Spisovatelka Margaret Atwood zkusila svůj Příběh služebnice sežehnout plamenometem

30. 5. 2022 | Aneta Binerová
Ani Margaret Atwood s plamenometem nedokáže zničit svůj slavný román. Jeho speciální vydání se stalo nehořlavým a draží se na podporu organizace PEN America a svobody slova. Mnohé knihy, včetně Příběhu služebnice, jsou totiž pro kontroverznost dosud zakazovány, a to i v USA.

 

Nakladatelství Penguin Random House se rozhodlo zareagovat na čím dál častější jev zakazování knih v knihovnách či školních osnovách, který se neodehrává jen v diktaturách, ale i v USA. Jeho PR stunt uchopila reklamní agentura Rethink a vzala si na pomoc plamenomet.

Namířila ho přitom proti dystopické klasice Příběh služebnice od Margaret Atwood. Kniha pojednává o nedaleké budoucnosti v USA formované klerofašistickým režimem, který dělá z plodných žen služebnice ve jménu reprodukce národa. Není tak divu, že jde o kontroverzní dílo, které bylo mnohokrát zakázáno. Pokus o zákaz na střední škole v Texasu s tím, že je „sexuálně explicitní a nekřesťanské“ byl odvrácen protestem studentů. V roce 2021 bylo nicméně staženo z osnov školami v Texasu a Kansasu.

Navíc je dílo známé i mnoha lidem, co ho nečetli, díky stejnojmennému seriálu. Cílem ovšem pochopitelně bylo, aby Příběh služebnice „zkoušce ohněm“ odolal, proto byla s pomocí společnosti The Gas Company vytištěná a svázaná z ohnivzdorných materiálů.

„Znovuzrození jejího klasického románu o nebezpečí útlaku v tomto inovativním, nepřepisovatelném vydání je aktuální připomínkou toho, co je v sázce v boji proti cenzuře," uvedl v tiskové zprávě Markus Dohle, generální ředitel nakladatelství Penguin Random House.

Pálení „zakázaných knih“ je známé už od středověku, bohužel tato praktika přežívá i v roce 2022, i když má mnohdy elegantnější podobu úředních zákazů. Konraktpunkt této praxi zasadila přímo Margaret Atwood, která vzala plamenomet do ruky a neúspěšně zamířila na své dílo.

Největší výzvou bylo přijít na to, jak ji vlastně udělat nespálitelnou a zároveň, aby působila jako skutečná, použitelná kniha. Doug Laxdal ze společnosti The Gas Company přišel s opravdu skvělým nápadem použít (k obalu papíru, pozn. red.) cinefólii, materiál používaný při výrobě filmů k obalování horkých světel. Technicky je to kov, ale je tenký jako běžná stránka knihy a vydrží obrovské teplo,“ popsali pro The Muse kreativní ředitelé Rethink, Robbie Percy a Caroline Friesen největší úskalí celé akce.

Dokončení 384stránkového knihy trvalo více než dva měsíce, z toho jen vytištění rukopisu několik dní. Archy cinefólie byly tak tenké, že některé propadávaly škvírami v tiskárně a neopravitelně se poškozovaly. Rukopis se pak sešíval ručně pomocí měděného a niklového drátu.

Naopak nijak obtížné nebylo zapojení Margaret Atwood, která s ním ihned souhlasila. Pravděpodobně i proto, že nejde jen o PR stunt, jehož jediným cílem by bylo zviditelnění nakladatelství a použitého díla.  Kniha, vytištěná a svázaná z ohnivzdorných materiálů, je do 7. června v aukční síni Sotheby's, respektive v její online verzi. Výtěžek z aukce je určen organizaci PEN America, která bojuje za svobodu slova. V době napsání tohoto článku byl poslední příhoz na částce 90 tisíc dolarů.

Štítky dokumentu: Formy PR Kreativní inspirace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: