Národní muzeum Osvětim-Březinka bojuje proti používání výrazu „polské koncentrační tábory" vlastní aplikací

24. 3. 2016 | Petr Michl



Polsko patří mezi jeden z národů, který během 2. světové války trpěl nejvíce. Zahynulo během ní na 1,9 milionu nežidovského obyvatelstva. Nejkrvavější stopu za sebou ovšem zanechaly nacistické koncentrační tábory na jeho území. Způsob, jak se o nich mluví, ovšem minimálně v lingvistickém významu napovídá, že se jednalo o polské operace. Nová aplikace Národního muzea Osvětim-Březinka napomáhá tomu, aby se tak nedělo.

Když se píše nejen o Osvětimi a Březince (mezinárodně je používanější německý název Auschwitz-Birkenau - pozn. red.), často se ve zkratce používají i výrazy „polské koncentrační tábory" nebo „polské tábory smrti". Na nezasvěceného člověka to může mylně udělat dojem, že Polsko mělo s umístěním koncentračních táborů něco společného a bylo to snad výsledkem jeho rozhodnutí.

Použití termínu „polské koncentrační tábory" naznačuje polskou zodpovědnost za ohavnosti spáchané Třetí říší na polské půdě. Tou byl Auschwitz v okupovaném Polsku postaven. Naznačení, že by za to byli Poláci zodpovědní, sami velmi těžko snáší," vysvětluje ředitel Národního muzea Osvětim-Březinka, Piotr M. A. Cywiński.

Právě proto varšavská reklamní agentura FCB vytvořila pro muzeum aplikaci, která dokáže najít použití nesprávných označení koncentračních táborů v textovém editoru Microsoft Word a funguje zároveň i na Macu. Rozhodli jsme udělat nástroj pro ty, co píšou texty. Add-on, který je velmi jednoduchý na instalaci, dokáže najít chyby a navrhnout korektní frázi," uvádí Agnieszka Heidrichová z agentury FCB, v níž samotný nápad vznikl.

Remember je ke stažení na stránkách muzea. Nyní je dostupný v 16 jazycích, ačkoliv jich má být dodáno více. Jeho užitečnost posílí to, že bude zaslán novinářům, kteří budou psát články spojené s tématem 71. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Právě výrazy používané ve spojení s tímto tématem v médiích totiž značně ovlivňují i to, jak poté nazývají koncentrační tábory běžní lidé.

Zdroj: Auschwitz.org

Štítky dokumentu: Formy PR

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: