Twitter odstraňuje restrikce uvalené na média a účty spojené s čínskou a ruskou vládou

12. 4. 2023 | Petr Michl
„Všechny zprávy jsou do určité míry propagandou. Ať se lidé rozhodnou sami,“ říká Elon Musk, zatímco povoluje stavidla pro ruské a čínské dezinformace.


Zdroj: Twitter / Elon Musk, repro Marketing Journal 

Když v únoru 2022 Rusko napadlo Ukrajinu, bylo tehdejší vedení Twitteru poměrně tvrdé a snažilo se omezit ruskou propagandu na své platformě potlačením jejích zdrojů. Výsledkem bylo to, že média a účty navázané na vládu v Kremlu se musely brzy vyrovnat s řadou restrikcí.

Od dubna 2022 platilo, že „nebude zesilovat ani doporučovat vládní účty patřící státům, které omezují přístup ke svobodným informacím a jsou zapojeny do ozbrojeného mezistátního konfliktu". V praxi to znamenalo, že tyto účty nebyly doporučovány ve vyhledávání, na domovském feedu a v dalších částech služby.

To ostatně připomínalo restrikce Twitteru vůči čínským dezinformacím. V roce 2020, kdy Twitter zrušil přes 170 tisíc účtů údajně napojených na Peking, jež šířily pro-čínské narativy spojené covidem-19 nebo oprávněností zásahu Číny proti protestujícím v Hongkongu. Algoritmicky upozaděna pak byla například i přímo státní média jako Global Times.

Nedávný test deníku The Telegraph ovšem ukázal, že se ruské vládní účty objevovaly i v návrzích účtů, které je dobré sledovat. Zároveň je šlo nalézt mezi top výsledky některých vyhledávání. Tiskové oddělení Twitteru se nechtělo ke změnám dlouho vyjadřovat (The Telegraph dokonce mluví o tom, že automatickou odpovědí tiskového oddělení mu bylo jen emoji hovínka, pozn. red.).

O několik dní později šlo vyčíst mezi řádky potvrzení změny přístupu Twitteru z komentáře Elona Muska, když odpovídal na otázku, proč je dle něj v pořádku, když na Twitteru šíří nenávist proti Ukrajině teroristický stát a s ním třeba i někdejší prezident Ruska Dmitrij Medvěděv, který nyní patří mezi Rusy s nejdrsnější rétorikou a pravidelně verbálně vzývá jaderné útoky na západní Evropu a USA.



Musk konkrétně říká:

Putin mě prý za pomoc Ukrajině označil za válečného zločince, takže není zrovna můj nejlepší přítel.

Všechny zprávy jsou do určité míry propagandou. Ať se lidé rozhodnou sami.“


Jde tedy o přístup, který v posledních letech sociální média — pod tlakem vlád i veřejnosti — opustila. Musk nicméně Twitter kupoval s tím, že jednou z jeho motivací je „posílit svobodu projevu“. V realitě nicméně obviňuje média, která mu nesedí. Opakovaně bylo ukázáno, že na Twitteru potlačuje účty, které mu jsou osobně nepříjemné. Zároveň pak dokáže dávat super-algoritimické zvýhodnění v dosahu svému účtu.

Musk dlouhou dobu podporoval Ukrajinu se svým internetem Starlink extrémně důležitým pro výhodu ukrajinským vojenských sil na bojišti. I když byl její provoz později placen z externích zdrojů, rozhodl se letos v únoru, že jeho použití omezí pro ukrajinské drony, údajně aby Ukrajina nevyvolala 3. světovou válku. Uvolnění restrikcí pro ruskou propagandu na Twitteru tak do značné míry odráží jeho veřejně deklarovanou změnu vnímání války na Ukrajině.

Uvolnění restrikcí pro účty spojené s vládnoucí komunistickou stranou v Číně či šířením jejích narativů pak přichází v okamžiku, kdy Muskova další společnost Tesla oznámila výstavbu nové továrny na výrobu součástek v Šanghaji.


Tip redakce:


Zdroj:  Elon Musk od Marina Lichnevska na Shutterstock / úprava Marketing Journal

Tweet prezidenta USA, Bidena, měl během letošního Super Bowlu více než trojnásobný dosah než ten Muskův. Raněné ego CEO Twitteru přispělo k odvetné úpravě algoritmu, která způsobila zobrazování Muskových tweetů úplně všude.

 

Štítky dokumentu: Twitter

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: