Amazon chystá obří logistické centrum v České republice

26. 4. 2013 | Petr Michl

Dle informací E15 má Amazon v plánu postavit v České republice velké logistické centrum. Momentálně prý hledá vhodnou lokalitu, která by vyhovovala pro výstavbu skutečně velkého areálu. Je pochopitelné, že by toto logistické centrum nesloužilo pouze jako sklad pro poptávku z Česka, ale mělo by být základnou pro oblast střední a východní Evropy. Dá se předpokládat, že rozhodnutí mezi umístěním stavby na výrazně větším trhu v Polsku a na území ČR ovlivnila zásadně právě výhodnější poloha naší země v rámci středoevropského prostoru.


Logistické centrum Amazonu v Bad Hersfeldu. Zdroj: Google Maps

Dosud je nejvýchodnějším logistickým centrem Amazonu to v německém Bad Hersfeldu. Zabírá přitom plochu větší než 100 tisíc metrů čtverečních a zaměstnává mezi 3 200 a 3 600 zaměstnanci. V celém Německu pak Amazon zaměstnává zhruba 8 000 zaměstnanců. Dle zdroje E15 by i česká „pobočka“ měla přesáhnout 100 tisíc metrů čtverečních zastavěné plochy. Vstup na trh má být velice rychlý, v tomto roce se to ale pravděpodobně nestihne. Zdroj E15 uvedl: „Chtějí začít od podzimu 2013, ale reálnější je spíš termín někdy během příštího roku.“

Amazonu se nebývale daří. Za první kvartál tohoto roku zvýšil svoje tržby o 22 %. Čistý zisk mu klesá právě díky rozsáhlým investicím, které v tuto chvíli podniká. Expanze na východ je rozhodně krokem k dalšímu růstu. Na Slovensku již Amazon provozuje podporu prodeje a v Rumunsku má vývojové centrum.

Český trh e-commerce je velice silný, jen vloni vykázal růst 15 %. Na panelu špiček místní e-commerce se nedávno vyjádřil Jiří Hlavenka, že na lokálním trhu jsou již karty rozdány. Výraznější změnu by mohl přinést pouze vstup velkého světového hráče. Vypadá to, že se tato chvíle blíží.

Zdroje: e15.cz, patria.cz, businessweek.com, theregister.co.uk

Štítky dokumentu: E-Commerce

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: