Opravte chyby na Wikipedii sami, vyzývá vtipná kampaň Wikimedia ČR a Rekol

22. 5. 2023 | Petr Michl
Krosnička zelená, skleníkový afekt, InTeriér, hobojživelník nebo špásovec — stačí jedno zbytné či chybně umístěné písmeno a Wiki heslo nabírá úplně jiný význam. Kampaň Wikimedia ČR a Rekol se snaží upozornit na to, že opravu drobných chyb na Wikipedii můžete zvládnout sami.



Kampaň Máte tam chybu spolku Wikimedia ČR a firmy Rekola upozorňuje na to, že opravovat chyby na Wikipedii může každý. Kromě digitálního prostoru, zejména stránky chyba.wikimedia.cz, ji můžete od 15. května vidět na sdílených kolech v Praze a Brně.

Na předním nosiči se můžete setkat s pomocí AI vytvořených vizuálů a humorných překlepů. Mezi ně patří například krosnička zelená, skleníkový afekt, InTeriér, magnetická renesance, hobojživelník nebo špásovec.

 

Nějak tak by totiž mohla znít hesla na Wikipedii, kdyby na ní nikdo neopravoval chyby. Největší světovou online encyklopedii píší dobrovolníci a upravovat a opravovat ji může každý. Opravení překlepu nebo pravopisné chyby zabere jen pár vteřin. To jsou hlavní myšlenky kreativní kampaně založené na slovním humoru. Stojí za ní  „marketingové řídítko“ Rekol Jan Střecha a zejména PR specialistka Wikimedia ČR Natálie Schejbalová, která se dlouhodobě na vtipné slovní hříčky zaměřuje i na svém instagramovém účtu tady_tali.

„Veřejnost se na nás často obrací se slovy ‚máte tam chybu‘, a tak jsme se rozhodli na nich postavit osvětovou kampaň. Měla by přiblížit fungování Wikipedie a způsobů, kterými lze chyby na ní opravit,“ říká Klára Joklová, výkonná ředitelka spolku Wikimedia ČR, který pečuje o rozvoj české Wikipedie.

Nově vzniklá stránka chyba.wikimedia.cz poskytne veřejnosti kompletního průvodce opravou nebo nahlášením chyby na Wikipedii. V odlehčeném videu vysvětluje kromě Natálie Schejbalové postup také Anatol Svahilec – performativní umělec a plodný wikipedista.

Rekola poskytla spolku Wikimedia ČR kromě kreativy také reklamní plochy zdarma. „Věřím, že všichni Wikipedii vděčíme za víc, než si myslíme. Proto jsme se rozhodli se s ní spojit v rámci kampaně Máte tam chybu a společně jsme vymysleli spoustu chybných hříček. Naše kola jsou jimi nejen polepená, ale také se podle nich teď jmenují,“ popisuje Jan Střecha.

Kampaň upozorňuje i na to, že čtenáři Wikipedii mohou vyjádřit své díky kromě aktivního přispění k rozvoji encyklopedie také finančně podporou spolku Wikimedia ČR na darujme.wikimedia.cz.

Níže si můžete prohlédnout více imaginárních zkažených Wiki hesel. 

Štítky dokumentu: Marketing v neziskovém sektoru

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: