84 soch na střeše londýnského mrakodrapu symbolizovalo počet skutečných sebevražd ve Velké Británii během jediného týdne

24. 9. 2019 | Kristýna Vozková
Ve Velké Británii spáchá týdně sebevraždu 84 mužů. Díky Projektu 84 se o tomto tématu začalo ve Velké Británii více mluvit a byl zvolen ministr pro prevenci sebevražd.

Podle průzkumů je nejčastější příčinou úmrtí Britů do 45 let sebevražda. V 75 % případů se navíc jedná o osoby mužského pohlaví. Každý týden si na život sáhne 84 mužů, to představuje v průměru jednu sebevraždu každé dvě hodiny. Dobročinná organizace CALM se rozhodla toto tabuizované téma vynést na světlo a spolu s agenturou adam&eveDDB vytvořili projekt tak nepřehlédnutelný, že se dostal až do Dolní sněmovny.

V rámci Projektu 84 bylo za pomoci amerického umělce Marka Jenkinse vytvořeno 84 mužských soch v životní velikosti. Každou z nich poté rodina nebo přátelé obětí oblékli a „ozdobili” různými dojemnými vzkazy. Tyto věrné kopie sebevrahů bez obličeje byly 26. 3. 2018 rozmístěné na kraji střechy budovy londýnských televizních studií ITV a zdálky vypadaly jako skuteční lidé připravení k poslednímu skoku.  

Iniciativě se snad i pro její syrovost dostalo velkého zájmu online i offline médií. Tvůrci projektu však poukazují na to, že ačkoliv může na první pohled vypadat morbidně, jejím hlavním cílem bylo zvednout povědomí o značně tabuizovaném tématu a pomoci tak dalším mladým mužům, jejichž život se ocitl na šikmé ploše. Podle průzkumů je totiž pro muže mnohem složitější požádat o pomoc odborníky a po odvysílání kampaně se počet volání na linku pomoci CALM zvedl o 35 %. Celkový dosah kampaně byl 2,1 miliardy, na televizních obrazovkách ji zhlédlo více než 15 milionů diváků a na Twitteru si ji zobrazilo 170 milionů uživatelů.  

Co je však nejdůležitější, petici dostupnou na webových stránkách projektu podepsalo 400 tisíc lidí a širokou veřejností podporovaná iniciativa se tak dočkala zájmu Dolní sněmovny. Na Světový den duševního zdraví pak tehdejší premiérka Theresa May oznámila zavedení nové ministerské pozice –  ministra Spojeného království pro prevenci sebevražd, a zároveň uvedla první globální summit zabývající se duševním zdravím,Global Ministerial Mental Health Summit, který se konal v říjnu minulého roku.

Zdroje: projecteightyfour.com, lacriaturacreativa.com, campaignlive.com

Štítky dokumentu: Formy PR Případové studie

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: