Facebook podpořil novou vědeckou iniciativu. Experti budou zkoumat vliv sociálních médií na volby a demokracii

10. 4. 2018 | Petr Michl
Facebook chce zabránit tomu, aby fake news šířené přes jeho platformy ovlivnily nadcházející významné volby po celém světě. I proto vzniká nezávislá komise akademických expertů, které se budou účastnit také vědci z Harvardovy a Stanfordské univerzity.


Mark Zuckerberg na jeho Q&A debatě 14. května 2015. Zdroj: Facebook

Vědci z Harvardovy a Stanfordské univerzity ve spolupráci se společností Facebook navrhli nový model partnerství výzkumníků s poskytovateli sociálních sítí. Vznikne tak nezávislá komise složená z akademických expertů, která bude zkoumat roli internetových platforem včetně Facebooku v rámci voleb po celém světě. Její poznatky mají být klíčové pro ochranu svobodné demokratické soutěže a boj s fake news.

Cílem nové vědecké iniciativy má být mimo jiné i zvýšení transparentnosti dění kolem sociálních sítí a voleb. „Chceme lépe chránit naše uživatele a zároveň být schopni rychleji reagovat na případné netransparentní či nelegální aktivity, a to nejlépe v reálném čase,“ řekl David Ginsberg, ředitel výzkumu ve společnosti Facebook. Zároveň zdůraznil, že Facebook nebude mít pravomoc zasahovat do publikací, které vzniknou. Nové poznatky a doporučení budou klíčové pro další rozvoj firmy.

Vědci se budou během prvního roku věnovat především nadcházejícím volbám v Brazílii, Indii, Mexiku a v dalších zemích. Záměr iniciativy je ovšem dlouhodobý a měl by podpořit lepší porozumění vlivu nových technologií na společnost. „Vědecká komise bude složena z lidí z celého světa napříč etnickým původem, politickými názory, životními zkušenostmi a s rovným zastoupením žen a mužů,“ dodává Elliot Schrage ze společnosti Facebook.

Výsledky vědeckého zkoumání budou veřejné a financování projektů zajistí nově vzniklá skupina sedmi nadací, mezi které patří například Charles Koch Foundation, Omidyar Network či Democracy Fund. Základem bude i anonymní peer-review proces, který by měl podpořit objektivitu publikovaných poznatků a expertní oponenturu. Tento proces bude zaštítěn a řízen organizací Social Science Research Council, která podporuje inovativní projekty ve společenských vědách již od roku 1923.

Facebook si bere ponaučení z nedávné kauzy kolem firmy Cambridge Analytica a neoprávněného zneužívání akademických dat. Jádrem nové iniciativy je proto obzvlášť silný důraz na ochranu uživatelů a na dodržování akademické etiky v práci s daty. „Jsme silně přesvědčení, že je důležité, aby měli výzkumníci svobodný přístup k informacím. Zároveň věříme, že to lze docílit jedině spoluprací s různými typy institucí a tvrdými pravidly, která zaručí ochranu osobních údajů,“ uvedl Ginsberg.

Pokud budou výzkumníci potřebovat data od Facebooku, jejich žádost bude posouzena externími experty na bezpečnost dat. Vědecká komise bude rovněž posuzovat, zda Facebook jedná v souladu se svými právními a etickými závazky a identifikovat nová témata pro výzkum.

Zdroj: Facebook Newsroom

Tip redakce:

Facebook umožnil ohrožení demokracie, to není skandální výkřik. Mark Zuckerberg při své včerejší výpovědi před americkým Kongeresem sám uvedl:

„Neudělali jsme dost, abychom zabránili zneužití této platformy k nekalým účelům, včetně fake news, narušení (amerických) voleb vlivy ze zahraničí, projevů nenávisti a ochrany dat. Nevzali jsme na sebe dostatečnou zodpovědnost a to byla velká chyba. Já jsem Facebook založil, vedu ho a jsem zodpovědný za to, co se na něm děje."

Celou jeho předem přiravenou řeč pro slyšení před americkým Kongeresem si můžete přečíst níže:

Facebook již provedl několik aktivních opatření týkajících se zobrazování politických reklam i jiného obsahu facebookových Stránek. Podívejte se na to v článku Reklamy i Stránky na Facebooku a Instagramu budou transparentnější.

Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: