Na trh vstupuje nová služba PIKITO. Nabízí e-shopům offline prodejnu za nízký měsíční poplatek

27. 5. 2022 | redakce
Startup PIKITO chce splnit sen o vlastní prodejně i e-shopům, co by tento cíl jinak nákladově nemusely utáhnout. Podstatou plánu je sdílení nákladů mezi nekonkurenčními e-shopy na větší prostor, kde se vejde více e-shopových prodejen či showroomů. Už letos se mají otevřít první prodejny v Praze, Bratislavě a Bukurešti.


Vizualizace showroomu Pikito. Zdroj: Pikito

Nový český startup PIKITO má ambice propojit svět online a offline nákupů formou sdílených showroomů. Letos plánuje otevřít prodejny v Praze, Bratislavě a Bukurešti. Pro příští rok plánuje expanzi na další evropské trhy. Reaguje tak na potřeby úspěšných e-shopů, které hledají další způsoby pro expanzi, a právě vlastní kamenná prodejna je osvědčenou strategií.

Koncept PIKITO stojí na sdílení nákladů

Základem je sdílení nákladů mezi nekonkurenčními e-shopy. Prodejní jednotka velikosti 500-1000 m2 se dá efektivně rozdělit na 12 prodejen (showroomů) s vlastním brandingem, ale společným zázemím, servisní částí, kabinkami pro vyzkoušení oblečení a zejména vyškoleným personálem. Jednotlivé e-shopy tak mají možnost oslovit zákazníka v lokalitách, kde by vlastní prodejnu samy neotevřely.

Problémem při provozu kamenné prodejny je ziskovost. Online prodejci se často ve světě offline retailu neorientují. Při špatně zvolené lokalitě s nedostatkem zákazníků se může provoz prodejny výrazně prodražit. Prodejny často prodělávají vyšší desítky tisíc korun měsíčně. Výjimkou nejsou ani několikamilionové roční ztráty. A v prémiových obchodních centrech je potřeba počítat s několikaletými nájemními smlouvami, z kterých se v případě neúspěchu prodejny těžko vystupuje.


Vizualizace showroomu Pikito. Zdroj: Pikito

K tomu je potřeba připravit design prodejny, projít si administrativou se státními orgány, vybrat, zaškolit a udržet personál a každodenně kontrolovat provoz. To jsou starosti, které hodně e-shopů od provozování vlastních prodejen odrazují.

CEO a spoluzakladatel Pikito, Ladislav Kažimír, uvádí:  

Otevření prodejny v prémiové lokalitě ve vlastní režii vyjde minimálně na 2 mil. Kč. K tomu je potřeba počítat s náklady na provoz prodejny či práci s personálem. PIKITO přináší e-shopům možnost mít vlastní prodejnu bez vstupní investice, pouze za měsíční poplatek, který se pohybuje na úrovni mzdových nákladů za 2 zaměstnance.“

 

Jak vznikl nápad vytvořit PIKITO

Druhý ze spoluzakladatelů PIKITO, Marcel Vargaeštok, k trendu propojení online a offline prodeje říká:

„Jak u svého podnikání, tak při rozhovorech s investory z oboru vidím pozitivní přínos vlastní prodejny při expanzi e-shopu. Vlastní prodejna zvyšuje důvěru zákazníků. Zákazníci i v dnešní online době potřebují kontakt s fyzickým světem. Zejména u dražšího zboží si raději přijedou produkt prohlédnout a vyzvednout osobně. Propojení online a offline světa přes vlastní prodejnu či showroom je pro růst nevyhnutelné.“

To potvrzuje i Shopify, jeden z největších poskytovatelů E-commerce řešení na světě ve studii The Future of CommerceTrend Report 2022, kde 54 % respondentů uvádí, že zboží pravděpodobně vyhledají online a nakoupí v kamenném obchodě.

Garantem zkušeností z „kamenného“ obchodu je Ladislav Kažimír. Po kariéře v korporátním retailu v Česku a Anglii téměř 10 let řídil expanzi a provoz největšího řetězce chovatelských potřeb v ČR a SR PetCenter a nyní jej nadchla vize PIKITO. „S Marcelem se známe již delší dobu a myšlenka sdílených prodejních míst pro e-shopy mě okamžitě zaujala. Za týden jsme měli zpracovaný koncept a po konzultacích s e-shopy jsme jej vyladili do současné podoby. Po cca půlroční přípravě plánujeme otevření prvních prodejen v Praze a v Bratislavě v létě letošního roku. Dále pracujeme na otevření prodejen v Bukurešti, Budapešti a Varšavě. A v příštím roce pak chystáme větší expanzi na další evropské trhy,“popisuje Kažimír.


Vizualizace showroomu Pikito. Zdroj: Pikito

Při přípravě PIKITO vychází Marcel z vlastních zkušeností. „U svých investic v Kulina.cz a Footshop.cz vidím, že při otevření vlastní prodejny narůstá v daném městě obrat e-shopu několikanásobně. Jak pražská prodejna Kuliny v Holešovické tržnici, tak i Footshop v Bukurešti a v Budapešti slouží jako místo pro osobní odběr až pro 40 % všech objednávek v rámci hlavního města. Podobná data reportují i další e-shopy.“ I proto PIKITO cílí na e-shopy s ročním obratem od 100 mil. do 1 miliardy Kč s ambicí expandovat na zahraniční trhy.

„Předpokládám, že stejně jako v našich e-shopech bude 80 % objemu tvořit výdej zásilek objednaných online. Zbylých 20 % budou impulsní nákupy. Každý z partnerů bude mít příležitost oslovit svou prezentací novou skupinu zákazníků z 11 nekonkurenčních e-shopů,“odhaduje Marcel Vargaeštok.

Štítky dokumentu: E-Commerce Startup

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: