Elon Musk koupil 9,2% podíl v Twitteru. Na jeho používání měl v minulosti povinný dohled

5. 4. 2022 | Petr Michl
Musk se chová na Twitteru jako neřízená střela. Ostatně už dostal v minulosti za své chování na této platformě pokutu 20 milionů dolarů od Komise pro kontrolu cenných papírů. Nyní si v Twitteru koupil takřka desetinový podíl za téměř 3 miliardy dolarů a zdá se, že má apetit na reformu přístupu sociálního média k „uplatňování principů svobody slova“.


Zdroj: Joe Rogan Experience

Elon Musk neváhal investovat 2,89 miliardy dolarů, aby se stal jedním z největších akcionářů společnosti Twitter. V přepočtu vynaložil na koupi 73 486 936 akcií téměř 64 miliard korun. 4. dubna, kdy byla tato informace oznámena, vylétla cena akcií o čtvrtinu.

Je přitom nutné zdůraznit, že Musk samotný nákup provedl 14. března a tzv. chytil pověstné dno, kdy se cena akcií pohybovala okolo 30 dolarů za kus. Po včerejším strmém vzestupu je hodnota akcií na 50 dolarech.

Na tomto sociálním médiu je jak ryba ve vodě, zatímco Facebook sobě i společnosti Tesla zrušil, Twitter je jeho primární nástroj komunikace s veřejností. Využívá ho přitom k původnímu účelu: ke krátkým úderným zprávám, které se obvykle navíc vejdou do původního limitu 140 znaků. A právě oznámení o tom, co udělal či hodlá dělat na akciových a crypto trzích, jsou přitom tou nejviditelnější součástí Muskovy přítomnosti na Twitteru. Jsou ale také součástí, která je značně kontroverzní a už mu přinesla i pořádnou pokutu.

Ta byla výsledkem sporu Muska s americkou Komisí pro kontrolu cenných papírů (Securities and Exchange Commission, dále SEC), regulatorním orgánem dohlížejícím nad americkým akciovým trhem. Ten může mimo jiné udělovat velmi vysoké pokuty, ale třeba i zabránit tomu, aby konkrétní člověk byl CEO veřejně obchodované společnosti. Musk přes Twitter v srpnu 2018 oznámil, že plánuje Teslu stáhnout z akciového trhu a že už má soukromého investora. To vyvolalo značnou volatilitu ceny tohoto akciového titulu. SEC tehdy uvedl:

Firemní komunikace může být spásou, nebo smrtí společnosti. Pokud chce Tesla přilákat nové investory k jednání o refinancování jejich dluhu, tito investoři potřebující cítit důvěru, že dostanou do 5-10 let peníze zpět. Chtějí cítit důvěru v korporátní zodpovědnost."

Ve výsledku (a dle rozhodnutí federálního soudu v New Yorku) byli Musk i samotná společnost Tesla povinni zaplatit pokutu 20 milionů dolarů, přičemž tyto částky byly rozděleny mezi držitele akcií Tesly, které tweetem vyvolané pohyby na burze nejvíce poškodily. Tesla musela do svého představenstva přidat dva nezávislé členy a Musk byl nucen odstoupit z jejího čela. Musk měl navíc povinný dohled, tweety o finanční kondici Tesly měl podstupovat právní kontrole. 

Už v únoru 2019 ale Musk řádil dál, když na Twitteru nejprve uvedl, že Tesla vyrobí do konce roku 500 tisíc aut, aby se později opravil na 400 tisíc. Tyto informace přitom zásadně hýbaly cenou akcií Tesly. Události z posledních 2 let, ale ukazují, že Musk je v tomto ohledu utržený z řetězu a zástupy retailových investorů sledují jeho Twitter jako investiční bibli. Právě Musk dokázal nastartovat vzestup Bitcoinu na podzim 2020 informací o tom, že s ním půjde platit zboží společnosti Tesla. A také ho dokázal poslat na několik měsíců dolů, když prohlásil, že těžení Bitcoinu je environmentálně nezodpovědné. Je zřejmé, že regulatorní orgány v tomto ohledu už snahu o jeho omezení buď vzdaly, nebo jsou bezzubé.

Přesto má Musk pravděpodobně pocit, že je na Twitteru předmětem restrikcí.  Na konci března přišel s tweetem tázajícím se svých sledovatelů, co se má udělat s tím, že „selhávání při uplatňování principů svobody slova zásadně podkopává demokracii“.

V tu dobu měl už svůj 9,2% podíl ve společnosti Twitter. Zároveň den předtím vytvořil anketu ptající se, zdali Twitter principy svobody slova důsledně dodržuje. Dodal přitom, že důsledky dané ankety mohou být důležité a lidé mají hlasovat uvážlivě.

Můžeme tedy čekat zásadní obrat v tom, jak bude Twitter přistupovat například při regulaci fake news šířených na jeho platformě? Připomínáme, že Twitter byl prvním sociálním médiem, které odstřihlo Donalda Trumpa, a je pravděpodobné, že Musk má na mysli podobné zásahy.

Odpověď v tomto ohledu není snadná. 9,2% podíl má daleko k majoritě, struktura vlastníků Twitteru je nicméně značně rozdrobená. Například jeho zakladatel Jack Dorsey vlastní dle BBC jen 2,25 % společnosti. S dostatečným množstvím spojenců mezi silnými spoluvlastníky by tak mohl být Musk silným hybatelem změn. Zároveň je ale třeba držet v patrnosti, že Musk je ze své podstaty solitér, kterému není uzavírání „koalicí spřízněných duší vlastní“. Je tak klidně možné, že za ne tak dlouhou dobu se svého podílu zbaví a vydělá na tom pořádný balík. Už teď je cca 2 miliardy dolarů v plusu.

 

Štítky dokumentu: Krizová komunikace Twitter
Sdílejte tento článek:
Podobné články: