Content First 2021: Jak Big Shock zvýšil prodej limitovaných edic Big Dakar s pomocí etikety Ladislava Špačka

23. 5. 2022 | Beáta Vaňková
Mistr etikety Ladislav Špaček vystoupil v kampani značky Big Shock! na podporu Dakaru. Že nejde dohromady drsný sport s etiketou? Přesvědčte se sami o opaku.

Energetický nápoj Big Shock spustil v roce 2020 kampaň, jejímž cílem bylo rozšířit v Česku povědomí o českých závodnících týmu Big Shock! Racing na Dakar Rallye 2020 a podpořit prodej limitované edice Big Dakar! O tom, jak se kampaň povedla hovořil loni konferenci Content First 2021 Daniel Krásný, kreativní ředitel z agentury Socialsharks. Aktuální ročník konference Content First proběhne už tento čtvrtek 26. května. Při té příležitosti se za přednáško Daniela Krásného ohlížíme.   

Český výrobce energetických nápojů Big Shock má na největším závodu světa Rallye Dakar svoji stáj už několik let. K této příležitosti už od roku 2018 vyrábí limitované edice Original a Gold, na kterých se nachází nejlepší čeští závodníci Martin Macík Jr., Jan Brabec, případně další závodníci z české stáje. Fanoušci těchto závodů limitované energetické nápoje znají. Jak je ale dostali do povědomí i ostatním lidem?

Přestože má Big Shock omezenou cílovou skupinu a energetické nápoje se prodávají především v létě (Dakar se ale jezdí v lednu), Socialsharks se s tímto nelehkým úkolem poprali opravdu skvěle.

Už v roce 2019 se jim podařilo díky social media kampani prodat přes 1 milion limitovaných plechovek Big Shock! Original a Gold v průběhu kampaně Rallye Dakar. V roce 2020 si dali za úkol zvednout prodeje za stejných podmínek o dalších 10 %.



Ladislav Špaček učí dakarskou etiketu. 

Spojili dvě naprosto odlišné věci. Samotnou Ralley Dakar, závodníky a někoho, kdo je jim na míle vzdálený. Někoho, u koho by lidé netipovali, že má s Big Shockem a Ralley Dakar něco společného. Proto oslovili mistra etikety Ladislava Špačka.

„Pro nás tato kombinace neznamenala žádnou ohromnou novou produkci. Jediné, co jsme na tuto kampaň potřebovali bylo šest výborných scénářů, do kterých nám Ladislav Špaček propůjčil svůj voiceover a ve kterých jsme zkombinovali společenskou etiketu s tou motoristickou. Tento voiceover jsme pak nasekali do hromady videí, které máme za poslední roky prezence Big Shocku na Dakaru,” dodal Daniel Krásný.

Během jednoho měsíce získala Dakarská etiketa přes 500 000 zhlédnutí a více než 2 000 lajků na YouTube. V průběhu vysílání minisérie vzrostla základna odběratelů kanálu BIG SHOCK! TV o celých 40 %. Videa Etikety se navíc těšily kromě pozitivních reakcí průměrnému procentu sledování 84 % v rámci organického i reklamního obsahu. Meziroční nárůst prodejů vzrostl o 17 %.

Trojice virálních zákonitostí

Daniel Krásný se také na konferenci podělil se třemi důležitými body, které je nutné brát v potaz při tvoření kampaně pro mladší publikum, jaké představuje generace Z nebo mladší mileniálové:

1. Generace Z už viděla na internetu všechno

„Tato generace je generací internetovou, která na internetu viděla už úplně všechno. Abyste pronikli do jejich pozornosti a abyste tu jejich otupělost dokázali nějak zbourat, tak by váš obsah měl být neočekávaný, měl by je vytrhnout z té letargie a možná by měl být i trochu cringe. Takový obsah potom bude fungovat a oni si ho vezmou za svůj,” vysvětluje Daniel Krásný.

2. Odlišení se na sítích

Daniel Krásný má nutnosti odlišení jasno:

„Pokud děláte sociální sítě a já si myslím, že každá značka snad už nějaké sociální sítě má, tak odlišit se od konkurence, ale vlastně to ani nemusí být přímá konkurence, už není žádné nice to have, ale totální must have.”

Trendy v roce 2021 je tvořit obsah na sociální sítě jako je TikTok nebo Clubhouse. Facebook a Instagram už do nich ale zdaleka nepatří, ačkoliv si to spoustu českých firem myslí.

„Je důležité mít nějakou byznys always-on kompaktní dlouhodobou komunikaci. Nemusí být vždy neočekávaná nebo cringe, ať už se bavíme o jakékoliv cílovce, ale udržuje v podstatě tu značku v chodu, v nějaké viditelnosti. Občas je dobré tam prostě hodit nějakou tu párty, jako mají například knihy Dobrovský pondělní blešáky. Zkrátka něco, co udržuje komunitu na živu, něco co udržuje značku a uživatele v napětí,” vysvětluje ještě Daniel.

3. Influencer a cílovka nemusí být stejně staří

„Starší lidé vzbuzují důvěru. Možná je dokonce zná i vaše cílová skupina z dětství, to platí i o Ladislavu Špačkovi, protože jeho etiketa se neustále vysílá v základech společenských věd na základních školách. Do jisté míry je spolupráce se staršími lidmi osvěžující, protože je vaše cílová skupina nevídá tak často,” vysvětluje svůj poslední tip Daniel Krásný.

Propojit dvě tak rozdílné věci jako je etiketa podle Ladislava Špačka a svět Dakaru se může zdát jako naprostá šílenost. Nicméně Daniel Krásný za SocialSharks nám všem ukázal, že to může fungovat! Vyzkoušejte jeho tipy pro svou příští kampaň a třeba se na další konferenci setkáme i s vámi.

Tip redakce 

Jak na obsahovou strategii jako od Porsche? Konference Content First 2022 ukáže, jak do ní zahrnout hodnoty značky, bavit zákazníky a prodávat. Mimo to bude řešit také reklamní strategie pro sociální sítě, copy triky i netradiční formáty jako dlouhé LinkedIn články na firemním profilu.

Letošními tématy akce pro všechny, kdo se zabývají obsahem, jsou obsahové a reklamní strategie pro sociální sítě, copy triky i netradiční formáty jako dlouhé LinkedIn články na firemním profilu.

Sdílejte tento článek:
Podobné články: