Project Soli od Googlu ukazuje budoucnost ovládání digitálních zařízení

19. 6. 2015 | Petr Michl
Za posledního čtvrt století jsme se dostali masově pouze od používání myši k dotykovým displejům. Projekt Soli z laboratoří Googlu nabízí využití něčeho mnohem přirozenějšího: gest ruky.

Ovládání digitálních zařízení se nemění zrovna skokově. Za posledního čtvrt století jsme se dostali masově pouze od používání myši k dotykovým displejům. Projekt Soli z laboratoří Googlu nabízí využití něčeho mnohem přirozenějšího: gest ruky.

Současná swipe gesta, která používáme na dotykových displejích, již reprezentují něco, co je nám přirozené. Symbolizují otáčení stránky. I klikání na linky a prvky, které chceme otevřít, jsou zcela v souladu s tím, jak k mobiním zařízením přistupují malé děti již při prvním setkání. Tým stojící za projektem Soli ale vytváří něco ještě mnohem přirozenějšího a  méně umatlaného.  

Jde o interakční senzor využívající technologii radaru. Dokáže rozpoznat milimetrové pohyby, a to i ve vysokých rychlostech. Senzor je přitom na tak miniaturním čipu, že se může stát součástí objektů našeho každodenního používání, včetně těch nejmenších.

Naše ruce jsou rychlými a přesnými nástroji, jejich citlivost a přesnost jsme ovšem dosud nebyli schopni zachytit jako součást ovládání uživatelského rozhraní. Existují nicméně přirozený „jazyk" rukou, který jsme se při ovládání smartphonů a podobných zařízení naučili. Project Soli cílí na to, abychom tyto pohyby mohli použít i při ovládání dalších přístrojů bez toho, abyste se jich museli dotknout. Vaše ruce můžou snadno signalizovat zvýšení zvuku u rádia, prsty můžete ovládat virtuální touchpad při pohybu po mapě či při ovládání chytrých hodinek.

K naplnění tohoto cíle potřeboval týmu projektu Soli vytvořit senzor, který rozezná i milimetrové pohyby a navíc dokáže rozeznat gesta rukou v trojrozměrném prostoru. Technologie radaru toto nabízí. Interakční senzor fungující při frekvenci 60 GHz. To umožňuje přesnost rozpoznání, která dosud nebyla možná. Mluvíme o rychlosti v řádu 10 tisíc snímků za vteřinu, něco o čem si user interface využívající gesta zachycená kamerou jako Microsoft Kinect může nechat jen zdát. Soli osvětluje celou ruku širokým paprskem a odhaduje konfiguraci ruku v prostoru podle toho, jak se od ní paprsek odráží.

Velikost prototypu senzoru je pouhých 5 x 5 milimetrů. Nyní se pracuje na finalizaci široce aplikovatelného zapracování na základní desky digitálních zařízení a software API pro vývojáře, která by měla být uvolněna ještě v tomto roce.

Zdroj: Venture Beat, Engadget

Štítky dokumentu: Mobilní zařízení

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?