Apple končí s iPodem

11. 5. 2022 | Petr Michl
Legenda, která změnila způsob, jakým posloucháme hudbu, končí. Nové iPody se už vyrábět nebudou.


Zdroj: Apple

Apple oznámil, že končí s produktem, který způsobil doslova revoluci ve způsobu, jakým posloucháme hudbu. Poslední verze legendárního iPodu se už nebude nadále vyrábět, a zájemci o iPod Touch si musí pospíšit, než se vyprodají skladové zásoby.

První iPod přišel na trh 3. října 2021. Veterán technologické žurnalistiky, Walt Mossberg, se za tou dobou nyní ohlédl:

„…Vzpomínám si na svůj údiv, když mi Steve Jobs předem tento hudební přehrávač ukázal. Byl jsem ohromen. iPod změnil Apple z pouhého výrobce počítačů ve společnost s širokým záběrem spotřební elektroniky. A dal jim produkt, díky němuž mohli mít na trhu velký, dokonce vedoucí podíl, místo nějakých 5 % na trhu s osobními počítači.“

Ke svému příspěvku pak přiložil právě fotografii první generace iPodu.

iPod nebyl prvním digitálním přehrávačem hudby. Na trhu byly již alternativy, ovšem buď větší připomínající spíše 2.5“ nebo dokonce 3,5" externí hard disk nebo ty s mizivou pamětí. Právě dohoda společnosti Aplle s Toshiba na exkluzivním přístupu k jejich malým pevným diskům byla základem pro to, aby mohli uvést iPod. A Steve Jobs to tehdy udělal těmito slovy:

„S iPodem vynalezl Apple zcela novou kategorii digitálních hudebních přehrávačů, které vám umožní mít celou hudební sbírku v kapse a poslouchat ji, ať jste kdekoli… S iPodem už nikdy nebude poslech hudby stejný jako dřív."A měl pravdu. Ostatně přišel do doby, kdy chodil autor tohoto textu do posilovny s pro každou kapsu příliš velkým discmanem, který si při cvičení pokládal vedle strojů na zem… a nutností byl tehdy pochopitelně i předlouhý kabel na sluchátka.  Je nicméně zřejmé, že hudbu ještě více proměnily streamovací platformy jako Spotify a poslech hudby v pohybu pak integrace do mobilních telefonů.

Chytré telefony už de facto zabily celou kategorii low-end kompatních fotoaparátů a ukrajují prodeje i u těch mnohem kvalitnějších. Poslech hudby v mobilu ovšem přišel ještě před rokem 2007 a představením prvního iPhonu, a tím pádem i před širším rozmachem smartphonů. Z pohledu člověka s aktuálním mobilním telefonem je potřeba samostatného hudebního přehrávače téměř nepochopitelná. Přesto poslední verze iPodu Touch přišla před třemi lety. Všem bylo nicméně jasné, že jeho tržní potenciál je malý a potěší spíše nostalgiky.

Právě ti mohou nyní vyhnat cenu originálního iPodu na online aukčních portálech do značných výšin a postupně to může být pravda i pro mladší verze. Vždy to ale už bude marginální záležitost pro nadšence.

Ve startupovém světě se někdy mluví o tom, že je potřeba umět „zabíjet koťátka“, přičemž jsou tím myšleny vlastní „geniální“ nápady, které trh neocení. IPod byl z tohoto pohledu už spíše velmi starým kocourem, který už nevidí a brzy přestane také slyšet. I z toho důvodu je pochopitelné, že ho Apple nechal uspat. Vzpomínat budeme jenom v dobrém.  

Štítky dokumentu: Apple

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: