Odpočet skončil. Je sociální síť Threads dostupná v EU, jak se předpokládalo?

14. 12. 2023 | Petr Michl
Ve čtvrtek 14. prosince v poledne měla být sociální síť Threads dostupná i na území EU. Je instalace v Česku dostupná?


Zdroj: Threads

Sociální síť Threads odstartovala v červenci tohoto roku.  Tato alternativa k X (tehdy Twitteru) získala přes 100 milionů registrovaných uživatelů za 5 dní, a stala se tak nejrychleji rostoucí aplikací historie. V mnohém to bylo díky tomu, že stojí na backendu Instagramu a jeho uživatelům stačilo de facto jen kliknout, a už byli na Threads. Tedy ne uživatelé z EU, protože Meta záměrně v této oblasti jeho použití znemožňovala. Opravdoví nadšenci museli řešit přihlášení přes VPN, ostatní museli čekat. To čekání je ovšem pravděpodobně u konce.

Od minulého týdne běží na nově vzniklé stránce www.threads.net odpočet, na kterém se objeví samé nuly dnes — ve čtvrtek 14. prosince v poledne. Meta nevydala oficiální prohlášení, co má odpočet znamenat, ale již ho používala v červenci před spuštěním ve Velké Británii a USA.

Obyvatelstvu EU Meta brzy po startu aplikace odstřihla většinu jednoduchých cest k přístupu. Sama přitom přiznávala, že je to kvůli unijní legislativě — zejména tzv. Digital Markets Act. Problematické z pohledu EU bylo předávání uživatelských dat z Instagramu při přechodu na Threads. Pro vstup na evropský trh by také Threads měli umožnit vstupu na síť i pro neregistrované uživatele (příspěvky ale vkládat moci nebudou pozn. red.).

Threads by v tuto chvíli měli mít 141 milionů uživatelů. Po počátečním nástupu se tak tempo růstu výrazně zpomalilo. Aktuální data o aktivních uživatelích nejsou k dispozici. Už v únoru ale spadla od svého vrcholu o 79 % na 10,3 milionu denně aktivních uživatelů.


Zdroj: explodingtopics.com

Evropská unie je tak pro Meta s 448 miliony obyvatel velkou příležitostí. Možná o to větší, že Elon Musk na rozpadu na X přeměněného Twitteru od července opět zapracoval. Takové pobláznění z nové alternativy jako v létě ovšem už neočekáváme.

 

Edit (po 12 hodině ve čtvrtek 14. prosince 2023)


Zdroj: www.threads.net

Předpokládali jsme, že si po skončení odpočtu na stránce www.threads.net z ní proklikneme na app store, v kterém bude možné aplikaci instalovat. To se ale zatím neděje — odpočet se změnil na nápis „Threads“, a to je asi tak vše, co nyní stránka nabízí. I ve 13 hodin při snaze vyhledat Threads v Google Play uvidíte notifikaci níže.

Toto je oficiální link do aplikace na Google Play (Na iOS zde), ani přímo na detailu aplikace nebylo půl hodiny po dvanácté stanovisko jiné a jinak to není ani hodinu poté. 

Na Instagramu se objevila už před pár dny informace, že když v rámci jeho vyhledávání zadáte „ticket“ nebo „threads“, objeví se vám pozvánka do aplikace. Nám bohužel ne a zdá se, že tato cesta k pozvánce nyní nefunguje. Možná jsme příliš nedočkaví nebo nevděční a za chvíli bude vše v pořádku, ale teasery, které nedodají kýžený výsledek, nám přijdou zbytečné a hloupé. 

Edit (18:16, 14. 12. 2023)

Se zpožděním, ale přece. Aplikace je již na našich zařízeních dostupná. 


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: