eBay kouzlí s podmínkami, čarování a kletbám je konec

22. 8. 2012 | jag
Sychravý podzim s padajícím listím je plný mystiky. Ne tak na eBay. Aukční portál kouzla zatrhne.

Už žádné voodoo panenky v nabídce? Aukční server eBay od podzimu zakáže prodej zboží a služeb, které se tváří jako nadpřirozené. Provozovatelé pochopili, že obchodovaná zaklínadla, lektvary a magické předměty přinášejí více práce se stížnostmi a negativní reklamy než užitku. A že tedy pravděpodobně nefungují. Vědmy, čarodějové a jejich zákazníci tak mají smůlu.

Světoznámý aukční portál tím mimo jiné vyvolal poměrně živou debatu. V první řadě se mluví, jak je na internetu zvykem, o svobodách. Diskutéři se ptají, jakým právem a na základě čeho se eBay upnul právě na tuto kategorii zboží. Zajímá je, co přijde příště, a argumentují, že je zbytečné brát lidem jejich přesvědčení, zábavu, případně zvolte jiné vhodné pojmenování dle vlastního uvážení. Protože skutečně existuje skupina klientů, která vyznává čarodějnictví a věří v účinky magie, ať už bílé, nebo černé.

Řada dotčených uživatelů eBayi rozumí. Portál se staví do role garanta kvality a chce se touto cestou vyvázat z pozice obviněného při nařčení z nefunkčnosti zboží. Mnozí občané USA jsou však zvyklí soudit se i o maličkost, a tak není divu, že v diskuzích už někteří prodejci mystických předmětů hrozí eBayi soudním sporem kvůli náboženské diskriminaci. Na stejném serveru už si v té souvislosti založili i „paranormální virtuální tržiště“ jako náhradu ztraceného obchodního prostoru.

Hmatatelné předměty ano

eBay dle očekávání argumentuje ochranou zákazníků. Nákup předmětů s nadpřirozenými vlastnostmi je podle něj příliš riskantní. Stopka se vztahuje na kouzla, kletby i modlitby. Mluvčí portálu Johnna Hoff však uklidňuje: „Je důležité poznamenat, že položky s hmatatelnou hodnotou jsou ve většině případů povoleny. Jde o šperky, krystaly, vonné tyčinky, svíčky a knihy.“ A jedním dechem pro jistotu dodává, že změny vycházejí z četných přání a podnětů zákazníků. Jak se zdá, předměty jako voodoo panenky by se tak na eBay mohly zachránit.

To tuzemský rybníček je proti tomu ospalý, i když i jeho klidnou hladinu občas rozvíří drobné novinky. Aukro v minulém týdnu obesílalo uživatele, aby je informovalo o seškrtání kategorií. Nejde o žádnou revoluci, jen se rozsah hlavních sekcí zúžil na devět. Provozovatelé si od toho slibují větší přehlednost.

Jinak ve změnách postupuje opatrně. V minulosti se totiž s právě pozitivní odezvou nesetkaly. Přerod partnerského programu Super prodejce na Aukro+ některé partnery vloni na podzim doslova rozpálil doběla. Místo rovných podmínek pro ověřené prodejce se mezi „elitou“ objevovali i obchodníci s nulovým obratem, kteří se zavázali plnit podmínky postupně a hlavně dodatečně. Tím Aukro mystifikovalo jak zákazníky, tak dlouhodobé partnery, kterým naslibovalo rovné podmínky pro všechny.

Dva měsíce nato roztrpčil uživatele nefunkční formulář volby přepravy, před uskutečněním transakce se musel obchodník s kupujícím spojit e-mailem nebo telefonicky. Výhrady k technickým nedostatkům patří k nejsilnějším argumentům odpůrců Aukra. V roce 2006 zase část uživatelů podepisovala petice a dokonce „vstoupila do stávky“. Přimělo je k tomu až pětinásobné zvýšení poplatků.

Půjčky i reklama na prodej

Pokud jde o magii, hledali byste na Aukru čáry a kouzla jen stěží. Objevíte nanejvýš pár knih a lexikonů o čarování. Vychytralé vědmy a věštci, kterých je v noci plná televize, zatím kouzlo virtuální dražby neobjevili. Portál se ovšem pokouší navodit u návštěvníků přátelský dojem. Přináší soutěže, věrnostní program i komunikaci v sociálních sítích. Ustrnout znamená prohrát nikdy nekončící konkurenční boj.

Dražit se však nemusí jen věci. Web p2paukce.cz umí zprostředkovat půjčku nebo postoupit pohledávku. Objevil se letos v dubnu a následuje projekty jako finx.cz nebo bankerat.cz. Obrácený princip dražby, tedy holandskou aukci, aplikuje adaukce.cz. Zadavatelé tam mohou nakoupit reklamu za neustále klesající cenu. Částka může spadnout až na jednu korunu. Pokud ovšem zájemce mezitím někdo nepředběhne.

Zdroje: ebay.com, mysticpolitics.com, hauntedsociety.com
 

Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.