47 % Američanů podporuje zákaz TikToku

18. 8. 2023 | Petr Michl
Dle aktuální průzkumu společnosti Ipsos pro Reuters podporuje zákaz sociální sítě TikTok na území USA téměř polovina Američanů. Dost možná jde o předznamenání dalšího vyhroceného boje o to, aby se tak stalo. Může se to stát jedním z témat nadcházejících prezidentských voleb.

 

USA jsou pro TikTok nesmírně lukrativním trhem, o který nechtějí přijít. Dlouholetá sága s hrozbou zákazu jeho fungování na americkém území pokračuje a zdá se, že po jeho zavedení by skutečný odpor k takovému rozhodnutí od většiny populace nepřišel.

Přibližně 47 % respondentů průzkumu společnosti Ipsos pro Reuters uvedlo, že alespoň do určité míry podporují „zákaz používání aplikace TikTok ve Spojených státech", zatímco 36 % je proti zákazu a 17 % uvedlo, že neví.

Čínsko-americké vztahy jsou aktuálně vše, jen ne vřelé. I to se může odrážet v tom, že velká část Američanů vyjádřila v rámci daného průzkumu obavy z čínského vlivu na globální dění. 

Přijali jsme bezprecedentní opatření na ochranu chráněných dat amerických uživatelů a budeme i nadále pracovat na budování bezpečné, zabezpečené a inkluzivní platformy, abychom zajistili pozitivní zkušenosti našich uživatelů v každém koutě země," uvedl mluvčí TikToku v tiskové zprávě s tím, že více než 150 milionů Američanů, včetně 5 milionů amerických podniků, aktivně používá TikTok k výdělku, zapojení do výuky a hledání komunity.

TikTok se snaží ban odvrátit se všemi dostupnými prostředky. Utrácí dle Wired desítky milionů dolarů za PR a lobbisty. Když v červnu vypovídal před americkým kongresem jeho CEO, Shou Zi Chew, povolal TikTok na podporu do Washingtonu své áčkové americké influencery s agregovaným publikem 60 milionů uživatelů. Ti pak stáli nejen s transparenty s nápisy jako #KeepTikTok před budovou Kongresu, ale zejména přenášeli svůj pohled svým fanouškům. 

Sledování dat a polohy kritických novinářek a novinářů mělo napomoci k odhalení jejich zdrojů

TikToku vlastní čínská společnost ByteDance a už to samotné je v očích mnohých problematické, protože každá čínská aplikace musí mít „back door“ — tzv. zpětná vrátka, která umožní na přání čínské vlády nakouknou do uživatelských dat a najít si v nich, co potřebuje. Dle odpůrců TikToku by toto neodeznělo, když všechna data o amerických uživatelích budou skladována na amerických serverech nespravovaných přímo ByteDance (dle TikToku jsou už nyní všechna uložena v americkém Oracle Cloud, pozn. red.). Uvedl to například loni v listopadu předseda Federální komise pro komunikace (FCC, Federal Communications Commission) Brendan Carr.  

Velkou ranou pro pověst TikToku znamenal v prosinci minulého roku odhalený skandál. Ten ukázal, že TikTok dokáže operovat na individuální uživatelské úrovni, která naznačuje špionáž a snahu vypátrat nepohodlné zdroje novinářů za účelem, kterým jistě nebude jejich pochválení. O co přesně šlo? V ByteDance prověřovali IP adresy a fyzický pohyb novinářek a novinářů, kteří psali kriticky o TikToku, potažmo ByteDance. Šlo například o bývalou reportérku portálu BuzzFeed, Emily Baker-White, a reportérku Financial Times, Cristinu Criddle. Cílem přitom bylo zjistit, zda se nacházeli na stejném místě jako zaměstnanci ByteDance podezřelí z úniku důvěrných informací.

Toto odhalení přinesl Forbes s tím, že bylo sledováno i několik novinářů z jeho redakce. Společnost ByteDance kategoricky popřela obvinění a tvrdila, že „nemůže sledovat americké uživatele způsobem, který je v článku naznačen". Navíc dodala, že TikTok nikdy nebyl použit k „cílení" na žádné „členy americké vlády, aktivisty, veřejné činitele nebo novináře". Zároveň ale propustila 4 zaměstnance, kteří měli být se zmíněným sledováním spojeni. Tvrzení ByteDance jsou i proto nyní považována za nepravdivá.

List Financial Times uvedl ve svém prohlášení, že špehování reportérů, zasahování do jejich práce nebo zastrašování jejich zdrojů je zcela nepřijatelné…" Mluvčí BuzzFeed News Lizzie Grams řekla, že společnost je touto zprávou hluboce znepokojena, a prohlásila, že ukazuje „zjevnou neúctu k soukromí a právům novinářů i uživatelů TikToku".

Zákaz TikToku v USA? Současná situace mu nahrává

Otázka, jestli TikTok zakázat, nebo nikoliv, je v USA částečně rozdělující i po stranické linii. Takto radikální řez prosazoval poprvé už v roce 2020 tehdejší prezident Donald Trump. Jeho plán měl být realizován s pomocí exekutivního příkazu. Joe Biden po svém nástupu do úřadu amerického prezidenta Trumpův exekutivní příkaz zrušil.

Primárně z iniciativy republikánských senátorů pak přišel loni v prosinci návrhu zákona nazývaného „Algorithmic Learning by the Chinese Communist Party (ANTI-SOCIAL CCP) Act“, kterému se lidově přezdívá „zákaz TikToku“.

„TikTok je digitální fentanyl, který způsobuje závislost Američanů, shromažďuje hromady jejich dat a cenzuruje jejich zprávy. Je to také stále mocnější mediální společnost, kterou vlastní ByteDance, jež v konečném důsledku podléhá Komunistické straně Číny – hlavnímu protivníkovi Ameriky.

Povolit aplikaci, aby nadále působila v USA, by bylo stejné, jako kdybychom za studené války dovolili SSSR koupit New York Times, Washington Post a hlavní televizní stanice. Žádná země, která má byť jen minimální zájem o vlastní bezpečnost, by něco takového nedovolila, a proto je načase zakázat TikTok a všechny ostatní aplikace ovládané ČKS, než bude pozdě," řekl republikánský kongresman Mike Gallagher.

Daný zákon není namířen pouze proti TikToku. Měl by v USA zablokovat a zakázat veškeré transakce s jakoukoli společností působící v sociálních médiích se sídlem v Číně, Rusku, na Kubě, v Íránu, Severní Koreji nebo Venezuele nebo „pod jejich vlivem".

Tento zákon se nepodařilo prosadit a zdá se, že Bidenova administrativa hledá smírnější řešení. Dá se ovšem očekávat, že vyhraněnější postoj vůči TikToku a Číně obecně se může stát součástí předvolebního boje republikánského kandidáta na prezidenta USA, nehledě na to, jestli jím bude Donald Trump nebo Ron De Santis. Vymezení se proti cizí mocnosti při obhajování rétoriky založené na imperativu „America First“ se prostě hodí. A oporu by takový krok měl i datově. Dle zmíněného průzkumu Ipsos pro Reuters právě voliči republikánů zákaz TikToku více preferují (podpora 57 % vůči 47 % u voličů demokratů).

Sdílejte tento článek:
Podobné články: