Infografika: Windows 7 má v ČR 50% podíl, obliba Windows 8 roste

10. 12. 2013 | redakce

Windows 7 je nejpoužívanějším operačním systémem v regionu V4 (atáty ČR, PL, SK, HUN) a v Baltských státech. V České republice z něj pochází téměř polovina všech zobrazení stránek měřených společností Gemius. Roste také popularita Windows 8, který v ČR generuje již 6 % zobrazení stránek.

Ze systému Windows 7 pochází v ČR již téměř 50 % všech zobrazení stránek a jeho popularita stále roste na úkor starších verzí systému: XP a Vista. Podobná situace je také na jiných zkoumaných středo- a východoevropských trzích, například na Slovensku, v Maďarsku, Polsku či v baltských státech, kde Windows 7 generuje kolem 40–60 % všech měřených zobrazení stránek (nejvíce pak v Lotyšsku, kde dosahuje 58 %).

Windows 7 je v České republice lídrem mezi operačními systémy již od července 2012, kdy tento OS poprvé vygeneroval více zobrazení než Windows XP, který byl dosavadní jedničkou po dobu několika let. Například v roce 2007 generoval XP dokonce 90 % zobrazení stránek, před rokem (listopad 2012) pouze necelých 40 % a v listopadu 2013 méně než 28 %. Na jiných trzích klesá využití Windows XP stejně rychle a pohybuje se mezi 20–30 % generovaných stránek. Oproti tomu novější Visty dosahují na zkoumaných trzích pouze 2–8 % zobrazení.

V České republice roste počet zobrazení generovaných z nejnovější verze systému Windows (8), která byla uvedena na trh v říjnu 2013. V průběhu prvního roku od jejího zavedení se podíl zobrazení stránek generovaných z Windows 8 vyšplhal na necelých 6 % a nadále roste. Podobný počet zobrazení generuje tento OS 8 také na jiných středoevropských trzích (4‒6 %).

Infografiku znázorňující zmíněná data naleznete níže:

Data pochází z  nástroje gemiusTraffic: www.rankings.cz.   

Štítky dokumentu: Infografika

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?