Islámský stát naboural Twitter a YouTube účty Centrálního velení USA

13. 1. 2015 | Petr Michl

Obvykle zde píšeme o sociálním médiích v souvislosti s komunikací komerčních značek. I u nich se někdy stane, že jejich účet někdo hackne. Tento týden se to poštěstilo například značce pastelek Crayolla. Hack, který se udál včera večer, ovšem ukazuje, že účty na sociálních médiích a jejich „převzetí" hackery zvenčí může symbolizovat i více než legraci na něčí účet. Islámský stát včera provedl cyber útok na sociální média Centrálního velení USA (CENTCOM) a zmocnil se jeho Twitter a YouTube účtů.


Zdroj: Techcrunch

CENTCOM je zodpovědný za strategickou úroveň velení armády pro operace na Blízkém Východě, v jižní Asii a v severní Africe. Mimo jiné mezi oblasti pod jeho gescí patří i Irák a Afghánistán. Jedná se tedy o útok na tu armádní složku, která má na starosti oblasti, v nichž působí právě Islámský stát. Ten údajně stojí i za tímto útokem nebo se k němu minimálně hlásí v jeho jménu. Po převzetí Twitter účtu byla změněna jeho úvodní fotografie na tu, kterou můžete vidět výše. Zdobí ji nápis Cyber Caliphate"  a I love you ISIS". Jménem ISIS - tedy jedním ze starších označení Islámského státu - byl podepsáni první tweet se zněním: „Američtí vojáci, přicházíme. Hlídejte si záda.“


Zdroj: Techcrunch

V dalším vzkazech stálo například:  ISIS je tady, jsme ve vašem počítači, na každé vojenské základně” a „Ve jménu Alláha, nejslitovnějšího a nejmilosrdnějšího kybernetický chalífát pokračuje v kybernetickém džihádu.”


Zdroj: Techcrunch

V jednom z tweetů byl obrázek, v jehož textu stálo:

„...Zatímco USA a jeho satelity zabíjejí naše bratry v Sýrii, Iráku a Afghánistánu, vloupali jsme se do vašich sítí a osobních zařízení a víme o vás všechno.

Neuvidíte žádné slitování. ISIS je již zde, jsme ve vašich počítačích, na každé vojenské základně. S Alláhovým povolením jsme nyní i v CENTCOM. Nezastavíme se. Víme o vás všechno, o vašich ženách a dětech. Američtí vojáci! Sledujeme vás!"Zdroj: Techcrunch

Součástí tohoto tweetu byly i odkazy, které měly obsahovat informace o konkrétních důstojnících americké armády. Na důkaz vlastnění tajných dokumentů byly tweetovány i obrázky strategických nástinů vývojů potenciálního konfliktu se Severní Koreou.


           Zdroj: Techcrunch

Cyber útoku podlehl i YouTube účet CENTCOMu, který byl doplněn propagandistickými videi Islámského státu. CENTCOM řešil situaci nejrychlejší cestou, která jasně signalizuje rychlost nutného řešení a zároveň neschopnost toho dosáhnout sofistikovanější metodou: jednoduše smazal své účty.  Operační vojenské účty nebyly prolomeny a nebyl zaznamenám žádný operační dopad na Centrální velení USA. CENTCOM obnoví své účty na Twitteru a YouTube tak rychle, jak to jen bude možné. Vnímáme toto jako čistě příklad cyber vandalismu," zaznělo v prohlášení Centrálního velení  USA spolu s ujištěním, že informace sdílené z účtů pod nadvládou hackerů nepatřily mezi ty tajné.

Přesto se jedná o poměrně bezprecedentní útok na sociální média armádní entity nejmocnějšího státu světa. Z hlediska Public Relations to dává jasné sdělení: signál slabosti a zranitelnosti - tedy to, čeho se snažili útočníci dosáhnout. Dá se předpokládat, že odběrateli Twitter a YouTube účtů CENTCOMu jsou v hlavní míře právě zástupci armády. Výhružky jim přímo směrované nemohli vnímat nijak pozitivně, spíše jako selhání, jež ohrožuje jejich bezpečnost. Vojenská propaganda byla jednou z armádních zbraní takřka odnepaměti. S nástupem sociálních médií se přesouvá i tam - tedy na služby třetích stran, které nejsou tak chráněné, jako je u armádních dat obvyklé. Včerejší útok je symbolem toho, že to nese svá nemalá rizika.

Zdroje: Techcrunch, CNN


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?