Musk zasedne v čele správní rady Twitteru. A už nyní mění jeho podobu

6. 4. 2022 | Petr Michl
Musk nebude ve své roli největšího akcionáře Twitteru jen pasivní. První dny naznačují, že bude mít mít zásadní vliv na jeho směřování. Twitter nově testuje možnost editace příspěvků.


Zdroj: Joe Rogan Experience

V pondělí se stala veřejnou informace, že se stal Elon Musk největším držitelem akcií Twitteru, když za necelé 3 miliardy dolarů nakoupil 9,2% podíl ve společnosti. Spekulace o tom, že bude chtít hrát významnější roli v tom, jak bude Twitter vypadat, se záhy naplňují. Elon Musk se stal členem správní rady Twitteru a zároveň také jejím ředitelem.

Oznámil to včera CEO Twitteru, Parag Agrawal, když na Twitteru uvedl:

„Jsem nadšený, že se mohu podělit o to, že jsme jmenovali Elona Muska do naší správní rady. Je vášnivým vyznavačem i intenzivním kritikem naší služby, což je přesně to, co potřebujeme v Twitteru i ve správní radě, abychom byli v dlouhodobém horizontu silnější. Vítej, Elone!“ 

S nástupem Muska do nové role jsou ale učiněny také opatření, aby neměl tendence Twitter uchvátit více, než je zdrávo. Ve funkci ředitele správní rady má setrvat nejdéle do výroční valné hromady akcionářů v roce 2024, kdy mu skončí mandát. Po dobu mandátu a 90 dnů po jejím ukončení přitom nesmí sám nebo ve skupině vlastnit více než 14,9 procenta akcií Twitteru.

Musk je aktivním uživatelem Twitteru, kde jeho účet sleduje 80 milonů followerů. K nelibosti Komise pro kontrolu cenných papírů (Securities and Exchange Commission, dále SEC) ho používá i k tweetům, které ovlivňují cenu akcií jeho společnosti Tesla i dalších. Zároveň používá často funkci ankety, aby mu napověděla při dělání obchodních rozhodnutí. Včera přitom dokázal, že tuto funkci bude používat jako crowdsourcingovou metodu i pro zjišťování, kam by se měl vydat Twitter dále. Zeptal se v anketě na to, zdali uživatelé chtějí možnost upravovat jednotlivé tweety i po jejich zveřejnění.

 

V době psaní tohoto článku se ankety zúčastnilo více než 4,4 milionu lidí a takřka 74 % z nich se „edit tlačítko“ přeje. To, že toto může být tzv. deal breaker v tom, jestli tuto funkci na Twitteru integrovat, naznačil i tweet od Agrawala, který retweetoval anketu s tím, že uživatelé mají hlasovat uvážlivě, protože důsledky dané ankety mohou být důležité.

Ostatně ten samý vzkaz k uživatelům měl na konci března Musk u své další ankety o tom, zdali Twitter zastává principy svobody slova.  

Možnost editovat příspěvky je něco, co má většina dalších velkých sociálních médií ve své výbavě dlouhé roky. Twitter absenci této možnosti bral jako způsob odlišení se a snažil se v ní vidět především výhody.

Dle dalšího vyjádření Twitteru na této funkci pracuje už rok, takže její zavedení nelze připsat přímo Muskovi. Je ale zřejmé, že nebude ve své nové pozici nikterak pasivní.

Štítky dokumentu: Twitter
Sdílejte tento článek:
Podobné články: