Projekt Billboards Beyond Borders dává hlas perzekuovaným novinářům na billboardech v zemích, kde zažili útlak. Díky Google Street View

9. 4. 2018 | Petr Michl
Říct Erdoganovi, že je megalomanský diktátor na billboardu v centru Istanbulu? Nemyslitelné. Projektu Billboards Beyond Borders se to díky Google Street View podařilo.

Nedávné události na Slovensku nám ukazují, že svoboda slova a tisku je ohrožena i v zemích, kde neexistuje vládou řízená cenzura. Novináři mají čím dál těžší práci, a to v době, kdy je obzvláště důležitá. Organizace Reportéři bez hranic se na to rozhodla upozornit projektem Billboards Beyond Borders, který nechává hlas perzekuovaných novinářů zaznít v ulicích. S pomocí Google Street View.

Doplněk Google Maps umožňuje procházet ulicemi velkého množství měst světa. Jedná se o fotografie zastavující realitu v jeden moment, kdy kolem něj projelo Google Street Car. Projekt Billboards Beyond Borders, za jehož realizací stojí švédská komunikační agentura Akestam Holst, toto narušil. Vzkazy novinářů se objevily obřím písmem černé na bílém na billboardech v centrech měst v zemích, kde došlo k jejich útlaku. V mnoha případech těch novinářů, kteří byli oběťmi útlaku.

Podobně jako Jan Kuciak na Slovensku zaplatila tu nejvyšší cenu maltská investigativní novinářka Daphne Caruana Dalizi, která se snažila rozkrýt chapadla propojení mafie do tamních politických kruhů. Na billboardu v přímořském letovisku St Julian je úryvek z jejího podledního blogu publikovaného předtím, než byla zavražděna:

Podvodníci jsou všude, kam se podíváte. Situace je zoufalá."



Jsme vedeni sobeckým a nemocným mužem," zněl tweet Marthy O'Donovan. Za virtuální kritiku Roberta Mugabeho byla odsouzena k 20  letům vězení. Na Google Street View najdete její vzkaz na billboardu c centru Harare.

Pobyt ve vězení čekal i Ebru Umara, který kritizoval Recipa Erdogana jako nejvíce megalomanského diktátora od vzniku Turecka v roce 1923.

Alexander Suturin musel zaplatit pokutu ve výši 50 tisíc rublů za to, že řekl, že být gay je normální. Nyní jeho slova visí na billboardu na Rudém náměstí.

Trochu mimo závažnost dalších případů projevů potlačení svobody slova je tweet Rebeccy Buckwalter-Poza v komentáři pod příspěvkem Donalda Trumpa. Prezident USA ji po obvinění z toho, že za své vítězství ve volbách vděčí Rusům, zablokoval. Na Google Street View je k nalezení na Times Square.

Něco mnohem horšího se událo prominentní indické novinářce Guai Lankesh. V jednom jejím článku zaznělo, že se ženami by nemělo být zacházeno s jako druhořadými bytostmi. Neznámý vrah přijel na motocyklu k jejímu domu, zazvonil a zastřelil ji, poté co otevřela. Upravený billboard se nachází ve městě Bangalore, kde se tento zločin stal.

Prezident organizace Reportéři bez hranic, Jonathan Lundquist, uvedl ke kampani:

Chceme dát vědět o novinářích, kteří byli umlčeni, opětovných publikováním jejich poselství. Žádnému režimu by nemělo projít zastrašování, cenzura nebo zatýkání jakýchkoliv zástupců tisku. Nyní jsou tyto zprávy zpět tam, kam patří: s metr vysokým písmem na veřejných místech v hlavních městech zemí, kde vládne cenzura. Svoboda tisku a svoboda slova by měly být nezastavitelné."

Vzhledem k tomu, že billboardy nezobrazují skutečné reálie daných míst, porušují podmínky Googlu a hrozí, že budou odstraněny. Proto raději neváhejte a běžte si je prohlédnout. Jednoduchou cestu přímo na konkrétní lokace na Google Street View nabízí microsite Billboards Beyond Borders.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: