Google Bard překonal ChatGPT-4. Bude král AI chatbotů sesazen?

31. 1. 2024 | Petr Michl
Google zdaleka není na poli generativní AI odepsaný. Těžit z toho může především uživatel. Dlouhodobé dotahování konkurence může znamenat přeliv uživatelů od ChatGPT a třeba i zlevnění jeho předplatného.


Zdroj: Stock Photos on Shuterstock

Google budil ještě několik měsíců nazpět dojem společnosti, které OpenAI utekla v budováním velkých jazykových modelů tzv. o parník. Jenomže se zdá, že prvenství ChatGPT v této kategorii nemusí vydržet zdaleka na věky. Dle žebříčku Chatbot Arena Leaderboard se Bard od Googlu (poháněný systémem Gemini Pro) dostal před ChatGPT-4.


Zdroj: Chatbot Arena Leaderboard

Rozhodně stojí za to přiblížit si, jak se zmíněný žebříček vytváří. Na portálu Chatbot Arena lidé zadají prompt a objeví se jim 2 výsledky. Poté označí ten, jehož výstup jim přijde lepší. A je tu ještě důležitý detail: do okamžiku hodnocení neví, který AI chatbot danou odpověď poskytl. Jde o tzv. Elův hodnotící systém (Elo Rating System), kterému dal jméno maďarsko-americký fyzik Arpád Elo. Využívá se už přes 50 let například při hodnocení šachistů a jejich jednotlivých tahů.  Jde o způsob, který limituje nevýhody deklaratorního hodnocení toho, kdo považuje jaký subjekt za lepší. Zde se hodnotí výstupy. A vzhledem k tomu, že v aktuálním žebříčku padlo více než 200 tisíc hlasů, nejde Chatbot Arena Leaderboard rozhodně ignorovat.

Doporučujeme náhlednou do fungování hodnocení cca od třetiny stopáže následujícího videa. Můžete tak vidět i srovnání odpovědí u konkrétních promptů.  

Připomínáme, že na druhém místě žebříčku je Bard s lednovou aktualizací Gemini Pro. V top 12 žebříčku jsou přitom i 2 starší verze Gemini Pro. Open AI je stále na vrcholu, a to díky svému dosud nejpokročilejšímu jazykovému modelu ChatGPT-4 Turbo.

I Google má ovšem trumf v rukávě v podobě verze Gemini Ultra, která se má objevit v průběhu tohoto roku.

V současné chvíli na poli velkých jazykových modelů zažíváme doslova „hvězdné války“. Open AI pravidelně hlásí překonávání vlastních výkonnostních rekordů a na cestě již má být nejpokročilejší verze jeho AI chatbota GPT-5. Bude mu dostatečnou konkurencí Gemini Ultra? A vstoupí do hry i open-source velký jazykový model Llama 3 od Meta?

Těžko říct. Zdánlivě jasný scénář o vítězi a poražených se ale evidentně zamotává a těžit z toho může jen uživatel. Třeba tím, že Google ve snaze porazit Open AI může poskytovat i nejpokročilejší verze Barda zdarma. Kapitálově to ustojí. A zároveň je pro něj stále zásadní sféra internetového vyhledávání, do níž zavádí Google prvky generativní AI.  Prodá přitom její výhody o poznání lépe, když bude na vrcholu vývoje umělé inteligence a lidé si to budou uvědomovat.

Jedním z možných scénářů ale může být také to, že Google, Meta a Open AI dosáhnou z hlediska výkonu takřka parity. V tom případě bude muset Open AI zlevňovat a peníze pro AI tvůrce se budou skrývat ve smysluplných a často zájmově či činností definovaných nadstavbách poháněných některými ze zmíněných jazykových modelů. 

Tip redakce

Tomu říkáme Google Lens na steroidech. Zakroužkujte předmět ve videu či na obrázku v jakékoliv aplikaci, a funkce „Circle to Search" se pustí do vyhledávání. Google navíc doplňuje nabídku svého Multisearch vyhledávání o AI vrstvu. Vyfotíte třeba neznámou deskovou hru bez krabice, a AI vám vysvětlí, jak se hraje.

Štítky dokumentu: AI Google

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: