Výpadky v dodávkách zboží pociťuje 40 % českých e-shopů, některé evidují až třetinový pokles obratu

10. 3. 2020 | Petr Michl
Internetové obchody prodávající zboží přímo z Číny pociťují výpadky dodávek dokonce v 70 % případů. Kvůli poptávce po zboží, které nyní v e-shopech chybí, dosahují propady obratu některých z nich až 30 % oproti běžnému období.


Zdroj: Stock Photos on Shutterstock

Komplikace v mezinárodním obchodu a pohybu zboží i osob způsobené koronavirem dopadají i na provozovatele českých internetových obchodů. Podle údajů společnosti Shoptet, největšího českého poskytovatele e-shopových řešení, se s výpadkem dodávek zboží potýká zhruba 40 % z nich. A to bez ohledu na to, zda odebírají zboží z Asie, anebo z jiných částí světa. „E-shopů, které prodávají zboží přímo z Číny, je přibližně čtvrtina z celkového počtu. Potíže se zásobováním se u těchto obchodů projevuje u sedmdesáti procent z nich,“ uvádí Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet.

Až o třetinu nižší obraty

Mezi nejvíce zasaženými e-shopy se objevují zejména obchody s módou. Právě ty bývají z velké části závislé na dovozu zboží z Číny nebo jiných asijských států. „Pokles obratu obecně pociťuje většina z e-shopů, kterých se týkají pozastavené, výrazně zpomalené nebo omezené dodávky zboží. Zejména u těch, které jsou na dovoz z Číny silně navázané, se však obrat v některých případech propadl až o třicet procent. Poptávka po určitém sortimentu stále trvá, tyto obchody jej ale bohužel nemohou nabídnout,“ vysvětluje Miroslav Uďan, a dodává: „Kdy dojde k obnovení běžného stavu, to bohužel zatím nedokážeme predikovat.

Většina českých prodejců spoléhá na své skladové zásoby, ze kterých je zatím stále schopná čerpat. Obchody by ale podle českého distributora elektroniky eD system měly počítat s několikatýdenním obdobím, kdy se výpadky dodávek projeví naplno. „V optimistickém scénáři odhadujeme, že omezený dovoz z Číny bude český trh s elektronikou výrazněji ovlivňovat zhruba dva až tři týdny. V nejhorším případě se ale může jednat i jeden či dva měsíce. Záleží také na velikosti skladových zásob jednotlivých prodejců,“ uvádí Jan Novák, ředitel nákupu společnosti eD system.

Čínské továrny se pomalu navracejí k činnosti, zatím jedou napůl plynu

Podle informací čínského statistického úřadu v únoru kvůli epidemii koronaviru rekordně klesla výrobní aktivita tamních továren. Index nákupních manažerů (PMI), který reprezentuje kondici firem ve zpracovatelském průmyslu, se minulý měsíc propadl na 35,7 bodů, což je meziměsíčně o 14,3 bodu méně. Koncem února dosahovala výkonnost čínské ekonomiky podle společnosti Bloomberg jen 50 %. Představitelé Číny již místní továrny vyzvali k rychlému obnovení činnosti. Dnes 10. 3. navštívil provincii Hubei a Wuchan čínský prezident Si Ťin-pchinga uvedl, že předpokládá postupný návrat k normálu.

Štítky dokumentu: E-Commerce

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: