Reportáž z Communication Summit 2021: Dokument V Síti vznikl díky propracované CSR strategii O2

9. 6. 2021 | Fabiena Baráková, Petr Michl
Jen dokumentem V síti to nekončí. Společnost O2 iniciovala jeho vznik, ale filmové dílo doplňuje řadou dalších projektů. Zjistěte, jaké má promyšlená CSR kampaň výsledky na poli potlačení kyberšikany a sexuálního zneužívání dětí online.


Zdroj:
Communication Summit 21

Hlavním tématem konference Communication Summit 2021byly emoce. Ty byly v prezentacích řečníků zastoupeny v různé podobě a z různých úhlů pohledů. Celovečerní dokumentární film V síti, který vyšel v minulém roce, pak vzbudil emoce u (pro formát dokumentu) nevídaně početného publika. Jeho promítání postihla pandemie covidu-19, přesto jen za necelé 2 týdny pro premiéře ho v kinech vidělo přes 266 tisíc diváků.  Překvapivé je i to, že za dílem s návštěvností na úrovni filmových hitů, nestál producent, ale CSR oddělení korporátu. O vzniku dokumentu V síti a jeho reálných dopadech mluvila manažerka CSR aktivit společnosti O2, Marie Mališková.

Od strategie k celovečernímu dokumentu

Samotný dokument vznikl svým způsobem náhodou. Ovšem náhodou, která vycházela z komplexní CSR strategie O2. Ta má 3 nosná témata, z nichž vyplynuly 3 oblasti, kterým se O2 věnuje. Následně se identifikovala rizika (a potřeby), která jsou všechna spojena s tím, jak lidé používají internet a s čím se na něm setkávají.   


Zdroj: prezentace Marie Mališkové

V roce 2017 a 2019 provádělo O2 výzkum zaměřený na děti versus sexting a rizikové seznamování na internetu. Z něj vyplynula poměrně dramatická čísla, která signalizovala, že se jedná o vážný problém. Příkladem těchto čísel může být i to, že 41 % dětí dostalo na internetu od cizího člověka provokativní erotickou či pornografickou fotografii.

Snahou CSR oddělení bylo výsledky výzkumu dostat do médií, a rozproudit tak diskusi na toto téma. Ať už skrze tiskové konference nebo jinak. Překvapivý byl vlažný až odmítavý postoj k této problematice. Proto bylo nutné změnit strategii a problematiku „dostat ven” jinak: „Chtěli jsme těm (děsivým) číslům vdechnout život… Když jsme nad tím tak přemýšleli, jak dostat ta čísla mezi lidi, jak jim ukázat, co za těmi čísly vlastně je, co znamenají, tak jsme přemýšleli, jak to udělat. Tak nějaký video. Něco natočíme. A to snad všichni pochopí, když to uvidí. Audiovizuální složka je důležitá.” V tu chvíli přišli na scénu Vít Klusák a Bára Chalupová, kteří se natočení hraného dokumentu zhostili. Původní plán rozhodně nepočítal s celovečerním dokumentem, ale spíše s kratším videem. Změna nastala ve chvíli, kdy Vít Klusák dostal do rukou data z výzkumů a vyzkoušel vytvoření několika falešných účtů dospívajících dívek. Záplava zpráv od sexuálních predátorů ukázala, že pouhé video je na takové téma příliš málo.


Zdroj: prezentace Marie Mališkové

Jen dokumentem to nekončí 

Dokument měl obrovský úspěch, jeho mediální zásah činil 16 milionů čtenářů / diváků.  A i díky tomu se podařilo získat pozornost důležitých aktérů, zejména Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy, škol, vzdělávacích organizací a také veřejnosti. 

V síti: Za školou

Kromě necenzurované verze pro dospělé vyšla i verze pro děti od 12 let. Ta byla součástí kampaně V síti: Za školou, která byla především osvětovou. Jejím smyslem bylo umožnění využití tohoto dokumentu na školách při výuce. Tedy každá škola si mohla domluvit offline či online projekci zde. Pro pedagogy byly navíc vytvořeny nejrůznější metodické a podpůrné materiály či pracovní listy. Což velmi usnadnilo otevření tohoto tématu právě ve výuce. 

Tato dětská varianta dokumentu je méně explicitní, ale především doplněna edukativními vstupy hereček. A to proto, že mohly autenticky zprostředkovat svoji zkušenost. Každý vstup v podstatě dětem vysvětluje, co se stalo, jak tomu předcházet a co dělat, když už k tomu došlo. Pokud se jednalo o promítání ve škole, po dokumentu následovala diskuse, kterých se účastnili odborníci, případně samotné herečky a spočívala v pobavením se o tom, co děti zrovna viděly. Tuto variantu však bylo možné zhlédnout i v kině.

Celou strategii se podařilo uzavřít nabídnutím řešení problému. Spolu s dokumentem odstartovalo O2 přidružený program Nejsem lovnápro děti ve věku 13-17 let. Jejím účelem je osvěta v tom, jak se chovat na internetu a nenechat se “ulovit predátory”. Tento program spadá pod projekt O2 Chytrá škola. Jeho účelem je dlouhodobé vzdělávání dětí v oblasti internetové bezpečnosti a mediální gramotnosti.

Štítky dokumentu: Formy PR Media Relations
Sdílejte tento článek:
Podobné články: