Investiční skupina Rockaway Capital potvrdila akvizici Mall.cz a Heureka.cz

26. 10. 2015 | Petr Michl
Velká transakce české e-commerce je potvrzena. Rockaway Capital kupuje společnosti Netretail Holding B. V., jež provozuje internetové obchody Mall, a Naspers OCS Czech Republic stojící za online srovnávačem Heureka.

Informace o zásadním přesunu sil na poli české e-commerce koluje už od minulého týdne, kdy ji vypustil Miroslav Motejlek z Motejlek.com. Dnes přišlo potvrzení přímo od hlavního aktéra, Investiční skupina Rockaway Capital kupuje společnosti Netretail Holding B. V., jež provozuje internetové obchody Mall, a Naspers OCS Czech Republic stojící za online srovnávačem Heureka.

Jedná se o zásadní transakci na poli české e-commerce, která zahrnuje akvizici největšího českého srovnávače cen a jednoho z nejsilnějších elektronických obchodů. Peníze nutné k této transakci poskytli Daniel Křetínský, Patrik Tkáč a společnost PPF, přičemž její celková cena přesahuje 5,4 miliardy korun.


Jakub Havrlant

„Mall i Heureka jsou úspěšné společnosti, které skvěle rozvinou naše stávající aktivity na poli e-commerce. Máme díky tomu před sebou příležitost, jak během velmi krátké doby atakovat obrat 1 miliardu Euro a obsadit pozici e-commerce lídra v regionu Střední Evropy, který přinese nové služby a pomůže rozvoji internetové ekonomiky v celém regionu,“ komentuje akvizici CEO Rockaway Jakub Havrlant.

Mezinárodní rozměr je potřeba zdůraznit. Netretail Holding neprovozuje Mall pouze v České republice, ale také na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a Slovinsku, Heureka pak působí na českém i slovenském trhu. Dokončení transakce je podmíněno souhlasem regulátora.

O tom, že jsou obchody Mall na prodej, se mluvilo minimálně od léta tohoto roku. Jihoafrický Naspers koupil Mall v roce 2012 za částku, která se měla dle Motejlel.com pohybovat v rozmezí 220 až 230 milionů eur. Mall byl dlouhou dobu ztrátovým podnikem.  Mall.cz má sice obrovský obrat - v roce 2014 se pohyboval na úrovni 8 miliard koru,  jeho zisk ale dosáhl v daném účetním roce pouze na úrovni desítek milionů. Naspers se tak prodejem svým způsobem zbavil koule u nohy. Pro Rockaway Capital, která sdružuje své projekty spojené s internetovým obchodem pod hlavičkou E-commerce Holding, to bude znamenat velkou výzvu dostat Mall do dlouhodobě stabilní ziskovosti.
E-commerce holding spravuje projekt online obchodu s potravinami Kolonial.cz, loni koupil e-shopy skupiny Vivantis a nedávno získal podíl v  internetovém obchodu s elektronikou CZC.cz.  Letos by se měl jeho odhadovaný obrat přiblížit 4 miliardám korun.

Štítky dokumentu: E-Commerce

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: