‚Do the right thing.' Motto Googlu se bortí pod tlakem nedávných úniků

18. 10. 2018 | Matěj Kameník
Společnost, která se již dlouho prezentovala jako etická, se v poslední době obrací k temné straně. Vyhledávací gigant se stále více podobá organizaci, která se snaží dosáhnout opaku svého motta „dělat správnou věc".



V uplynulém týdnu vyšlo na povrch znepokojivé chování Googlu, které se zdá být nedůvěryhodné a klamavé v záležitostech veřejného zájmu. Jedná se o dvě důležité záležitosti, ve kterých Google nebyl čestný a nesdělil veřejnosti všechny informace.

V prvním případě šlo o bezpečností díru v sociální síti Google+ a v druhém o vývoj cenzurovaného vyhledávače pro Čínu. Nedávná rozhodnutí Googlu poukazují na možný přetrvávající model chování, které se jeví jako tajnůstkářské, nezodpovědné a nedůvěryhodné.

Minulé pondělí informoval server Business Insider o velké bezpečnostní díře v sociální síti Google+, která postihla přibližně 500 tisíc lidí a odhalila informace, které si uživatelé chtěli zachovat v soukromí. Přestože společnost Google věděla o chybě od března, rozhodla se udržet tuto informaci pro sebe.

Krátce poté server Intercept vydal přepis soukromé schůzky z července. Ben Gomes, který vede v Googlu vyhledávač, spolu s týmem zaměstnanců diskutoval o snahách Googlu vyvíjet cenzurovaný vyhledávač pro Čínu. Produkt, který měl být pouze zkoumán bez plánů na bezprostřední uvedení do provozu.

Z přepisu však jasně vyplývá, že společnost nebyla ohledně projektu čínského vyhledávače s označením „Dragonfly“ upřímná.  Podle Gomesových připomínek je v plánu spustit vyhledávač, jakmile se mu podaří získat povolení od čínských úředníků, s možným startem i na počátku příštího roku.

Taková rozhodnutí mohou poukazovat na dlouhodobější vzorec chování

Rozhodnutí Googlu mlčet o bezpečnostní zranitelnosti a jeho utajování projektu Dragonfly jsou součástí překvapujícího chování společnosti, která vždy vyznávala své motto, „Do the right thing“. Nejvyšší představitelé nedávno ukázali, že nemají pocit, že jsou vůči komukoliv určitým způsobem zodpovědní a jejich důvěra upadá.

Vezměme si Dragonfly jako příklad. Společnost vytvořila spoustu kontroverzí když v minulosti provozovala v Číně vyhledávač. V roce 2010 se Google rozhodl postavit za lidská práva a odmítl nadále cenzurovat výsledky vyhledávání. S projektem Dragonfly se Google dnes snaží o přesný opak toho co v roce 2010 udělal.

Vzhledem k tomu, že Spojené státy a Čína jsou stále více v rozporu v oblasti obchodu, krádeže duševního vlastnictví a dalších záležitostí, by bylo úsilí o obnovení vyhledávací služby pro Čínu dnes ještě více kontroverzní.

Bez ohledu na to, by taková snaha byla záležitostí velkého zájmu – zaměstnanců společnosti, akcionářů a široké veřejnosti – a měla by být předmětem široké veřejné diskuse. V tomto případě se Google opět rozhodl mlčet.

V minulosti byl Google již dvakrát pokutován od Evropské komise

Poněkud alarmující chování se netýká pouze Spojených států a Číny. Google se zdá být na tenkém ledě i v našem evropském prostředí.

Za uplynulé dva roky pokutovala Evropská komise dvakrát Google za neoprávněně narušení hospodářské soutěže. Namísto souhlasu se změnou svých praktik se Google v obou případech nyní odvolal proti těmto rozhodnutím.

Ve své původní žalobě Evropská komise tvrdila, že Google se snaží o dominantní postavení operačního systému Android tím, že Google Chrome je výchozím předinstalovaným prohlížečem u těchto telefonů spolu se škálou několika různých Chrome apps. Mimo jiné také měl platit výrobcům mobilních telefonů za zahrnování Google vyhledávače jako výchozího.

Skoro 5 miliard dolarů. Druhá nejvyšší pokuta, které společnost čelila z antimonopolního orgánu EU. První se objevila v loňském létě, kdy se jednalo o tvrzení, že Google ve výsledcích vyhledávání řadí své vlastní nákupní služby výše než konkurenční. Její výše byla 2,7 miliardy dolarů, tedy téměř 64 miliard korun.


Výsledek vyhledávání na dotaz „pračka" v roce 2017 a jasná preference „Nákupů Google" . Zdroj: Google.com

Počáteční rozsudek dal Googlu 90 dní na ukončení takového chování, aby mohl dále nabízet obchod Google Play v zařízeních. Odvolání bylo podáno jen několik dní před koncem tohoto období.

Společnost Google je koneckonců gigantem, který v podstatě provozuje globální systém sledování. Sbírá a uchovává obrovské množství údajů o svých miliardách uživatelů.

Opatrnost je na místě v případě jakékoli společnosti, která má takovou moc. Měli bychom však být obzvlášť znepokojeni tím, že se jedná zrovna o Google. Jeho nedávné chování prokázalo, že obavy jsou na místě i přes jeho velmi známe motto - „Do the right thing“. Zdá se totiž, že, stejně jako u mnoha jiných společností, je pro něj jediným měřítkem správnosti to, co vydělá. 

Zdroje: businessinsider.com, theverge.com

Štítky dokumentu: Google

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: