Aprílový souboj Seznamu a Googlu: vtipná mapa ČR versus Funky Town a samořídící kolo

1. 4. 2016 | Petr Michl
Jsou lepší groovy Google Maps v rytmu funku, nebo ryze česká a humorná ilustrovaná verze Mapy.cz? Rozhodněte sami.

Prvního dubna se vás může leckdo snažit napálit, vyloženě v dobrém to ale myslí v tento den značky. V České republice je poměrně unikátní situace na poli vyhledávačů, kdy Google i Seznam.cz drží oba přibližně stejné tržní podíly. Pojďme si tedy porovnat tyto společnosti.

Google velmi často přichází na Google.cz s tematickou hříčkou svého loga nazvanou doodle. Odkazuje s ní obvykle k nějaké události spojené s konkrétním datem. Na 1. dubna ale asi zkouší meta humor, protože žádný  doodle nevidíme. Globální žertík naleznete v Google Maps, kde se můžete podívat na fialovou úpravu v retro stylu 70. let nazvanou Funky Town. Račte a vstupte na parket.

Chybí nám ovšem lokální úprava. Už v tuto chvíli bychom proto mohli vyřadit Google Česká republika kontumačně z „boje", ale zmíníme alespoň povedený aprílový příspěvek Google Nizozemsko. Pobočka z bicyklového ráje přišla s novým prototypem samořídícího kola. Autonomní auto evidentně nestačí. Všechny komunitní služby na sdílení kol mají problém s tím, že kolo nemusí být zrovna v místě, kde jste a kde ho potřebujete. To by Google Bike řešil, protože je schopný za vámi dojet. Nám se ale líbí především jeho spojení se stojánkem na laptop. Pracovat na počítači při jízdě na kole je totiž skutečná frajeřina.

Seznam.cz nás baví se svou službou Mapy.cz. Mapa České republiky v základním pohledu dostala vtipný animovaný kabát s ilustracemi u měst či jiných geografických význačností. Po kliknutí se obrázek níže zvětší.


Když na takový prvek kliknete, zobrazí se mimo souřadnic v kartě na pravé straně obrazovky i vtipná vsuvka. Obyvatelé Ústí nad Labem za symbol smrtelného nebezpečí pravděpodobně Seznamu nepoděkují, ale třeba je upokojí alespoň verš zpěváka Xindla X: „Ty nemůžeš za to, jak mi je. Je to jen chemie."


Liberci náleží pro změnu lokální pranostika o počasí. Nutno uznat, že velmi trefná.


Nechybí ani aktuální politická kauza Čapí hnízdo. U nedalekého Blaníku se Seznam.cz a zároveň Tonda Blaník ptají: „Ahoj Andreji, jak se babiš?" V případě Andrejova sídla ovšem vystačí s roztomilou říkankou o čápech a dotacích.


Co proto ale dostává i sídlo českého prezidenta. K němu náleží komentář: Hrad sem, hrad tam." K radosti přátel hradního pána je navíc přeložen i do čínštiny a ruštiny.  


Popisek „Drsný kraj, drsní lidé, drsné žáby," pak značí, že mají v Seznamu rádi sitcom Comeback a jeden z jeho nejpovedenějších dílů o legendárním koncertě Tomáše Pacovského v Bruntále.


Nedaleké Hanušovice zdobí pivovar Holba. Copywriter v tomto případě svou lásku ke zlatavému moku rozhodně neskrývá. Škoda každého chleba, který není tekutý!Právě pro svou propracovanost se nám líbí více práce Seznamu. Podívejte se na Mapy.cz a najděte si mnoho dalších vtipků.

Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: