Messenger zavádí koncové šifrování audio i video hovorů. Testuje se také pro zprávy na Instagramu

16. 8. 2021 | Kristýna Vozková
Messenger přichází s novinkami týkajícími se bezpečnosti. Koncové šifrování si mohou nyní uživatelé nastavit i pro hovory a videohovory. Přibývá také možnost zvolit si délku intervalu pro mizení zpráv. Novinky chystá Facebook také pro Instagram.

Facebook přichází s novinkami zvyšujícími bezpečnost na komunikační platformě Messenger. Kromě rozšíření koncového (end-to-end) šifrování se zaměřují také na nastavení intervalu mizejících zpráv. Tím ale Facebook zdaleka nekončí. Koncové šifrování plánuje rozšířit i na skupinové konverzace na Messengeru a stranou nezůstane ani Instagram. Tam by se koncové šifrování mělo objevit v rámci zpráv. 

Koncové šifrování audio a videohovorů

Od roku 2016 mají uživatelé Facebooku (a tedy i Messengeru) možnost nastavit si koncové šifrování chatu. Tato bezpečnostní funkce brání třetím stranám získat přístup k informacím uvnitř konverzací, jejich obsah by měl být při přesunu mezi odesílatelem a příjemcem zašifrován. Nyní přichází se stejnou funkcí i pro audio a videohovory, které zaznamenaly na platformě v uplynulém roce značný nárůst. Videohovorů se na ní denně uskutečnilo až 150 milionů. Nikdo jiný, dokonce ani Facebook, tak nebude moct slyšet ani vidět nic z toho, co uživatelé v chatu nebo během hovorů probírají. Tuto funkci však musí nejdříve povolit, ve výchozím nastavení není aktivní. V „Nastavení” zvolte možnost „Soukromí” a poté „Tajné konverzace”. 

 

Ovládací prvky pro mizející zprávy 

Ne všechno, co se v konverzacích na Messengeru objeví, by tam mělo také zůstat. Fanoušci mizejících zpráv mají nově možnost zvolit si časový interval, během kterého zprávy v rámci konverzace samy zmizí. Mohou vybrat mezi pěti sekundami až 24 hodinami. 

Co dalšího se chystá?

Tak například koncové šifrování pro skupinové chaty, hovory i videohovory. Funkce by měla jít nastavit v rámci komunikačního vlákna, ale také v uzavřené skupině. Šifrovat by se během následujících měsíců měly také zprávy na Instagramu. I zde by se jednalo o již existující vlákno nebo o komunikaci s uživateli, které sami sledujete. 

Facebook se těmito kroky snaží uživatele přesvědčit, že komunikace v kyberprostoru může být dnes zcela bezpečná a že ani samotný Facebook nemá šanci k vašim citlivým informacím proniknout. Nad tím se jistě zaraduje celá řada uživatelů sociálních sítí. Oproti tomu odpůrci koncového šifrování na platformách patřících Facebooku argumentují tím, že zavedením těchto bezpečnostních prvků ztrácí bezpečnostní orgány možnost odhalovat nezákonný obsah a také aktivity typu sexuálního vykořisťování a zneužívání nezletilých nebo terorismus. Zástupci USA, Velké Británie a Austrálie dokonce podepsali otevřený dopis Facebooku, ve kterém společnost žádali, aby od projektu ustoupila. Kromě vlád jednotlivých zemí se do debaty zapojila také Národní společnost pro prevenci týrání dětí (National Society for the Prevention of Cruelty to Children). Společnost však od svého plánu neupustila. I zde se ukazuje, že každá mince má dvě strany. Otázkou tak zůstává, zda si Facebook udrží svou autonomii, nebo se bude muset v otázce bezpečnosti podvolit vládním autoritám, a jakási zadní vrátka do koncového šifrování přece jen vytvořit. 

Zdroje: Messenger NewsTechCrunch, SocialMediaToday

 

Štítky dokumentu: Facebook Instagram

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: