Cenzura na Twitteru

31. 1. 2012 | BeD
Twitter zavádí cenzuru. Snaží se ji lokálním omezením zmírnit?

Za svoji krátkou dobu existence se Twitter dostal už do pěkné řádky soudních sporů, chrání totiž svobodu projevu ve 140 znacích o něco více než je tomu u Facebooku nebo Googlu. Nebo možná chránil.

Twitter se rozhodl lokálně cenzurovat jednotlivé tweety - s ohledem na konkrétní země, ve kterých byly napsány. Činí tak na základě odlišných výkladů svobody projevu v různých zemích. Jako příklad uvádí zákaz pronacistických projevů v Německu a ve Francii. Vstřícným krokem k uživatelům je pak ujištění Twitteru, že případné smazání tweetu bude konkrétním lidem nahlášeno a vysvětleno. Prozatím se nepíše o automatickém blokování účtů.

Na druhou stranu se Twitter vyhnul tomu, že by musel zakazovat a mazat tweety „závadné“ jen pro určitou zemi celoplošně. Velikost území s omezeným právem na svobodu projevu se tak několikanásobně zmenšuje.

Je to ale ze strany Twitteru poněkud zdrženlivé chování, obzvláště po několika soudních kauzách, kde hájil svobodu projevu přímo zuřivě. Jeden ze soudních procesů, ve kterém Twitter figuroval, nadnesl otázku - zda je možné prostřednictvím tweetů šířit nezákonné pomluvy? Základem bylo určit, zda je možné tweet považovat za prezentaci faktů (pak by se jednalo o přečin pomlouvání) nebo se jedná o vyjádření názoru (to není zákonem postihnutelné). V roce 2009 soudce v Illinois zamítl podobný případ s tím, že tweety obsahovaly jen nadsázku, precedens z toho však nevznikl.

Zdroje: www.mashable.com, www.marketingland.com

Štítky dokumentu: Facebook Twitter

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: