StarCube Show 2014 ovládl startup zlepšující hygienu v nemocnicích

14. 5. 2014 | Irena Šovčíková
Brněnskou StarCube Show ovládl tým z Indie. Hansure nabízí řešení pro lepší hygienu rukou mezi nemocničním personálem, a omezuje tak přenos infekcí.

V úterý 13.května 2014 se v neobvyklých prostorech brněnské hvězdárny sešli příznivci startupů a technologických pokroků. Konal se šestý ročník StarCube Show, závěrečného večera tříměsíčního startupového akcelátoru StarCube, který pořádá Jihomoravské inovační centrum. Odborná porota i publikum zde rozhodli o tom, který ze zúčastněných projektů odejde jako vítěz.

Zhruba dvěma stovkám návštěvníků a porotě svůj projekt představilo celkem 8 týmů. Už dostat se do akcelátoru ale letos bylo velkým úspěchem. Do StarCube 2014 se přihlásilo přes 84 týmů, z toho téměř třetina mezinárodních. Porota složená ze zahraničních odborníků nakonec vybrala tuto trojici nejlepších projektů:

1. Observe Design - Hansure

2. BitcoinPay

3. Giriton

Publikum se tentokrát shodlo s porotou a i cena People's Choice připadla startupu Hansure.

Observe Design - Hansure

První místa suveréně ovládl start-up Observe Design. Ten představil projekt Hansure, tedy unikátní hygienické řešení pro nemocniční prostředí. Nedostatečná hygiena rukou v rámci nemocnice totiž vede k rozvoji infekcí, které mohou vyústit i v úmrtí. A obzvláště v rozvojových zemích nemají lékaři i sestry často čas na důkladnou hygienu. Hansure proto přináší inteligentní řešení, tedy malý přístroj připnutelný například k pásku. Ten pomocí vibrace lékaře upozorní na nutnost hygieny a zároveň mu ji umožní i rovnou provést. Takové řešení šetří čas, ale i pomáhá dodržovat pravidelné čištění rukou, tím pádem snižuje riziko infekce. Původem indický tým už má za sebou představení veřejnosti a již nyní se těší kromě přízně poroty a publika StarCube Show také pozornosti ze stran mezinárodních médií, jako je například TechCrunch.

BitcoinPay


Na současný trend virtuálních měn, konkrétně Bitcoinu, reaguje v pořadí druhý start-up. BitcoinPay nabízí možnost platit u zapojených e-shopů právě touto měnou. Zákazník tedy zaplatí bitcoiny, BitcoinPay je převede na podnikem vybranou měnu a odešle je. Výhodou tohoto nápadu je rozhodně rychlost, vše se odehrává v rámci sekund. Platba je navíc ve srovnání například s klasickou mezinárodní platbou kartou mnohem levnější a snažší. Platit lze totiž i skrze mobilní telefon, i přesto je vše bezpečné. Startup je už v tomto momentě v jednání s pěti prvními českými firmami, které mají zájem tuto technologii využít.

Giriton

Bronzové místo obsadil projekt Giriton, který si klade za cíl usnadnit výrobní proces malým a středním podnikům. Tyto procesy totiž často bývají těžko kontrolovatelné, což podnik limituje. Cloudové řešení Giriton pomocí tabletů a bezdrátových technologií umožňuje sledovat, jaký zaměstnanec pracuje na jakém projektu, jaký je proces a časová náročnost. Zvládá navíc management skladu a zásob, objednávky i monitoring docházky zaměstnaců. Pilotní podnik, výrobce bot, zaznamenal již krátce po nasazení nárust efektivity o slušných 12 %. Nasazení i používání je navíc jednoduché a cenově dostupné.

I letos StarCube přinesl rozhodně mnoho zajímavých projektů a nápadů. A i přesto, že ocenění získali logicky jen někteří, už samotná účast byla pro všechny projekty cennou zkušeností. Letošní ročník se nesl ve znamení nejen zajímavých nápadů, ale hlavně čistého technologického know-how. A jaké inovace přinese další běh?

Zdroj fotek: JIC

Štítky dokumentu: Reportáže Startup

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: