podíl využívání online platby kartou v internetových obchodech.

Tuto platební metodu v současnosti využívá více než třetina Čechů (36 %), její podíl by mohl podle Shoptetu poklesnout o pět až deset procentních bodů. „Pro provozovatele e-shopů nepředstavují nová pravidla ověření totožnosti žádné starosti, vše je záležitostí platebních bran a bank. Jedná se však podle nás v určitém slova smyslu o krok zpět vzhledem k tomu, jak se online platby doposud stále zjednodušovaly. Podíl plateb kartou pravděpodobně poklesne jen na několik týdnů až měsíců, než si spotřebitelé zvyknou na nové metody. E-shopy by zase měly počítat s větším množstvím dotazů od zákazníků ohledně placení,“ vysvětluje Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet.

Banky jsou na nové bezpečnostní požadavky připraveny a nemalá část uživatelů již biometrické údaje při ověření online plateb využívala ještě před zavedením povinnosti přísnějšího dvoufaktorového ověření. V září 2020 využívala dle Mastercard potvrzení plateb prostřednictvím otisku prstu nebo scanu obličej čtvrtina Čechů. „V rámci ověřování pomocí nového protokolu jsme v Evropě druzí v četnosti jeho využívání,“ uvedl tehdy generální ředitel Mastercard pro Českou republiku a Slovensko, Michal Čarný. Tento způsob ověření se týká primárně uživatelů novějších chytrých telefonů, které mají biometrické ověření často nastavené jako defaultní způsob k otevření samotného telefonu. U lidí, kteří takovým zařízením nedisponují, jde využít například právě mobilní klíč spojený s mobilní aplikací banky. V pohodlnosti a míře přizpůsobení to je ale pochopitelně obtížnější než potvrzování platby úkonem, kteří uživatelé dělají mnohokrát denně. Adopce u uživatelů bez chytrých telefonů bude ještě obtížnější. I to jsou důvody, proč čeká české spotřebitele jako celek jisté učící období a jistý pokles plateb kartou lze předpokládat.

Štítky dokumentu: E-Commerce

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: