Další zdroje potvrzují, že nový iPhone nebude mít jack na sluchátka

7. 1. 2016 | Petr Michl
Zdroje od činských subdodavatelů Applu tvrdí, že iPhone 7 již nebude mít tradiční jack na sluchátka. Jde o změnu ve jménu technologického pokroku, nebo pouze o snahu více vydělat?

Apple se zbaví u iPhonu 7 jacku na sluchátka. Tato zpráva způsobila popkrask už před Vánoci poté, co ji zveřejnil japonský portál Macotakara. Nyní ji potvrzují další čínské zdroje odkazující na informace od tamních subdodavatelů Applu. Jedná se o zvůli značky za účelem zvýšení výdělků, nebo o krok ve jménu technologického pokroku?

Připomeňme si, že jack na sluchátka o průměru 3,5 milimetru je dlouholetým standardem. Výhody z jeho odstranění lze nalézt poměrně obtížně. Napomoci může zúžení těla přístroje, ale pouze o 1 milimetr. iPhone 6 se už přitom nyní řadí se 7,1 milimetry k velmi úzkým zařízením. Čínské zdroje mluví o tom, že náhradou za tradiční jack by měl být univerzální lightning port, který by sloužil k dobíjení a zároveň také k zapojení sluchátek. V tomto případě by z takového spojení s telefonem mohla těžit sluchátka s interní baterií, která by se mohla skrze lightning port zároveň i dobíjet.
Další variantou ovšem je, že Apple plánuje pouze podporu bezdrátových bluetooth sluchátek. V tom případě se nějaké pozitivní aspekty hledají relativně těžko.


Sluchátka přes jack už pravděpodobně u iPhonu 7 nezapojíte. Zdroj: Apple Music on iPhone 5s z Shutterstock

Apple je na druhou stranu známý tím, že se nebojí ignorovat zavedené technologie a nahrazovat je vlastními. Platí to především u rozhraní. Jako první vyřadil ze svých počítačů floppy disk na disketu, DVD mechaniku a naposledy u 12" Macbooku i klasický USB port.

Snaha vlastní zařízení uzavřít a mít nad nimi kontrolu je Applu vlastní. Důvod nemusí být vždy jen revoluční náhled na věc a vlastnictví lepší technologické varianty. I nadšený fanoušek Applu by vám pravděpodobně odsouhlasil, že za microSD slot v iPhonu by se rozhodně nezlobil.
Pádným důvodem pro podobnou změnu může být zisk. Apple vlastní společnost Beats vyrábějící sluchátka, a ta by se tak na plánovanou přeměnu v případě využití lightning portu mohla předem připravit. Pokud by se stala skutečností druhá varianta, je celá řada jeho modelů v bezdrátovém provedení.

Kritické hlasy, které se ozývají, nejsou vždy jen odsudkem touhy po zisku. Ten je pro komerční subjekty přeci jenom přirozený a o zhodnocení správnosti podobného kroku z finančního hlediska ve výsledku vždy vypoví zájem zákazníků. Validní připomínkou ovšem je, že opuštění klasického jacku by učinilo sluchátka mnoha lidí zbytečnými. Odložená klubka gumy a drátů" pak mohou při předpokládaném počtu nových zákazníků představovat nezanedbatelnou environmentální zátěž.

Ač by bylo opuštění jacku nepopulární, Apple dává konkurenci s každým vydáním nového zařízení a přestáním podobné kontroverze velkou lekci z brandingu. Jeho loajální fanoušky takové změny nikdy ve velkém od koupě neodradily, a dá se předpokládat, že prodejním hitem bude i iPhone 7. 

Zdroje: Anzhou, CNET, Macotakara, 9to5mac

Štítky dokumentu: Apple

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: